ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 07.12.2023
Просмотров: 1171
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
|
–
Ондықтардың астына ондықты 3-ті жазу. –
3-тапсырма. Қосу мен азайту алгоритмін тұжырымдайды. Жаңа білімін қолдана отырып, келесі өрнектердің мәнін есептейді. 52 + 16, 34 + 65, 25 см + 43 см Ойсергек: «Көрші». Мақсаты: бір-біріне жылылық сыйлау. Көршіңді оң жақтан құшақта, Көршіңді сол жақтан құшақта. Оң жақтағы көршіңе жымиып, Сол жақтағы көршіңе жымиып, Бүгінгі жаттығу барысы, Біз – үлкен отбасы. 5-тапсырманы орындау барысында жаңа білімді қолданады. 6-тапсырма. Қосындыны табуға берілген есептің шешу білігін жетілдіреді.
|
3-тапсырмада жаңа білімін қолдана отырып, өрнектердің мәнін есептейді. Қозғалыс жаттығуын орындайды. 5-тапсырмада жаңа білімін пайдалана отырып, мысалдарды баған түрінде есептейді. 6-тапсырмада қосындыны табуға берілген есептің шығарады. | 3-тапсырма. Критерий:
5-тапсырма. Критерий:
| немесе слайд. CD диск. Ондықтан аттамай екі таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмі. №10 кесте. |
| сандарын жазады, осы екі санның айырмасын баған түрінде жазады. 96 – 13 |
Ондықтан аттамай екі таңбалы сандарды қосу, азайту алгоритмін қолданады.
және 3 сандарын пайдаланып, ең үлкен және ең кіші екі таңбалы сандар жазады. Осы екі санның айырмасының мәнін баған түрінде жазып есептейді. |
| |
Сабақтың соңы | Рефлексиялық-бағалау кезеңі Оқушылардың оқу мақсаттарына жету бойынша сындарлы кері байланыс: «Бингопарақтары»әдісі. Оқушылар жұбына кілтті сөздер немесе сөз тіркестері бар бинго парақтарын алады. Мұғалім сол сөздердің анықтамаларын оқиды. Бірінші қол көтеріп дұрыс жауап берген оқушы жұбы ғана бинго парақшасына Х белгісін қояды. Осылайша қатарынан 3 дұрыс жауап берген оқушы жұбы жеңімпаз атанады. Бинго парақшасындағы сөз тіркестері: «Жазбаша қосу», «Қосу алгоритмі» т.с.с. Жауаптары: «Қосылғыштарды баған түрінде, яғни бірліктібірліктің,ондықтыондықтыңастынажазамын». «Қосылғыштардың бірліктерін қосамын: 4 + 3 = 7, 7 бірліктібірліктердіңастынажазамын» «Қосылғыштардыңондықтарынқосамын: 3 + 2 = 5, 5 ондықтыондықтардыңастынажазамын». «Жауаптыоқимын:қосындыныңмәні57-гетең»т.с.с. | Сұрақтарға жауап береді. | Мұғалімнің оқушылармен кері байланысы. «Мадақтама». Тапсырмаларды белсенді орындаған, орындауда талпынған, өз ойларын жеткізген балалар еңбегі және ұтымды жауаптары- мен, ойлау дағдылары- мен ерекшеленген балалар еңбегі мадақталады. | |
| Рефлексия: «Сұрағы бар қобдиша» әдісі. Қобдишаның ішіне сұрақтар салынады. Оқушы сандықшаның ішінен кез келген сұрақты алып, жауап береді. Сұрақтар:
| | | |
-
сабақ
Бөлім | | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні | | |
Сынып | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Екі таңбалы сандарды разрядтан аттап жазбаша қосу | |
Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары | 2.1.2.8. 34 + 23, 57 – 23, 45 ± 19, 47 + 33, 80 – 47, 100 – 35 жағдайларында екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолдану. | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар разрядтан аттап екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмін қолданады. Көптеген оқушылар 45 + 19, 65 + 35, 47 + 33 жағдайында екі таңбалы сандарды қосу, азайту алгоритмін өз сөзімен түсіндіреді, қолданады. Кейбір оқушылар екі таңбалы сандарды разрядтан аттап жазбаша қосу алгоритмін тұжырымдайды, түсіндіреді, есептеулерде қолданады. |
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі Топтық жұмыс. Әр топқа 1 өрнектен беріледі. Қосу мен азайту алгоритмін басшылыққа ала отырып, өрнектердің мәнін бағандап есептейді, ауызша түсіндіреді. | Тақтада жазбаша бағандап орындайды, ауызша талдап түсіндіреді. | Қалыптастырушы бағалау. | |
Сабақтың ортасы | Операционалдық-танымдық кезеңі Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырмада екі таңбалы санның қосу алгоритмін | Оқулықпен жұмыс. Жаңа білімді меңгертуге берілген 1-тапсырмада екі | Оқулықпен жұмыс. | Оқулық |
| басшылыққа ала отырып, берілген өрнектің жазбаша орындалуын талдайды, қорытындылайды. А) 45 + 19 жағдайында қосу алгоритмін қолданады. Сөйлемді толықтырады. ...жазамын. ... қосамын: 5 + 9 = 14 шықты, 14 бірл. = 1 онд. 4 бірл.Бірліктердің астына 4-ті жазамын, ал 1 ондықтыесімесақтап, ондықтарға қосамын. ... қосамын: 4 + 1 = 5 шықты, тағы 1 ондықтықосамын, сонда 5 + 1 = 6. 6-ны ондықтардың астынажазамын. Жауаптыоқимын:... Ә) 47 + 33 сандарын баған түрінде өздері орындайды, түсіндіреді.
3-тапсырмада мәтінді зерттейді, есеп болатындай шартына сәйкес сұрақ қояды, есеп шығару алгоритмін қолданады. Есеп шартына сәйкес сұрақтар қояды және шығарады. 1-мүмкін нұсқа: А) Біздің сыныпта 15 қыз және 16 ұл бар.Біздіңсыныпта барлығынеше бала бар? | таңбалы санды қосу алгоритмін басшылыққа ала отырып, 45 +19 жағдайындағы бағандап қосу тәсілін түсіндіреді, сөйлемді толықтырады, ауызша талдайды, қорытынды жасайды. Жаңа білімді меңгертуге берілген 1-тапсырмада екі таңбалы санды қосу алгоритмін басшылыққа ала отырып, 47 + 33 жағдайындағы бағандап қосу тәсілін түсіндіреді, сөйлемді толықтырады, ауызша талдайды, қорытынды жасайды.
Бірнеше мүмкін нұсқаларын құрып, есепті | 2-тапсырма. Критерий:
| CD диск. Ондықтан аттап екі таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмі. №11 кесте . Баған түрінде жазылған жазбаша қосу амалдары және алгоритмі жазылған кесте немесе слайд. |
| Қыз – 15 Ұл – 16 Барлығы – ? бала Ш: 15 + 16 = 31 Ж: Барлығы 31 бала. 2-мүмкін нұсқа: Ә) Біздің сыныпта 15 қыз және 16 ұл бар. Ұлдарқыздарғақарағанданешеуіартық? Ұлдар – 16 ? арт. Қыздар – 15 Ш:16 – 15 = 1 Ж: ұлдардың 1-еуі артық. 3-мүмкін нұсқа: Б) Біздің сыныпта 15 қыз және 16 ұл бар. Қыздарұлдарғақарағанданешеуікем? Ұл – 16 Қыз – 15 ? кем Ш: 16 – 15 = 1 Ж: қыздардың 1-еуі кем.
65 + 35 жағдайында қосу алгоритмін қолданады. Сөйлемдітолықтырады. ...жазамын. ... қосамын: 5 + 5 = 10 шықты. 10 бірл. = 1 онд. 0 бірл.Бірліктердің астына 0-ді жазамын, ал 1 ондықтыесімесақтап, ондықтарға қосамын. ...қосамын:6+ 3=9, тағы1 ондықтықоссақ, сонда 9 + 1 = 10 болады. 10 онд. = 1 жүзд.Жүздік– үшіншіразряд. Ондықтардың астына 0-ді жазамын, ал 1-ді оңжақтанбастапсанағандаүшіншіорынғажазамын.Жауаптыоқимын:...
75 + 25 37 + 63 51 л + 49 л | өз қалауынша қысқаша жазып немесе теңдеу құрып немесе сызба түрінде шығаруға болады. Жаңа білімді меңгертуге берілген 4-тапсырмада екі таңбалы санды қосу алгоритмін басшылыққа ала отырып, 65 +35 жағдайын-дағы бағандап қосу тәсілін түсіндіреді, сөйлемді толықтырады, ауызша талдайды, қорытынды жасайды. 5 және 6-тапсырмаларда берілген теңдеулерді шешеді, шешуін тексереді. | 5-тапсырма. Критерий:
қолданады. | |