ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 07.12.2023
Просмотров: 1146
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| белгілейді. Тілдік қатынаста «таңертеңгі», «күндізгі», «түнгі», «кешкі» сөздерін қолдана отырып, уақытты сағатпен, минутпен жазады. |
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі Ұзақтығы минутты, сағатты құрайтын үдерістерді, құбылыстар мен оқиғалардың мысалдарын көрсетіп беру, әңгімелесу.
Есіңе түсір! Сағат не үшін керек? (Сағат уақытты анықтау үшін керек.) Сағатта циферблат болады. Циферблат – бұл бөліктерге бөлінген, цифрлар жазылған және екі тілшеден тұратын дөңгелек.
Уақыттың өлшем бірліктері (сағат, минут) атауымен таныстырады. Сағат, минут сөздерінің қысқартылып жазылу үлгісі пысықталады. Суретте көрсетілген сағаттарды ата.
| Сұрақтарға жауап береді. Білімдерін пысықтайды, бұрынғы білімін жаңа біліммен ұштастырады. | Мұғалімнің оқушылармен кері байланысы: «Мадақтама». Тапсырмаларды белсенді орындаған, орындауда талпынған, өз ойларын жеткізген балалар еңбегі және ұтымды жауаптарымен, ойлау дағдыларымен ерекшеленген балалар еңбегі мадақталады. | Түрлі сағаттардың моделі. Тақырыпқа сәйкес көрнекі кестелер, слайд. |
|
«тілін» сағаттық тіл, ал ұзын «тілін» – минуттық тіл дейді.
Мақсат қою. Сағат циферблатының көмегімен уақытты анықтауды үйренесің. | | | |
Сабақтың ортасы | Операционалдық-танымдық кезеңі Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. Суреттегі сағатқа қарап, сөйлемдерді толықтырады. Сурет бойынша басқа сұрақтар қояды. 2–3-тапсырмалар. Араб цифрлары, рим цифрлары жазылған сағаттарды зерделейді. Әр сағаттың көрсетіп тұрған уақытын түрліше атайды. Тәулік туралы білімдерін еске түсіреді: «Тәулік түнгі сағат 12-ден басталады. Осы уақыттанкүндізгі сағат 12ге дейін тәуліктің бірінші жартысыөтеді. Күндізгі сағат 12ден түнгі сағат 12ге дейінтәуліктің екінші жар-тысы өтеді. Тәулік басталғаннан24сағат өткенсоңжаңатәулік басталады».
«күндізгі», «түнгі», «кешкі» сөздерін қолданады.
«таңертеңгі», «күндізгі», «кешкі», «түнгі» сөздерін қолдана отырып атайды.
28 + 33 – 44 = 17; 28 + 33 – 19 = 42; | Оқулықпен жұмыс. 1–6-тапсырмаларды орындау барысында орындалатын әрекеттер: сағат түрлерін атайды, көрсетіп тұрған сағаттың қай уақыт екенін анықтайды. Уақытты сағатпен және минутпен жазады. Күнделікті сабақтардың және сабақтар арасындағы үзілістердің ұзақтығын кестеге түсіреді. Тілдік қатынаста «таңертеңгі», «күндізгі», «түнгі», «кешкі» сөздерін қолданады. 7-тапсырмада екі таңбалы сандарды қосу және азайту амалдарын орындау үшін жақшасыз өрнек құрады, мәнін есептейді. | Оқулықпен жұмыс. 2-тапсырма. Критерий:
«таңертеңгі», «күндізгі», «түнгі», «кешкі» сөздерін қолдана отырып атайды. Қалыптастырушы бағалау. Мұғалімнің қолдау, мадақтау сөздері, оқушы еңбегін бағалауы. | Оқулық Көрнекі кестелер https://bilimland.kz/ kk/subject/matemat ika/2-synyp/uaqyt- olshem-birlikteri- esepter- shyharu?mid=ef504 ca0-9ee4-11e9- a361-1f1ed251dcfe |
| 52 + 33 – 44 = 41; 52 + 33 – 19 = 66. Ойсергек. «Күн! Тас! Қоршау!» Ойын оқушылардың зейіні мен қозғалыс жылдамдығын дамытуға бағытталған. Ойын шарты: оқушылар бірнеше топқа бөлініп отырады. Кезек-кезек балаларға «Күн!», «Тас!», «Қоршау!» атты бұйрықтар беріледі. Сөздердің айтылу ретін үнемі өзгерту қажет. Оқушылар әрбір сөзге қимылмен жауап берулері шарт. Егер «Күн!» деген сөз айтылса, олар алақандарын ашып, саусақтарын тарбитып, қолдарын жоғары көтереді. «Тас!» сөзінде қолдарын түюлі жұдырықтарымен көтереді. «Қоршау!» сөзінде алақандарын ашып, қолдарын көтереді, бірақ саусақтары бір-біріне тығыз жанасып тұруы керек. Ойын жылдамдығы біртіндеп жоғарылауы қажет. 9-тапсырма Құм сағат туралы түсініктерін кеңейте отырып, 5 минуттың қалғанын анықтау үшін азайту амалын қолдануға болатынын түсінеді. Құм сағаты туралы қосымша ақпаратпен таныстырады. | Күн сағаты туралы қосымша ақпаратпен танысады. | | |
Сабақтың соңы | Рефлексиялық-бағалау кезеңі Оқушылардың оқу мақсаттарына жету бойынша сындарлы кері байланыс. Оқушылармен практикалық жаттығу орындалады:
Жылжымалы тілшелер арқылы көрсетіп бере аласың ба?
Рефлексия: «Өзіңді қалай бағалайсың?»
| Практикалық жаттығу орындалады. Сұрақтарға жауап береді. | Өзін-өзі бағалау: «Жетістік баспалдағы». | Жылжымалы тілшелері бар сағат моделі. |
| | | | |
53 - сабақ
Бөлім: | | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Шамалардың бірліктерін түрлендіру және мәндерін салыстыру. | |
Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары | 2.1.3.4. Ұзындық (см, дм, м), салмақ (кг, ц), уақыт (сағ, тәул., ай, жыл) бірліктерін олардың бір-біріне қатынастары негізінде түрлендіру. 2.1.3.3. Ұзындық (см, дм, м), масса (кг, ц), ыдыс көлемі (л), уақыт (сағ, тәул., ай, жыл) бірліктерінің мәндерін салыстырып, шама мәндеріне қосу/алу амалдарын қолдану. | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар шамалардың бірліктерін түрлендіріп, олардың мәндерін салыстырады, түрлендіреді. Оқушылардың көпшілігі шама мәндеріне қосу, азайту амалдарын қолданады, олардың мәндерін салыстырады, түрлендіреді. Кейбір оқушылар есептерді шығару барысында шамалармен амалдар орындау білігін қолданады, түсіндіреді. |
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі Сызбаға қара. Шамалар жайлы не білесің? – Масса өлшем бірліктерін ата. | Кестемен жұмыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді. | Мұғалімнің мадақтау, қолдау ілтипаты. | Кесте. Слайд. |
|
Мақсат қою. Шамалардың бірліктерін түрлендіріп, олардың мәндерін салыстыруды үйренесің. Шамалардың мәндерін қосу және азайту білігіңді дамытасың. | | | |
Сабақтың ортасы | Операционалдық-танымдық кезеңі Оқулықпен жұмыс. 1–4-тапсырмалар. Көп нүктенің орнына ұзындықтың , массаның, уақыттың, көлем (сыйымдылықтың) сәйкес бірліктерін қояды, түсіндіреді. 5, 6-тапсырмаларда шамалар олардың өлшем бірліктері жайлы білімдері мен біліктерін белсендіруге көмегі тиеді. Шамалардың өлшем бірліктерін түрлендіру және олардың мәндеріне амалдар қолдану бойынша білімдері мен біліктерін дамыту маңызды. Шамалардың мәндерін салыстыру сандарды салыстыруға ұқсас жүргізілетінін, бірақ олардың өлшем бірліктері арасындағы қатынасты ескере отырып жүргізілетінін түсінеді.
3 дм 7 см = 37 см 2 тәул. 4 сағ = 52 сағ 2 жыл 7 ай = 31 ай 5 м 4 дм = 54 дм 1 сағ 16 мин = 76 мин 29 сағ = 1 тәул. 5 сағ Басқа өлшемдердегі өлшем бірліктері бірінен екіншісіне толық ондықтар, жүздіктер бойынша ауысатынын, ал уақыт өлшем бірліктерінде (ғасыр мен жылдан басқасы) ондай ауысуларды пайдалана алмайтынымызды түсіндіру ұсынылады. 9-тапсырма шығармашылық дағдыларын дамытуға берілген. Өрнектердің мәндеріне сәйкес әріпті кестеге қойып, Қазақстанның батысында орналасқан қаланы | Сабақ барысында оқушылар тарапынан іске асатын әрекеттер: шамалардың өлшем бірліктерін түрлендіру және олардың мәндеріне амалдар қолдану; шамалардың мәндерін салыстыру; әртекті өлшем бірліктерін біртекті өлшем бірліктеріне өрнектеу; өрнектердің мәнін тиімді тәсілмен есептеу. | 5-тапсырма. Критерий:
5-тапсырма. Дескриптор:
| «Шамалардың бірліктерін түрлендіру және олардың мәндерін салыстыру» – слайд, тірек сызбалар, кестелер. Көрнекі кестелер. |