ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.12.2023

Просмотров: 872

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Соңы

(5 мин)

Бекіту

Сабақта игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі тапсырма орындалады.

Сабаққа белсенді қатысқан оқушылар- ды мадақтап, белсенділігі төмен, орта- ша болған оқушыларды ынталандыру. Үй тапсырмасы. 11-жаттығу. Синоним сөздерді тауып, оларды жұптап жаза- ды. Оқулықта берілген ережені ереже дәптерлеріне көшіріп жазып, жаттап келу тапсырылады.

Сөйлемдерді дәм, тағам-дарды,ас,тамақсөз- дерінің тиістісін қойып жазады. Жұппен жұмыс жасап, мұғалімнің бас- шылығымен орындалған жұмысты бағалайды.

Өзін-өзі бағалайды.

Түрлі түсті қарындаштар, дәптер




Рефлексия. Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағалайды.







Рефлексия парағы


257

17–6937



68-сабақ





Бөлім:

Дені саудың жаны сау

Педагогтің аты- жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақы- рыбы

Омоним дегеніміз не?

Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.1.1 тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мәтін мазмұны бойынша қо- йылған сұрақтарға жауап беру;

2.2.2.1 синоним, антоним, омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану;

2.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау


258



Сабақтың мақсаты

Тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеп, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. Синоним, антоним, омоним сөздерді ажыратып, мағынасын түсінеді, сөйлеу барысында қолданады. Мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұ- нын болжайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың ке- зеңі/уақыт


Педагогтің әрекеті


Оқушының әрекеті


Бағалау


Ресурстар

Басы

(5 мин)

Психологиялық жағымды ахуал қалып- тастыру.

Өсемiз бiз күлiп-ойнап, Он саусақтың саласындай. Өсемiз бiз күлiп-ойнап, Бiр адамның баласындай.

Балалар, бір-біріміздің қолымыз- дан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай қуа-

ныш! Ендеше бір-бірімізге қуаныш сый-

лайық.

Оқушылар өздерінің көңіл күйлерін білдіреді.

«Бас бар- мақ» арқылы бағалайды.




Ортасы

(35 мин)

Балалар, мына қағаз қалтаның ішінде көптеген буындар бар. Түстеріне қарай топтап алып, адасқан буындардан мақал құрастырып көріңдерші.

«Адасқан буындар»

Шы бо сың нық мыр ла саң, шы. Күш те лек бі.

Спорт лі ден лық ке пі сау. Де сау ні жа дың ны сау.

Оқушылар түрлі түсті қағазға жазылған буын- дарды түсіне қарай таңдап алып, мақалдар құрастырып айтады. Құраған мақалдары интербелсенді тақтадан көрсетіледі. Балалар дұрыс- бұрыстығын тексереді.

Берілген мақалдар: Шынықсаң, шымыр боласың. Күш білекте.

Спорт денсаулық кепілі.

Дені саудың жаны сау.

Мақұлдау.

Қолдау.

Кластер, түрлі түсті маркерлер



259






14-жаттығу ауызша орындалады. Оқу- лықта берілген мәтінді түсініп оқиды. Оқушылардың мәтіндегі негізгі ойды анықтауға негіз болатын сөздер мен сөз тіркестерін ретіне қарай кідіріс жасап оқуы қадағаланады.

  • Мәтінге қандай ат қоюға болады?

  • Неліктен «таза жеңіс» деп қуанды?

  • Алпамыс кімдерден ұялды?

  • Келесі жолы жеңу үшін не істеу ке- ректігін үйренді?


Дескриптор:

  • мәтінді түсініп оқиды;

  • мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қояды және жауап береді;

  • мәтін мазмұнын әңгімелейді;

  • мәтінге ат қояды.

Жұппен жұмыс ұйымдас- тырып, әңгіменің мазмұ- нын бір-біріне түсіндіреді.

«Интервью» стратегиясы бойынша жұбымен бірлесіп, мәтіннің мазмұны арқылы сұрақтар құрастырады.

Дайындаған сұрақтарын бір- біріне қояды және жауап береді. Мәтінге ат қойып, дәлелдер келтіреді.



Орындалған жұмысты өзара бағалау іске асыры- лады.


ҚБ.

«Отшашу» арқылы баға- лайды.

Оқулық, сурет


«Кім жылдам?»

  • Балалар, сендерге жұмбақ жасыра- йын. Кім жылдам шешер екен?

Алдымда әр түрінен жібек жіптің, Аспанға әшекейлеп кесте тіктім.

  • Кемпірқосақ несімен ерекше? Онда қандай түстер бар?

Мұғалім кемпірқосақтың жеті түсі жай- лы қосымша ақпарат беруіне болады.


Балалар жұмбақтың шешуін табады. Шешуіндегі сөз: кемпірқосақ.

Сұрақтарға жауап береді.


«Бағдаршам»

арқылы бір-бірінің жұмысын бағалайды.






260





Дәптермен жұмыс

15-жаттығу жазбаша орындалады. Түссөзінің қандай мағыналар беретінін айтады.

Түс әртүрлі бояу. Түс іс-қимыл атауы.


Ережемен жұмыс жүргізіледі. Дыбысталуы бірдей, білдіретін мағына- лары әр басқа сөздер омонимсөздердеп аталады. Мысалы: алма жеміс, алма

қимыл атауы: сен оны алма.
Ойсергек.

«Екі ассоциация» ойыны

Екі жақтағы сөзді байланыстырып, ерекше бір ассоциация ойлап табу. Жұмыстарын топта жариялау.


Түссөзінің әр мағынасына сөйлем құрап жазады. Сөз- дердің мағынасына салыс- тырмалы талдау жасайды. Жасаған қорытындыла- рын мұғалімнің көмегімен оқулықта берілген жаңа ақпаратпен салыстырып, талдайды.
Екі баған сызады да, оған төрт сөзден жазады. Бағанға кез келген адам, жануар, заттардың аты жазыла-

ды. Осы екі жақтағы сөзді байланыстырып, ерекше бір ассоциация ойлап табуы

керек. Мысалы, егер бірінші бағанға қарбыз, екіншісіне доп деп жазылса, екі сөзді қосып «қарбыз доп сияқты»,

«қарбыз дөңгелек» т.б. ерек- ше ұқсастықтар табады.

Орындауға 5 минут уақыт беріледі. Жазғандардың іші- нен ең қызықты ассоциация таңдалады.










Сергіту сәті

Көзге арналған жаттығулар жасату.
16-жаттығу. Оқушылардың оқулықта берілген сөздердің мағынасын түсіндіру- леріне басшылық жасалады. Өтілген материалды қаншалықты игергенін тексеру мақсатында оқулықта берілген сөздердің әрқайсысына екі түрлі мағына білдіретіндей сөйлемдер құрайды.

Бас,өкпе,ат,жүзсөздерінің мағынала- рын түсініп, сөйлемдер құрайды.
18-жаттығу саралау тапсырмасы ретінде орындалады.

1-деңгей.

Өлеңді оқы, мұзайдында барлығы неше бала жүргенін тап.

2-деңгей.

Неліктен екі бала мұзайдындағы бала- ларға қосылмай тұр? Себебін анықта.

Алақандарын бір-біріне қат- ты үйкеп, ыси бастағанда екі көзінің үстінен басып, 30 секунд ұстайды. Сонда көздің шаршағаны басыла- ды. Көзді сағат тілімен бір- неше рет оңға-солға айнал- дырып жаттықтырады.

Сөздердің мағынасына талдау жасайды. Омоним сөздерді ажыратып, мағына- сын түсіндіреді. Сөздердің мағынасына талдау жасап, сөйлемдер құрайды. Мы- салы, Ерасылбасынаты-мағынкиіп,далағашықты.Аяғыңдытүзу,нықбас.

Өлеңдібасынанбастапоқыдым.

Жұмыстарын топта жа- риялап оқиды. Берілген деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Мұнда 7 бала жүргенін табады. Екі ба- ланың қосылмай тұрған себебі, олардың аяқтарында коньки жоқ.









261




262






3-деңгей.

Өлеңнен омоним болатын сөзді тап.

Мұзайдынның беті айнадай жарқырап жатыр. Ол шана- мен сырғанауға ыңғайсыз- дық туғызады.

Омоним болатын сөз: қара.







Соңы

(5 мин)

Бекіту

Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі тапсырма орындалады.

Сызбадан спортқа қатысты жасырыл- ған сөздерді тауып, бояйды.

Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтап, белсенділігі төмен, орташа болған оқушыларды ынталандырып отырған жөн.

Үй тапсырмасы. 17-жаттығу. Сауатты, көркем жазу керектігін тапсырады.

Оқулықта берілген ережені ереже дәп- терлеріне көшіріп жазып, жаттап келу

тапсырылады.

Дәптердегі шығармашылық тапсырманы орындайды.

Сызбадан спортқа қатысты жасырылған сөздерді тауып, бояйды.

Жұппен жұмыс жасап, мұғалімнің басшылығымен орындалған жұмысты өзара тексереді.

Өзін-өзі баға- лайды.

Түрлі түсті қарын- даштар, дәптер

Рефлексия. Кері байланыс: «ҚҚҚ» әдісі.

(Қызық. Құнды. Қиын)

Бүгінгі сабақта не қызық болды, не құнды болды, не қиын болды? Сол бойынша кері байланыс береді.




Түрлі түсті стикерлер


69-сабақ


Бөлім:

Дені саудың жаны сау

Педагогтің аты- жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны: