ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 07.12.2023
Просмотров: 1170
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| Шұбат | Қымыз | Айран |
Дүйсенбі | – | + | – |
Сәрсенбі | + | – | – |
Сенбі | – | – | + |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| әңгімелеген. Демек, дүйсенбіде қымыз туралы айтқан. ә) Сандар арқылы жасырынған сөзді оқиды. Ол үшін әрбір санды кестедегі сандардың қосындысының мәнімен алмастырады. 5-тапсырма. Үй тапсырмасы. Өрнектің мәнін табу үшін ондықтан аттап ауызша қосу, азайту білігін қолданады. 43 + 57, 62 + 38 өрнектерінің мәнін табу үшін: Қосылғыштарды ойша ондықтар мен бірліктердің қосындысы түрінде жазады, қосылғыштардың ондықтарын қосады, қосылғыштардың бірліктерін қосып, ондық шығарады, ондықтардың қосындысының мәні мен бірліктерді қосқанда шыққан 1 ондықтың қосындысының мәндерін қосады. Нәтижесінде: 43 + 57 = (40 +30) + (3 + 7) =70 + 10 = 80; 62 + 38 = (60 +30) + (2 + 8) = 90 + 10 = 100. 100 – 47; 100 – 64 өрнектерінің мәнін табу үшін: азайтқышты ойша разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазады, 100 бен азайтқыштың ондығының айырмасын құрады, оның мәнін есептейді. Ондықтардың айырмасының мәнінен азайтқыштың бірлігін азайтады. Нәтижесінде 100 – 47 = (100 – 40) – 7 = 60 – 7 = 53. | Үй тапсырмасы өрнектің мәнін табу үшін ондықтан аттап ауызша қосу, азайту білігін қолданады. | | | ||
Сабақтың соңы | Рефлексиялық-бағалау кезеңі «Үш ұғымды ата» әдісі. Тақырып: «Цифр». (Оқушылардың мүмкін жауаптары.) 1-ұғым: | Тірек сызбалардың көмегімен цифр туралы ұғымдарды пысықтайды. | Кері байланыс: «Көршіңе бір сөз таңда». Әр бала өзінің жанында отырған баланың бүгінгі еңбегі, | Тірек сызбалар. | ||
| Цифр – сандарды белгілейтін белгі. | | |
| 2-ұғым: | | іс-әрекеті туралы бір ауыз жақсы сөз, мадақтама айтады.
| | ||
| Цифрлардан әртүрлі сандар құрастырады. Он цифр ба | р (0, 1, 2, 3, | | |||
4, 5, 6, 7, 8, 9.) | | |||||
3-ұғым: | | |||||
| Цифрды жазамыз. | | | |||
Қалған оқушыларға ұғымдар санын толықтыруға | | |||||
мүмкіндік беріледі. |
-
сабақ
Бөлім | | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні | | |
Сынып | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Разрядтан аттап ауызша қосу және азайту тәсілдері | |
Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары | 2.1.2.7. 45 ± 9, 40 – 14 жағдайларында ондықтан аттап ауызша қосу мен азайтуды орындау. | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар есептеудің әртүрлі тәсілдерін салыстыруды және өзіне қолайлысын таңдайды. Көптеген оқушылар жазуды пайдаланып, қосу, азайту тәсілін түсіндіреді және оны қосынды, айырма мәнін табуда қолданады және қай тәсіл тиімді екенін салыстырады. Кейбір оқушылар бір амалмен шығарылатын жай есепті сызба, қысқаша жазба түрінде модельдейді. 100 көлеміндегі сандарды қосу және азайту тәсілдерін түсіндіреді. |
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі «Дұрыс», «Бұрыс» жаттығуы. 47 > 28, себебі 4 > 2. Дұрыс / Бұрыс 25 – 20 = 5 – тура теңдік. Дұрыс / Бұрыс 79 > 75, себебі 9 > 5. Дұрыс / Бұрыс | Берілген сұрақтарға жауап береді. | Кері байланыс: «Оқушы – оқушыға». | |
| 17 – 4 өрнегі – санды өрнек. Дұрыс / Бұрыс 90 – 24 + 9 өрнегі – әріпті өрнек. Дұрыс / Бұрыс» а + 100 өрнегі – санды өрнек. Дұрыс / Бұрыс 99 < 100 – теңсіздік. Дұрыс / Бұрыс | | | |
Сабақтың ортасы | Операционалдық-танымдық кезеңі Оқулықпен жұмыс. 1–тапсырма (жаңа білімді меңгертуге бағытталған) жазуды пайдаланып, қосу, азайту тәсілін түсіндіреді және оны қосынды, айырма мәнін табуда қолданады және қай тәсіл тиімді екенін салыстырады. 35 + 8 1-тәсіл: 30 + (5+ 8) =30+ 13=43
35 + 8 = (30 + 5) + 8.
(30 + 5) + 8 = 30 + (5 + 8 ) = 30 + 13 = 43. Жауабы: қосындының мәні 43-ке тең. 2-тәсіл: (35 + 5) +3 = 40+3 =4
-тің қосындысы түрінде алу: 35 + 8 = 35 + (5 + 3 ).
35 + (5 + 3) = (35 + 5) + 3 = 40 + 3 = 43. Жауабы: қосындының мәні 43-ке тең. 43 – 8 1-тәсіл: 30 + (13 – 8) = 30+ 5 =35
| Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма 35 + 8 түрінде берілген есептеулердің әртүрлі тәсілдері туралы жазбаны пайдаланып, қосу, азайту тәсілін түсіндіреді, оны қосынды, айырма мәнін табуда қолданады және қай тәсіл тиімді екенін салыстырады. 1-тапсырмада 43 – 8 түрінде берілген есептеулердің әртүрлі тәсілдері туралы жазбаны пайдаланып, қосу, азайту тәсілін түсіндіреді, оны | Қалыптастырушы бағалау. Мұғалімнің оқушылармен кері байланысы. «Мадақтама». Тапсырмаларды белсенді орындаған, орындауда талпынған, өз ойларын жеткізген балалар еңбегі және ұтымды жауаптарымен, ойлау дағдыларымен ерекшеленген балалар еңбегі мадақталады. (Балаларға таратылады.) | Оқулық 35 + 9, 67 – 8, 38 + 54 түріндегі өрнектерді тиімді тәсілмен есептеу үлгісі көрсетілген сызбалар. |
| қосындысы түрінде жазу: (30 + 13) – 8.
2-тәсіл: (43 – 3)–5= 40–5 = 35
Азайғыштың(43-тің) бірліктер разрядында 3 цифры жазылған, ендеше азайтқышты (8-ді) 3 пен 5 сандарының қосындысы түрінде жазу. Демек, 43 – 8 = 43 – (3 + 5)
Демек, 43 – (3 + 5) = (43 – 3) – 5 = 40 – 5 = 35. 2-тапсырма. 39 + 54 1-тәсіл: (39 + 50)+4 =89+ 4=93
2-тәсіл: Есептеу тәсілінің орындалу ретін дәптерге жазады: 39 + 54=(30+50) +(9+4 )= 80 +13= 93. Қосылғыштарды ондықтар мен бірліктердің қосындысы түрінде жазу.
| қосынды, айырма мәнін табуда қолданады және қай тәсіл тиімді екенін салыстырады. 2-тапсырмада 39 + 54, 93 – 39 түрінде берілген есептеулердің әртүрлі тәсілдері туралы жазбаны пайдаланып, қосу, азайту тәсілін түсіндіреді және оны қосынды, айырма мәнін табуда қолданады және қай тәсіл тиімді екенін салыстырады. | Мұғалім мен оқушы арасындағы ауызша кері байланыс. Қалыптастырушы бағалау. | 35 + 9, 67 – 8, 38 + 54 түріндегі өрнектерді тиімді тәсілмен есептеу үлгісі көрсетілген кестелер, слайд. |