ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 07.12.2023

Просмотров: 1155

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.







математикалық жазуды тура емес теңдіктер

деп атайды.

Мысалы, 23 + 6 = 27 – тура емес теңдік. Себебі өрнектердің оң жақ (27 саны) және сол жақ (29 саны) бөліктерінің мәндері тең емес.

  1. тапсырма. «Үй тапсырмасы» белгісіз қосылғышты, азайтқышты, азайғыштың мәнін есептеу барысында ондықтан аттамай екі таңбалы сандарды ауызша қосу, азайту білімін тиімді пайдаланады.

Есіңетүсір!

Белгісіз қосылғышты табу үшін қосындының мәнінен белгілі қосылғышты азайту.

Белгісіз азайтқышты табу үшін азайғыштан айырманың мәнін азайту.

Белгісіз азайғышты табу үшін айырманың мәніне азайтқышты қосу.

  1. тапсырманы орындау – ойлауға жетелейді, балалардың есептеу дағдыларын машықтандыруға жетелейді.

«Үй тапсырмасы». Ондықтан аттамай екі таңбалы сандарды ауызша қосу, азайту білімін тиімді пайдаланады.
9-тапсырмада екі амалдан тұратын жақшасыз

өрнектердің мәнін есептейді.







Сабақтың соңы

Рефлексиялық-бағалау кезеңі

Сабақ соңында оқушы білуі тиіс:

  • 48 + 30 түрінде берілген өрнектің мәнін табу үшін ондыққа ондықты қосуды;

  • 78 30 түрінде берілген өрнектің мәнін табу үшін ондықтан ондықты азайтуды. Рефлексия: «Табыс сатысы» әдісі.

3-баспалдақ. «100 көлеміндегі сандарды жүздіктен аттамай ауызша қосамын, азайтамын, есептеулерде қолданамын». 2-баспалдақ. «100 көлеміндегі сандарды жүздіктен аттамай ауызша қосамын, азайтамын».

1-баспалдақ.«Мен тырысамын».

Оқушылар мұғалімнің көмегімен бүгінгі сабақтағы өзінің әрекетін қорытындылайды.

Табыс сатысы. Оқушыларға сабақтағы өз жұмысын «Табыс сатысының» көмегімен бағалау ұсынылады.

Мен ... қолданамын. Мен ... түсінемін.

Мен ... тырысамын.























Мен ... тырысамын


Мен ... түсінемін.
Мен ... қолданамын.







    1. сабақ




Бөлім




Педагогтің аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

100 көлеміндегі сандарды разрядтан аттамай ауызша қосу және азайту

Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту

мақсаттары

2.1.2.3.** Тиімді есептеу үшін қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін қолдану.

2.1.2.6. 40 + 17, 57 40, 57 17, 35 ± 12 жағдайларында ондықтан аттамай, екі таңбалы сандарды ауызша қосу мен азайтуды орындау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар ондықтан аттамай, 100 көлеміндегі сандарды ауызша қосу мен азайтуды орындайды. Тиімді есептеу үшін қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін қолданады.

Көптеген оқушылар 100 көлемінде бір таңбалы және екі таңбалы сандарды ауызша қосуды, азайтуды қалай орындауға болатынын түсіндіреді, тиімді есептеу үшін қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін қолданады.

Кейбір оқушылар 100 көлеміндегі екі таңбалы сандарды ондықтан аттамай ауызша қосу және азайту тәсілін үш амалмен орындалатын өрнектердің мәнін табуда, шамалармен амалдар орындауда тиімді қолданады.




Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі

«Белгісізді анықта»

















Компоненттердің арасындағы байланыс негізінде белгісіз компоненттерін анықтайды. 75 – ... = 70 96 – ... = 90 50 – 30 = ...

… + 2 = 52 + 4 = 64 … – 40 = 50

… – 30 = 3 … – 70 = 8 … 20 = 10

Бүгінгі сабақта 45 + 23, 68 – 23 жағдайларында разрядтан аттамай ауызша қосу, азайту тәсілдерін үйренеміз.

Компоненттердің арасындағы байланыс негізінде белгісіз компоненттерін анықтайды.

Кері байланыс. Мұғалімнің мадақтау, қолдау сөздері.




Сабақтың ортасы

1-тапсырма. а) Қосу мен азайтудың қалай орындалатынын түсіндіреді.

45 + 23 =
40 5 20 3

(40 + 20) + (5 + 3) = 60 + 8 = 68

Неліктен 40-қа 20-ны қостық? 5-ке 3-ті қостық? Берілген сұраққа жауап іздеу нәтижесінде «Ондыққа ондықты, бірлікке бірлікті қосу тиімді» деген тұжырым жасауға жетелеу.

68 – 23 =
60 8 20 3

(60 20) + (8 3) = 40 + 5 = 45

Неліктен 60-тан 20-ны азайттық? 8-ден 3-ті азайттық?

Берілген сұраққа жауап іздеу нәтижесінде

«Ондықтан ондықты, бірліктен бірлікті азайту тиімді» деген тұжырым жасауға жетелеу.

ә) Берілген өрнектердің мәнін есептеу үшін білімін қолданады, тұжырымдарын негіздейді.

  • Қосылғыштарды разрядтық қосылғыштарға жіктейді.

  • Ондыққа ондықты қосады, бірлікке бірлікті қосады.

  • Ондықтар мен бірліктердің қосындысының

Оқулықпен жұмыс.

1-тапсырмада

қосу мен азайтудың қалай орындалатынын түсіндіреді. Қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін есептеулерді тиімді жүргізу үшін қолданады.

1-тапсырманың

ә) есебінде қосу мен азайтуды түсіндіре отырып, шығарады.

Кері байланыс. Мұғалімнің, сыныптастарының қолдау

сөздері.

1 тапсырма.

Дескриптор:

  • қосылғышты разрядтық қосылғыштарға жіктеп жазады;

  • қосылғышты разрядтық қосылғыштарға жіктеп жазады;

  • ондыққа ондықты, бірлікке бірлікті қосады;

  • ондықтан ондықты,

бірліктен бірлікті азайтады.

https://bilimland.kz/ kk/subject/matematika/ 2-synyp/amaldardyng- oryndalu- reti?mid=ea8ef400- 9ee4-11e9-a361-

1f1ed251dcfe

Оқулық CD диск








мәнін қосады.

53 + 36 = (50 + 3) + (30 + 6) = (50 + 30) + (3 + 6)

= 80 + 9 = 89

42 + 34 = (40 + 2) + (30 + 4) = 70 + 6 = 76

  • Разрядтық қосылғыштарға жіктейді.

  • Ондықтан ондықты азайтады, бірліктен бірлікті азайтады.

  • Ондықтар мен бірліктердің айырмасының мәнін қосады.

89 – 36 = (80 + 9) – (30 + 6) = (80 – 30) + (9 6)

= 50 + 3 = 53

Ойсергек. «Нөсер жауын» ойыны арқылы сергіту жаттығуын жаса.

  1. Қолды барынша жоғары көтеріп, «У-у-у», – деп желдің дыбысын дыбыстаймыз.

  2. Жел бірте-бірте күшейіп, дауыс қаттырақ шығады. Қаттырақ дыбыс шығарамыз.

  3. Қолды жоғары көтеріп, жаңбырдың дыбысын саламыз. Үстелді саусағымызбен ақырын тықылдатамыз.

  4. Аяқпен еденді тарсылдатып соғу арқылы нөсерлі жауынды көрсетеміз.

  5. Енді жауын астында қалған жан-жануарлар қалай дыбыстайды екен? ... (Мысалы, мысық

..., күшік ...)

  1. тапсырма жұптық жұмысқа арналған. Бос торкөздерде қандай сандар тұру керектігін табады. Ол үшін осы сандардың көрсетілген разрядтық қосылғыштарына мән береді.

Қосылғыштарды анықтаған соң, өрнектердің мәнін табады. Мысалы,

25 + 63 = (20 + 60) + (5 + 3) = 80 + 8 = 88

58 – 16 = (50 10) + (8 6) = 40 + 2 = 42

  1. тапсырмада оқылуы бойынша санды және әріпті өрнек құру білімін пысықтайды.

а) (50 + 3) – 22

ә) 90 (х+ 9)



  1. тапсырмада санның разрядтық қосылғыштарын біле отырып, қандай сан екенін айтады.


  1. тапсырмада оқылуы бойынша санды және әріпті

өрнек құру білімін пысықтайды.


Кері байланыс:

«Отшашу» әдісі.
Қалыптастырушы бағалау


Көрнекі кестелер:

«Ондықтан аттамай екі таңбалы сандарды

жазбаша қосу мен азайту алгоритмі».