ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 07.12.2023
Просмотров: 1151
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| Алуа – дәрігер. | | | | |||||
| | Суретші | Дәрігер | Мұғалім | Ұшқыш | ||||
Мағжан | + | – | – | – | |||||
Гүлнұр | – | – | + | – | |||||
Арман | – | – | – | + | |||||
Алуа | – | + | – | – | |||||
Сабақтың'>Сабақтың соңы | Рефлексиялық-бағалау кезеңі Оқушылар сабақ соңында нені білуі тиіс:
«Блум түймедағы» әдісі бойынша сабақты қорытындылау. Блум түймедағының алты күлтесі – сұрақтар типінің алты түрі. 1) Қарапайым сұрақ:
2) Анықтаушы сұрақ:
3) Интерпретациялық (түсіндіруші) сұрақ.
немесе 67 санына 2-ні қосу үшін қандай ережені орындайсың? 4) Шығармашылық сұрақ:
5) Бағалау сұрағы:
6) Тәжірибелік сұрақ:
қажет деп ойлайсың? Мысал келтіре аласың ба? | Оқушылар мұғалімнің көмегімен бүгінгі сабақтағы өзінің әрекетін қорытындылайды. | Кері байланыс: «Сөзбен бағалау» мұғалім мен оқушы арасында жүргізіледі. | |
-
сабақ
Бөлім | | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні | | |
Сынып | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | 100 көлеміндегі сандарды разрядтан аттамай ауызша қосу және азайту | |
Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары | 2.1.2.6. 40 + 17, 57 – 40, 57 – 17, 35 ± 12 жағдайларында ондықтан аттамай, екі таңбалы сандарды ауызша қосу мен азайтуды орындау. | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар ондықтан аттамай, 100 көлеміндегі сандарды ауызша қосу мен азайтуды орындайды. Көптеген оқушылар 100 көлемінде екі таңбалы сандарды ауызша қосуды, азайтуды қалай орындауға болатынын түсіндіреді және осы негізде екі таңбалы саннан екі таңбалы санды азайтуды, қосуды орындайды. Кейбір оқушылар 100 көлеміндегі екі таңбалы сандарды ондықтан аттамай ауызша қосу және азайту тәсілін өрнектің мәнін табу, теңдеу шешу, есеп шығару әрекетінде тиімді қолданады. |
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі «Жалған,ақиқат»әдісі. Жалған болса, ақ таяқшаны көтеру, ал дұрыс ақпарат болса, көк таяқшаны көтеру ұсынылады.
| Берілген мәліметтердің ақиқат не жалған екенін анықтайды. | Кері байланыс: «Сөзбен бағалау» мұғалім мен оқушы арасында ауызша жүргізіледі. | Алдыңғы білімдерін пысықтау үшін қолданылатын кестелер, тірек сызбалар. |
Сабақтың ортасы | Операционалдық-танымдық кезеңі Оқулықпен жұмыс. Екі таңбалы сандарды разрядтыққосылғыштарға жіктеу ауызша қосу меназайту тәсілдерінің негізі болып табылады.1-тапсырмада оқушылар 48 + 30; 78 – 30 үлгісінде берілген өрнектердің мәнін табады. (40 + 30) + 8 = 70 + 8 = 78; Неліктен 40-қа 30-ды қостық? (70 – 30) + 8 = 40 + 8 = 48; Неліктен 70-тен 30-ды азайттық? Қосу мен азайтуды қалай орындағанын түсіндіреді. Қорытынды жасайды. Қосылғышты (48 санын) разрядтық қосылғыштарға жіктейді. Ондыққа ондықты қосады, нәтижесіне бірлікті қосады. 48 + 30 = (40 + 8) + 30 = (40 + 30) + 8 = 40 + 8 = = 48 Қосылғышты (78 санын) разрядтық қосылғыштарға жіктейді. Ондықтан ондықты азайтады, нәтижесіне бірлікті қосады. 78 – 30 = (70 + 8) – 30 = (70 – 30) + 8 = 40 + 8 = = 48 ә) тапсырмасы жаңа білімді меңгеру деңгейін тереңдетуге бағытталған. Бұл тапсырма «Үш қадам» әдісі арқылы орындалады.
24 + 60 = (20 + 4) + 60 = (20 + 60) + 4 = 80 + 4 = | Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырмада 48 + 30; 78 – 30 үлгісінде берілген өрнектердің мәнін табады, түсіндіреді, тұжырым жасайды. | Қалыптастырушы бағалау. «Қалыптастыру шы сауалнама» – материалды таныстырған соң немесе сабақта қандай да бір қызмет түрінен кейін өтетін тексеру түрі. Нақтылау сұрақтары қойылады: «Неліктен? Қалайша? Қалай?..». Мысалы, Неліктен 40-қа 30-ды қостың? Неліктен 70-тен 30-ды азайттың? 48, 78 сандарын бірлік пен ондықтың қосындысы түрінде қалай жазасың? | Оқулық CD диск Көрнекі кестелер: «Сандарды қосу мен азайтудың ауызша тәсілдері». №7 кесте Көрнекі кестелер: «Сандарды қосу мен азайтудың ауызша тәсілдері». |
| = 84 50 + 31 = 50 + (30 + 1) = 80 + 1 = 81 89 – 10 = (80 + 9) – 10 = 70 + 9 = 79 74 – 60 = (70 + 4) – 60 = 10 + 4 = 14 3) Қорытынды: екі таңбалы екі санның қосындысы қосылғыштардың ондықтарын және бірліктерін өзара қосқанда шығатын қосындыға тең, яғни ондыққа ондықты қосады, ондықтан ондықты азайтады. Ойсергек: «Санаймыз біз санамақ». Бас бармағым – әкем, Балаң үйрек – шешем, Ортан терек – ағам, Шылдыр шүмек – апам, Кішкене бөбек – мен. Бір үйде біз нешеуміз? Бір үйде біз – бесеуміз.
Ш: 32 – 20 = (30 + 2) – 20 = (30 – 20) + 2 = = 10 + 2 = 12 | 2 және 3-тапсырмаларда өрнектің мәнін табу, теңдеу шешу барысында 100 көлеміндегі сандарды ондықтан аттамай ауызша қосу, азайту амалдарын тиімді қолданады. 4-тапсырмада айырмалық салыстыруға берілген есепті шығарады. | Қалыптастырушы бағалау: «Мадақтама». Оқушы еңбегі дескрип- торға сай бағаланады. 4-тапсырма. Дескриптор:
5-тапсырма. Дескриптор:
| |
| Ж: концертке қыздарға қарағанда 12 ұл артық қатысты. 5-тапсырма lиаграммамен жұмыс жасай білу іскерлігін дамытады.
Демек, барлық оқушы саны белгілі белгісіз, ұлдар саны белгілі (2), қыздар саны белгілі (12). Барлық оқушы санын анықтау үшін өрнек құрады, амал таңдайды, мәнін есептейді: (12 + 2 = 14), жауабын жазады. Ж: 14 оқушы ән салғанды ұнатады.
|
| Қалыптастрыушы бағалау: «Қолмен белгі беру». 7-тапсырма. Критерий: ондықтан аттамай, 100 көлеміндегі сандарды ауызша қосады және азайтады. Дескриптор:
| (48 + 30, 78 – 30) өрнектерінің мәнін табуды меңгерту мақсатында ұсынылған слайд, кестелер мен тірек сызбалар, суретті түсіндірмелер. |