ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 07.12.2023

Просмотров: 1172

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.







  1. тапсырмада теңдеулерді шешу білігін дамытады. Берілген теңдеулерді шешеді, тексеру жасайды.

  2. тапсырма санды және әріпті өрнектер құра білу дағдысын жетілдіруге негізделген.

  3. тапсырма – үй тапсырмасы. Ондықтан аттап екі таңбалы сандарды жазбаша қосу дағдысын жетілдіреді.

Екі таңбалы сандарды баған түрінде шығарады. 7-тапсырмада санды, әріпті өрнектер құрады.

Дескриптор:

  • қосу амалын жазбаша орындайды.




Сабақтың соңы

Рефлексиялық-бағалау кезеңі

Оқушылардың оқу мақсаттарына жетуі бойынша сындарлы кері байланыс. «Тастағы цифрлар» ойын-жаттығуды ұйымдастыру.

Слайдпен цифрлар жазылған шашылған тастар көрсетіледі. Оқушылар алдымен цифрларды анықтайды.

(0,1,2,3,4,5,6,7,8,9). Амалдар таңбасын (+, - , = )

«жинайды». Мысалдар құрастырады. Мысалы, 35 + 43

... Нәтижесінде екі таңбалы санды жазбаша қосу, азайту әрекеті жүзеге асады.

Әр тапсырма орындалған соң ауызша және жазбаша жұмыстар орындаған, орындауға талпынған, ой тұжырымдарын өмірмен байланыстыра отырып жеткізген оқушылар еңбегі және ұтымды жауаптарымен, сыни ойлау дағдыларымен

ерекшеленген оқушылар еңбегі мадақталады.

Тастарда жазылған цифрлардан сан құрастырады, амалдар таңдайды, мәнін есетейді, түсіндіреді.

Кері байланыс:

«Тастағы цифрлар» ойын-жаттығуы.

Слайд: «Тастағы цифрлар» ойын- жаттығуды ұйымдастыру үшін.




  1. сабақ




Бөлім




Педагогтің аты-жөні




Күні




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Екі таңбалы сандарды разрядтан аттап жазбаша азайту

Оқу бағдарлама- сына сәйкес

оқыту

2.1.2.8. 34 + 23, 57 23, 45 ± 19, 47 + 33, 80 47, 100 35 жағдайларында екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолдану.





мақсаттары




Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар разрядтан аттап екі таңбалы сандарды азайту алгоритмін қолданады.

Көптеген оқушылар 80 - 49, 100 – 35, 64 – 19 жағдайында екі таңбалы сандарды азайту алгоритмін өз сөзімен түсіндіреді, қолданады.

Кейбір оқушылар екі таңбалы сандарды разрядтан аттап жазбаша азайту алгоритмін тұжырымдайды, түсіндіреді, есептеулерде қолданады.




Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі










Сабақтың ортасы

Операционалдық-танымдық кезеңі Оқулықпен жұмыс.

1-тапсырмада екі таңбалы санның азайту алгоритмін басшылыққа ала отырып, берілген өрнектің жазбаша орындалуын талдайды, қорытындылайды.

а) 80 – 49 жағдайында азайту алгоритмін қолданады. Сөйлемді толықтырады.

  1. Азайғыштың бірлігінен азайтқыштың бірлігін азайтамын. 0 < 9, сондықтан азайғыштың 1 ондығынан және 0 бірліктен 9-ды азайтамын (ұмытып қалмас үшін ондықтың үстіне нүкте қоямын). 1 онд. және 0 бірл. – бұл 10 бірлікті білдіреді. 10 – 9 = 1.

Бірліктердің астына 1-ді жазамын.

  1. Азайғыштың ондығынан азайтқыштың ондығын азайтамын. 8 онд. болған еді, 1 ондықты бірліктерге жұмсадық, сонда 7 онд. қалды. 7 – 4 = 3-ті ондықтардың астына жазамын.

ә) 64 – 19 сандарын баған түрінде азайтуды өздері орындап, түсіндіреді.

  1. тапсырмада өрнектерді баған түрінде жазып алып есептейді, ауызша түсіндіреді.

70 – 24 90 – 23 60 мин – 32 мин

  1. тапсырмада мәтінді зерттейді, есеп болатындай шартына сәйкес сұрақ қояды, есеп шығару алгоритмін қолданады.

Есеп шартына сәйкес сұрақтар қояды және шығарады.

Жаңа білімді меңгертуге бағытталған 1-тапсырма 80 – 49, 64 – 19

  1. берілген сұрақтарға жауап береді.

  2. сандарды баған түрінде азайтудың қалай орындалғанын зерделейді;

  3. сандарды баған түрінде азайту амалын тақтада орындайды;

  4. өзіндік пікірі білдіреді;

  5. басқа оқушылардың пікірін тыңдайды.

  6. оқулықта берілген алгоритммен танысады;

  7. сандарды баған түрінде азайту алгоритмін тұжырымдайды.




  1. тапсырмада берілген өрнектерді баған түрінде жазып есептейді.

  2. тапсырмада мәтінді сұрақпен толықтырып, есепке

Оқулықпен жұмыс.


2-тапсырма.

Критерий:

  • екі таңбалы сандарды азайту алгоритмін қолданады. Дескриптор:

  • 70 – 24 өрнегінің мәнін есептейді;

  • 83 – 26 өрнегінің мәнін есептейді;

  • 60 мин – 32 мин өрнегінің мәнін есептейді.

CD диск

CD диск. Ондықтан аттап екі таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмі.

№12 кесте .
Көрнекі кестелер:

«Ондықтан аттап екі таңбалы сандарды жазбаша азайту алгоритмі».








1-мүмкін нұсқа:

А) 2 «А» сыныбында 27 бала, ал 2 «Ә» сыныбында25 бала бар. Екі сыныпта барлығы неше бала бар?2 «А» сыныбы – 27 бала

2 «Ә» сыныбы – 25 бала Барлығы - ? бала

Ш: 27 +25 = 52

Ж: Барлығы 52 бала. 2-мүмкін нұсқа:

Ә) 2 «А» сыныбында 27 бала, ал 2 «Ә» сыныбында25 бала бар. 2 «А» сыныбындағы бала 2 «Ә»сыныбындағыбалағақарағанданешеуі артық?

2 «А» сыныбы – 27 бала ? арт. 2 «Ә» сыныбы - 25 бала

Ш: 27 – 25 = 2

Ж: 2 «А» сыныбында 2 бала артық. 3-мүмкін нұсқа:

Б) 2 «А» сыныбында 27 бала, ал 2 «Ә» сыныбында25 бала бар. 2 «Ә» сыныбындағы бала 2 «А»сыныбындағыбалағақарағанда нешеуі кем?

2 «А» сыныбы 27 бала

2 «Ә» сыныбы - 25 бала ? кем Ш: 27 – 25 = 2

Ж: 2 «Ә» сыныбында 2 бала кем.

4-тапсырмада берілген өрнектің жазбаша орындалуын талдайды, өз сөзімен түсіндіреді. Екі таңбалы санның азайту алгоритмін тұжырымдайды.

100 – 35

Сөйлемді толықтырады.

...жазамын.

... азайтамын: 0 < 5, сондықтан 5 бірлікті азайғыштыңондығынан азайту қажет, бірақ 0 < 5. Ендешебірліктерді 1 жүздіктің 1 ондығынан азайтамын(ұмытып қалмас үшін 0 және 1 цифрларының үстіненүктеқоямын).

105=5.Бірліктердіңастына5-тіжазамын.

...азайтамын:1жүзд. =10онд.101= 9.Азайғыштың

айналдырады, есептің сұрағына жауап береді.

Бірнеше мүмкін нұсқаларын құрып, есепті өз қалауынша қысқаша жазып немесе теңдеу құрып немесе сызба түрінде шығаруға болады.

Жаңа білімді меңгертуге бағытталған 4-тапсырмада 100 – 35

  1. берілген сұрақтарға жауап береді;

  2. сандарды баған түрінде азайтудың қалай орындалғанын зерделейді;

  3. сандарды баған түрінде азайту амалын тақтада орындайды;

  4. өзіндік пікірі білдіреді.

  5. басқа оқушылардың пікірін тыңдайды;

  6. оқулықта берілген



3-тапсырма.

Дескриптор:

  • сұрақ қойып, есепті шығарады. Бірнеше мүмкін нұсқасын ұсынады.


Баған түрінде жазылған жазбаша азайту амалдары және алгоритмі жазылған кесте немесе слайд.








9 ондығы қалды, ал 9 – 3 = 6. Ондықтардың астына 6-ныжазамын.

  • Жауаптыоқимын: ...

  1. тапсырмада өрнектерді жазбаша бағандап есептейді, ауызша түсіндіреді. Жаңа білімін қолданады.

100 34 100 56 100 см 68 см

  1. тапсырма оқылуы бойынша өрнек құру дағдысын дамытады.

а) 90 мен 36-ның айырмасынан 22-ні азайту; (90 – 36) – 22

ә) 100-ден 40 пен d-ның айырмасын азайту, мұндағы d = 29.

100 – (40 – 29)

  1. тапсырма – үй тапсырмасы Жаңа білімін өздігінен қолдана білу дағдысын жетілдіреді, бекітеді.

алгоритммен танысады;

7) сандарды баған түрінде азайту алгоритмін тұжырымдайды.


  1. тапсырмада екі таңбалы санды азайту алгоритміне сүйеніп, есептеуді орындайды.

  2. тапсырма. Оқылуы бойынша санды өрнек құрады, мәнін есептейді. 7-тапсырма – үй тапсырмасы

Ондықтан аттап екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін

қолданады.

5-тапсырма.

Критерий:

  • екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолданады. Дескриптор:

  • 100 – 34 өрнегінің мәнін есептейді.

  • 100 – 56 өрнегінің мәнін есептейді.

  • 100 см – 68 см өрнегінің мәнін есептейді.

Баған түрінде жазылған жазбаша азайту амалдары және алгоритмі жазылған кесте немесе кесте.

Сабақтың соңы

Рефлексиялық-бағалау кезеңі Рефлексия: «Иық тірескен шеңбер».

Оқушылар шеңберге бір- бірінің иығына қолдарын салып, құшақтасқан түрде тұрып, сабақ туралы, жаңа білімді қалай меңгергендері туралы өз пікірлерін

білдіреді.

Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері.








  1. сабақ




Бөлім

Жүздіктер

Педагогтің аты-жөні

Кабдышева Б.Т.

Күні:

16.11

Сынып

Қатысушылар саны:5

Қатыспағандар саны:2

Сабақтың тақырыбы

Тиімді тәсілмен қосу және азайту

Оқу

бағдарлама-

2.1.2.3. Қосудың ауыстырымдылық , терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу




сына сәйкес оқыту мақсаттары

қосу және азайтуды орындау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар санаудың жаңа бірлігі жүздің қалай құралғанын біледі және жүздіктермен санауды, жүздіктерді жазуды, салыстыруды, қосу мен азайтуды үйренеді.

Көптеген оқушылар тапсырмаларды орындау барысында жүздіктер жайлы нумерациялық білімдері мен біліктерін тиімді қолданады.

Кейбір оқушылар берілген тапсырмалар бойынша өз ойын жүйелі, дәлелді жеткізе біледі.




Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі

«Ақиқат, жалған» ойыны.

Шарты: айтылған пікір ақиқат болса, оқушылар «ақиқат» деп дауыстайды, пікір жалған болса, «жалған» деп дауыстайды.

  • Белгісіз санды табу үшін тек бір арифметикалық амал ғана орындау керек болса, онда ол қарапайым теңдеу.

  • 10 – ең кіші екі таңбалы сан.

  • 9 ең кіші бір таңбалы сан.

  • 100 – ең үлкен екі таңбалы сан.

  • Сандарды жазудағы цифрлардың орналасуын разряд деп атаймыз.

  • 24 санында 24 бірлік бар.

  • 24 санында 4 ондық бар.

  • 2, 3, 4, 5, 6, 7 натурал сандар тізбегінің кесіндісі.

  • 25 > 17 – теңдік. т.с.с

«Ақиқат, жалған» ойыны. Шарты: айтылған пікір ақиқат болса, оқушылар

«ақиқат» деп дауыстайды, пікір жалған болса,

«жалған» деп дауыстайды.

Кері байланыс. Мұғалімнің қолдау сөздері.

Слайд (тапсырмалар жазылған)

Сабақтың ортасы

Операционалдық-танымдық кезеңі Оқулықпен жұмыс.

Жаңа білімді меңгертуге бағытталған 1-2 – тапсырмада суреттерді пайдаланып, санау бірліктері – ондықты және жүздікті құрастырады. Бір түймені 1 бірлік деп қабылдап,

түймелерді санайды: бір-бірден онға дейін; ондықтармен жүзге дейін; жүздіктермен мыңға дейін.

Мың санының жазылу мен оқылуына назар аударады.

Кез келген разрядтың әрбір 10 бірлігі одан жоғары


1 және 2-тапсырмаларды орындау барысында оқушылар тарапынан іске асатын әрекеттер: ондықты, жүздікті, мыңдықты құрастырады;

бір-бірден онға дейін, ондықтармен жүзге дейін,

жүздіктермен мыңға дейін


1-тапсырма.

Критерий:

  • санаудың ірі бірлігі – жүзді құру, 1000-ға дейін жүздіктермен санау, жазу, салыстыру. Дескриптор:

  • 10 ондық 1 жүздікті