ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 07.12.2023
Просмотров: 1152
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| тексеріледі, бағаланады. 1) Оқылуы бойынша өрнек құру. (40 + 8) – 20 30 + (56 – 50) (65 – 5) + 10 (20 + 60) + 9 | ұсынылған «Үй тапсырмасының» оқылуы бойынша өрнек құрады. | | |
Сабақтың соңы | Рефлексиялық-бағалау кезеңі Балалар меңгереді:
| Оқушылар мұғалімнің көмегімен бүгінгі сабақтағы өзінің әрекетіне баға береді. Сұрақтарға жауап береді. Айырмашылығын түсіндіреді. | Өзіндік ойлауымен ерекшеленген оқушылар және талпынған оқушылар еңбегі мадақталады. | |
-
сабақ
Бөлім | | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні | | |
Сынып | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | 100 көлеміндегі сандарды разрядтан аттамай ауызша қосу және азайту | |
Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары | 2.1.2.6. 40 + 17, 57 – 40, 57 – 17, 35 ± 12 жағдайларында ондықтан аттамай, екі таңбалы сандарды ауызша қосу мен азайтуды орындау. | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар 67 + 2, 69 – 2 жағдайларында ауызша қосу, азайтуды түсінеді, орындайды. Көптеген оқушылар сызбалар мен жазбаларды пайдаланып, 67 + 2, 69 – 2 жағдайларында қосу мен азайтудың қалай орындалатынын |
| түсіндіріп береді. Кейбір оқушылар өзіндік ой, пікір айтады, дәлелдейді. 100 көлеміндегі сандарды разрядтан аттамай ауызша қосу және азайту тәсілдерін санды өрнектің мәнін табу, теңдеу шешу, есеп шығару әрекетінде тиімді қолданады. |
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі 20 көлеміндегі бір таңбалы және екі таңбалы сандарды қосу мен азайтудың ауызша тәсілдері пысықталады. | 20 көлеміндегі бір таңбалы және екі таңбалы сандарды қосу мен азайтуды ауызша орындайды. | Қалыптастырушы бағалау | Слайд: «20 көлеміндегі бір таңбалы және екі таңбалы сандарды қосу және азайту тәсілдері». |
Сабақтың ортасы | Операционалдық-танымдық кезеңі Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма жаңа білімді меңгерту, яғни 67 + 2, 69 – 2 түрінде берілген өрнектің мәнін есептеу жолдарын меңгерту мақсатында ұсынылған. Оқулықта берілген түсіндірме жұмысы оқушыға жаңа білімді өздігінен меңгеруге, өзіндік тұжырым жасауға септігін тигізеді. 67 санын 60 + 7 түрінде разрядтық қосылғыштарға жіктеу. 7 бірлікке 2 бірлікті қосу, қосындының нәтижесін ондыққа қосу. Нәтижесінде | Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырмада берілген өрнектің мәнін анықтайды, қосу мен азайтудың қалай орындалғанын түсіндіреді, өз тұжырымын ұсынады. | 1-тапсырма. Қалыптастырушы бағалау: «Қалыптастырушы сауалнама» – материалды таныстырған соң немесе сабақта қандай да бір қызмет түрінен кейін өтетін тексеру түрі. Нақтылау сұрақтары қойылады: «Неліктен? Қалайша? Қалай?..». Мысалы, неліктен 7-ге 2- ні қостың? | https://bilimland.kz/kk/s ubject/matematika/2- synyp/eki-tangbaly- sandardy-auyzsha-qosu- zhane- azajtu?mid=ea997b50- 9ee4-11e9-a361- 1f1ed251dcfe |
| 67 + 2 = (60 + 7) + 2 = 60 + (7 + 2) = = 60 + 9 = 69 7 + 2 өрнегі нені білдіреді? (7 бірлік пен 2 бірліктің қосындысы.) 60 + 9 өрнегі ше? 69 саны ше? 69 санын 60 + 9 түрінде разрядтық қосылғыштарға жіктеу. 9 бірліктен 2 бірлікті азайту, айырманың нәтижесін ондыққа қосу. Нәтижесінде 69 – 2 = (60 + 9) – 2 = 60 + (9 – 2) = 60 + 7 = 67 9 – 2 өрнегі нені білдіреді? (9 бірлік пен 2 бірліктің айырмасы.) 60 + 7 өрнегі ше? 67 саны ше? Қандай тұжырым ұсынасың? 67 + 2, 69 – 2 өрнегінің мәнін табу үшін қандай қадамдар орындалды? Бірліктергі бірліктерді қостық, бірліктерден бірліктерді азайттық деп тұжырым жасайды. ә) Осы үлгіде 73 + 6; 86 + 2; 54 – 3; 26 – 5 өрнектерінің мәні есептеледі. Ойсергек: «Көңілді шеңбер». Балаларды шеңбер бойымен тұрғызып, көңілді әуенмен қимыл-қозғалыс жаттығуларын орындату. 2-тапсырмада қосындының белгісіз компоненттерін табу үшін қосындының мәні, қосылғыш белгілі болған жағдайда белгісіз қосылғышты табу ережесін және айырманың мәні, азайтқыш (азайғыш) белгілі болған жағдайда белгісіз азайғышты (азайтқышты) табу ережесін қолданады. Саралап оқытуды іске асыру әрекеті ретінде «Көмекшілер» әдісі ұйымдастырылады.Егер қабілеті жоғары оқушылар тапсырманы тез орындаса, орындарынан тұрып жүруге, басқаларға көмектесуге мүмкіндік беріледі. |
ә) есебінде қосу мен азайтуды түсіндіре отырып шығарады.
| Неліктен 9-дан 2-ні азайттың? 67, 69 сандарын бірлік пен ондықтың қосындысы түрінде қалай жазасың? 2-тапсырма. Кері байланыс: «Мұғалім – оқушы». | Оқулық CD диск Көрнекі кестелер: «Сандарды қосу мен азайтудың ауызша тәсілдері». №7 кесте |
| 3-тапсырманы өзіндік жұмыс түрінде орындауға ұсынуға болады. а) с мен 5-тің қосындысынан 20-ны азайту: (с + 5) – 20 ә) 70-тен 3 пен k-ның қосындысын азайту: 70 – (3 + k)
(с+ 5) – 20 жазуында, мұндағы азайғыш – а + 5. Бұл өрнектің мәнін бірден таба алмаймыз, өйткені с әрпін санмен алмастыруымыз қажет, мұндағы өрнектің мәні әріптің мәніне байланысты болады және оның әрбір мәніне белгілі бір қосындының мәні сәйкес келеді.
Айырмашылығы:
Екі таңбалы сандарды разряды бойынша салыстырады. 27 * 72 салыстыру үшін екі |
| 3-тапсырма. Дескриптор:
4-тапсырма. Критерий:
есептейді. | 67 + 2, 69 – 2 өрнектерінің мәнін табуды меңгерту мақсатында ұсынылған кестелер мен тірек сызбалар, суретті түсіндірмелер. |
| санның ондықтарын салыстырады, 2 онд. Өрнектерді салыстыру үшін әр өрнектің мәндерін табады және соның негізінде салыстыру белгілерін анықтайды. Мысалы: 54 – 2 * 52 + 3 салыстыру үшін әр өрнектің мәндерін есептеу, яғни 54 – 2 = 52 және 52 + 3 = 55; Екі өрнектің мәндерін салыстыру: 52 < 55 демек 54 – 2 < 52 + 3;
9-тапсырманы кесте түрінде модельдеп шығарған тиімді. Алдымен мәтін мұқият оқылады. Мәтіндегі балалардың есімдері мен мамандық түрлері анықталады. Кестеге көлденеңінен балалардың есімдері, тігінен мамандық атаулары жазылады. Мәтінді зерттей отырып, Мағжанның суретші болғысы келетіні, Гүлнұрдың мұғалім болғысы келетіні белгілі болғандықтан (балалардың есімдері мен мамандық атаулары жазылған бағанның түйіскен тұсына «+» немесе (өз қалауынша кез келген белгі) белгісі қойылады. Арман мен Мағжанның дәрігер болғысы келмейтіндіктері белгілі. (балалардың есімдері мен мамандық атаулары жазылған бағанның түйіскен тұсына «+» немесе (өз қалауынша кез келген белгі) «–»? белгісі қойылады. Мағжан – суретші. Гүлнұр – дәрігер. Арман дәрігер болғысы келмейді, демек, Арман – ұшқыш. | 6-тапсырмада қосындыны табуға берілген есепті шығарады. 9-тапсырманы орындау үшін:
| 6-тапсырма. Дескриптор:
8-тапсырма. Кері байланыс. Мұғалімнің қолдау сөздері. | |