ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.12.2023
Просмотров: 870
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
251
252
| 5-жаттығу. Оқушыларға өлеңді мәнер- леп, дауыстап, тізбектей оқуға тапсырма беріледі. Өлең не туралы екенін топта талқылайды. – Өлеңдегі оң, сол сөздерін айтылуы мен білдіретін мағынасы бойынша салыстырып көріңдер. Бұл сөздердің мағынасы бір-біріне жақын ба әлде қарама-қарсы ма? | Балалар өлеңді дауыстап оқып шығады. Бірінші шу- мағын орындарынан тұрып, қимылмен жаттығу ретінде. жасайды. Оң,солсөздерін салыстырып, дәлелдер кел- тіріп, ой қорытынды жасайды. | Қолдау. | |
Дескриптор:
6-жаттығу жазбаша орындалады. Антоним сөздерді ажыратып, мағынасын түсінеді. Мақал-мәтелдердің мағынасын түсініп, өз сөздерімен әңгімелейді. Ақпаратты тыңдап, салыстырып, талдап, қорытынды жасайды.
Балаларға ережені түсініп жаттап алу ұсы- нылады. Сергіту сәті 7-жаттығу ауызша орындалады. «Сәйкес- тендір» әдісі бойынша интербелсенді | Оқушылардың жұмысы дескриптор бойынша бағала- нады. Мақал-мәтелдерді көшіріп жазады. Мағынасы қара- ма-қарсы сөздерді табады. Жұппен жұмыс ұйымдасты- рып, мақалдың мағынасын бір-біріне түсіндіреді. Қоры- тынды жасайды. Жасаған қорытындысын мұғалімнің көмегімен оқулықта беріл- ген жаңа ақпаратпен салыс- тырып, талдайды. Ережені арнайы ереже дәп- терлеріне көшіріп жазып алып, жаттайды. Сілтемеде берілген сергіту сәтін орындайды. Оқушылардың сабақта | Сұрақтардың жүйелі қойы- луына назар аудару. Қолдау көр- сетіп отыру. Қадағалау. | https:// youtu.be/ ui8J9v lQ4wA |
| тақтаға кезекпен шығып, алдын ала дайын- далған сөздерді мағынасына қарай сәйке- стендіреді. Сөздердің мағынасын ажырата отырып, өздеріне ереже құратуға болады. Оқушылардың айтқан пікірлеріне сүйеніп, оқулықтағы ережеге көңіл аударылады. | игерген білімдеріне сүйеніп, антоним сөздерді бір-бірімен сәйкестендіреді. Осы сөз- дерді қатыстырып, сөйлем құрайды. | | |
Соңы (5 мин) | Бекіту Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптерінде- гі тапсырма орындалады. Бұл сөздердің қандай сөздер екенін анықтатып, дәлелдер келтіріледі. Жұппен жұмыс жасап, мұғалімнің басшылығымен орындалған жұмысты өзара тексеру тапсырылады. Сабаққа белсенді қатысқан оқушылар- ды мадақтап, белсенділігі төмен, орташа болған оқушыларды ынталандырады. Үй тапсырмасы. 8-жаттығу және ереже жаттау ұсынылады. | Сабақтан алған білімдерін «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы арқылы пы- сықтайды. Әр сөздің қасына мағынасы қарама-қарсы сөздерді тауып жазады. Жұппен жұмыс жасап, бір- бірін тексеріп, бағалайды. | Өзін-өзі баға- лайды. | Түрлі түсті қарын- даштар, дәптер |
| Рефлексия | Сабақта қиындық келтір- | | Рефлексия |
| Кері байланыс: «Рефлексия парағы». | ген тұстарды және сабақ | парағы | |
| | соңындағы көңіл күйлерін | | |
| | білдіреді. | |
253
67-сабақ
Бөлім: | Дені саудың – жаны сау | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақы- рыбы | Синоним дегеніміз не? |
254
Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары | 2.2.2.1 синоним, антоним, омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану; 2.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау; 2.1.5.1 аудио-бейнежазба мазмұнына өз ойын (ұнайды/ұнамайды, себебі ..., пайдалы/пайдасыз болды, себебі ...) білдіру; | ||||
| 2.1.6.1 интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара) қолданып, тақы- рыпқа (Сіз қалай ойлайсыз? Сіз не ұсынар едіңіз?) назарын аударту | ||||
Сабақтың мақсаты | Синоним, антоним, омоним сөздерді ажыратып, мағынасын түсінеді, сөйлеу барысында қолда- нады. Аудио-бейнежазба мазмұнына өз ойын айтады. Мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжайды. Интонацияға, вербалды емес тілдік құралдарды қимыл, ым-ишара қолданып, тақырыпқа сай (Сіз қалай ойлайсыз? Сіз не ұсынар едіңіз?) сұрақтарға жауап береді. | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басы (5 мин) | Психологиялық жағымды ахуал қа- лыптастыру. Күлімдеп күн бүгін Қарады маған да. Күлімдеп күн бүгін Қарады саған да. Сәлем деймін достарға, Сәлем деймін ұстазға. Балалар екі-екіден тұрып, бір-бірінің қолдарын ұстап, бүгінгі күндеріне сәт- тілік тілеп, жылы сөздерін айтады. | Оқушылар өздерінің көңіл күйлерін білдіреді. | «Бас бар- мақ» арқылы бағалайды. | | |
Ортасы (35 мин) | – Балалар, қандай адамды жақсы адам дейді? Адамды қандай қасиеттері жақсы көрсетеді? Оқушыларды 4 топ- қа бөліп, алдарына кластер жасауға тапсырма беріледі. | | Қолдау. | |
| білім ақыл саналы Жақсы қасиет тәрбиелі әдептілік болу Дәптермен жұмыс
Ережемен жұмыс ұйымдастырылады. Тілімізде білдіретін мағынасы бір-бірі- не жақын, бірақ дыбысталуы әр басқа сөздер кездеседі: әдемі, көрікті; алыс,шалғай.Мұндай сөздерді синонимсөз-дердеп атайды.
– Балалар, «Шынықтыр сен денені» өлеңі не жайлы болмақ деп ойлай- сыңдар? Өлеңнің тақырыбы бойынша айтқан ой- ларын өлең мазмұнымен салыстырады. | Әр топ мүшелері адам бо- йындағы жақсы қасиеттер бойынша кластер құрасты- рып, ортаға шығып, оқып береді. Жаңылтпашты қатесіз көшіріп жазады. Жұппен жұмыс ұйымдастырып, қарамен жазылған сөздерді мағынасына қарай салыс- тырады. Дос,жолдассөз- дерінің мағынасы бір-біріне жуық екенін түсіндіреді. | Қолдау көр- сетіп отыру. | Кластер, түрлі түсті маркер- лер Орфография- лық сөздік, оқулық, сурет |
Бірнеше оқушы ережені жатқа айтады, мысалдар келтіреді. | | | ||
Балалар тақырыбына қарай өлең мазмұнын болжап, өз ойларын ортаға салады. Со- дан кейін өлеңді тізбектей дауыстап оқып шығады. Болжам жасаған кездегі ойларымен салыстырып, ой қорытынды жасайды. Қарамен жазылған сөз- дердің синонимдерін тауып айтады. | | |
255
256
| Дескриптор:
Сергіту сәті 12-жаттығу ауызша орындалады. Әли мен Маржанның синоним деп есептей- тін сөздерін оқып, дұрыстығына көз- дерін жеткізеді. – Тағы қосатын нұсқаларың бар ма? 13-жаттығу ауызша орындалады. Ребусты шешеді. Шешуіндегі сөздің синонимін тауып айтады. 4 топқа 4 түрлі тапсырма беріледі. Үстел үстіндегі қима қағаздарда жа- зылған тапсырманы әр топтан бір оқушы келіп алады. Содан кейін өз топтарында ақылдасып, ортаға шығып ойларын, орындаған тапсырмаларын айтады. | Қуат–күш. Ерлік –батырлық. Сілтемеде берілген сергіту сәтін орындайды. Ребустың шешуі: алыс. 1-топ: Алыс сөзін қатысты- рып сөйлем құрастырады. 2-топ: Алыссөзіне синоним болатын сөздерді табады. 3-топ: Сол сөзге ауызша дыбыстық талдау жасайды. 4-топ: «Жалғастыр» ойы- нын ойнатады. Бұл топ мү- шелері тізбектей отырып, алыссөзіндегі дыбыстардан басталатын сөздер айтып жалғастырады. Мысалы: А – айна, л – лақ, ы – ыдыс, с – сағат. Өлеңді дауыстап, мәнерлеп тізбектей оқып шығады. | Қадағалау. Қолдап оты- ру. | |