ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.12.2023
Просмотров: 876
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
70-сабақ
Бөлім: | Дені саудың – жаны сау | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Антоним, синоним, омоним туралы не білдім? | |
Оқу бағдарла- масына сәйкес оқыту мақсат- тары | 2.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау; 2.1.5.1 аудио-бейнежазба мазмұнына өз ойын (ұнайды/ұнамайды, себебі ..., пайдалы/пайдасыз бол- ды, себебі ...) білдіру; 2.3.6.1 бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазу; 2.1.4.1 тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау | |
Сабақтың мақсаты | Мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжайды. Аудио-бейнежазба мазмұнына өз ойын білдіреді. Бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байла- ныстырып көлбеу және таза жазады. Тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды. | |
Сабақтың барысы |
268
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Басы (5 мин) | Психологиялық жағымды ахуал қалыптас- тыру. Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап, Оқып білім аламыз. Сергіту жаттығуы әрі ынтымақтастық қа- рым-қатынас ретінде дайындық жасалады. | Оқушылар қимыл-қозғалыс жасай отырып, өздерінің көңіл күйлерін көтереді. | «Бас бар- мақ» әдісі арқылы бағалайды. | |
Ортасы (35 мин) | «Сиқырлы сұрақтар» ойыны
| | | |
| 4–5 оқушы сұрақтарды алып, жауап береді. | Қолдау. | ||
| Өлең тақырыбы бойынша оның мазмұнын болжайды. Сұрақтарға жауап береді. Өлеңді мәнерлеп оқиды. Өлең- дегі негізгі ойды анықтайды. Қақпасөзінің омоним сөз бо- латынын айтады. Мысалы: | Орын- далған жұмысты өзара баға- лау іске асырыла- ды. |
|
Дәптермен жұмыс
Қосымша ақпарат ретінде аудио, бейнежазба көрсетуге болады. Теледидардан боксшылар туралы қандай хабарларды көретінін әңгімелейді. https:// www.youtube.com (Легенды бокса – Ермахан Ибраимов; Бекзат Саттарханов) сайтынан бокс түрлерінен үзінділер көреді. Сергіту сәті. Көзге арналған жаттығулар жа- сатады. | Мен допты қақпаға дәл бағыт- тадым. Еңбектенетін баланың қолын қақпа. Өлең мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. Өлең не туралы екенін анықтайды. Жақша ішіндегі сөздердің тиістісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады. Жақшадағы сөздердің анто- нимін табады. Жұмбақты оқып, шешуін табады. Көзге арналған жаттығулар жасайды. | ҚБ. «Отшашу» арқылы бағалайды. | https://www. youtube. com Леген- ды бокса – Ермахан Ыбрайымов; Бекзат Сат- тарханов. |
Соңы | Бекіту | Дәптердегі шығармашылық | Өзін-өзі | Түрлі түсті |
(5 мин) | Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жа- | тапсырманы орындайды. | бағалайды. | қарын- |
| сату мақсатында жұмыс дәптеріндегі тапсыр- | Әр сөздің тұсына тиісті анто- | | даштар, |
| ма орындалады. Сабаққа белсенді қатысқан | ним, синоним сөздерді тауып | | дәптер |
| оқушыларды мадақтап, белсенділігі төмен, | жазады. Берілген омоним | | |
| орташа болған оқушыларды ынталандыру. | сөздерден сөйлем құрайды. | | |
269
270
| Үй тапсырмасы. 26-жаттығу. Тірек сөздерді пайдаланып, «Жеңіс» тақырыбына мәтін құрастырады. Оқулықтағы өткен ережелерді жаттап келу тапсырылады. | Орындалған жұмысты өзара тексеріп, қателерді тауып, тү- зету жұмыстарын жүргізеді. | | |
| Рефлексия. «Көңіл күй» әдісі арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды. | «Көңіл күй» әдісі арқылы сабаққа да, бір-біріне де кері байланыс береді. | | Түрлі түсті стикерлер |
71-сабақ
Бөлім: | Дені саудың – жаны сау | |||||
Педагогтің аты- жөні | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақы- рыбы | Сөз құрамы. Түбір мен қосымша | |||||
Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқы- ту мақсаттары | 2.4.2.1 мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажырату; 2.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау; 2.3.2.1 үлгі бойынша қарапайым хабарландыру, хабарлама жазу | |||||
Сабақтың мақ- саты | Мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажыратады. Мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжайды. Үлгі бойынша қарапайым хабарландыру, хабарлама және нұсқаулық (ас әзірлеу рецептісін) жазады. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың ке- зеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресур- стар | ||
Басы (5 мин) | Психологиялық жағымды ахуал қалып- тастыру.
Бәрін осы басқарған. | Оқушылар қимыл-қозғалыс жасай отырып, өздерінің көңіл күйлерін көтереді. | «Бас бармақ» арқылы бағалайды. | |
| – Мынау – менің оң қолым, Мынау – менің сол қолым, Барлық істі атқарған. | | | |
Ортасы (35 мин) | «Сөзден сөйлем» ойыны ұйымдастырылады. Мұғалім ойынның шартын түсіндіріп өтеді. Менің үстелімде бірнеше зат тұр. Олар: доп, секіртпе, шар, қалам. Қазір біз осы заттардың әрқайсысының атқаратын қызметі жайлы айта- мыз. Мысалы, доп. – Доптың қызметі қандай? Оның пайдасы не? Кімдер пайдаланады? Осы сұрақтарға жауап беріп көріңдерші. Допдеген сөзді қатыстырып, сөйлем құраңдар. Доп секіреді, домалайды, үрленеді, жарылады, ... Доппен ойнаймыз. Допты тебеміз. Допқа жел үрлейміз. Доптың пішіні дөңгелек. Доп– сөздің түбірі. Ал оған жалғанып тұрған -пен,-ты, -қа, -тың – қосымша. Қосымшасыз сөйлем байланыспайды, түсініксіз болады. Мұғалім осылайша сөзден сөйлем құратып, түбір мен қосымша жайлы алғашқы түсінік- терін қалыптастырады. 27-жаттығу ауызша орындалады. Суретпен жұмыс жүргізіледі. Түбір мен қосымшаның өзгешелігін табады. «Түбір сөздерде мағына бар ма? Қосымшада ше?» сұрақтарына жауап беріп, қорытынды жасайды. Өз ой қорытындысын оқулықтағы жаңа | «Сөзден сөйлем» ойыны арқылы түбір мен қосымша жайлы алғашқы түсініктерін алады. Заттарды қолына ұстап тұрып, сөйлемдер құрайды. Мысалы: Қаламныңтүсікөк.Қаламменжазужазамыз.Қаламға қарағандақарындаш жеңіл. Қаламдыауызғасалуғаболмайды. Сөздерді оқиды. Түбір мен қосымшаның өзгешелігін та- бады. Өз ой қорытындыларын оқулықта берілген жаңа ақпа- ратпен салыстырып, рефлек- сия жасайды. Ол үшін «Жетіс- | Мақұлдау. ҚБ. «Отшашу» арқылы бағалайды. «Бас бар- мақ» әдісі арқылы бағалайды. | Кластер, түрлі түсті маркер- лер Ақ па- рақ- тар |
271
272
| ақпаратпен салыстырады. Тапсырманың орын- далу деңгейіне қарай тиісті баспалдақты бояй- ды. Ережемен жұмыс ұйымдастырылады. 28-жаттығуда мәтінмен жұмыс ұйымдастыры- лады. Тақырыбы бойынша мазмұнын болжату. Мәтінді QR-код арқылы тыңдау. Сұрақтарға жауап беру. Оқушылардың сыни ойлау, оқу рефлексиясын дамыту мақсатында «Детектив» стратегиясы бойынша оқушылар топтарға бірігеді. Оқушылардың рефлексиялық қабілетін дамыту мақсатында «Бағдаршам» әдісі арқылы ұжым- мен жұмыс ұйымдастырылады. Әрбір оқушыға бағдаршам түстеріне сәйкес үлестірме қағаздар таратылады. Топтық жұмы- сты тыңдап, бағдаршам түстеріне сәйкес қағаз- дарды көрсету арқылы бағалайды. Жасыл түс – негізгі ойды түсініп, мазмұнын толық ашқан. Қызыл түс – мазмұнын ашқан. Әңгіме жүйелі құрылмаған. Сары түс – мазмұнын толық ашпаған. Тақы- рыптан ауытқыған. Дескриптор:
| тіктер баспалдағы» стратегия- сы қолданылады. Тапсырма- ларды қандай деңгейде орын- дағанын тиісті баспалдақты бояу арқылы көрсетеді. Өз ойымен бөліседі. Мәтін тақырыбы бойынша оның мазмұнын болжай- ды. Мәтінді QR-код арқылы тыңдайды. Мәтінде не туралы айтылғанын «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы анықтайды. Мәтінді әрі қарай өздері жалғастырады. Тәукенің бұдан кейінгі әрекеті қандай болатынын болжайды. Жұмыстарын «Автор орын- дығы» стратегиясы бойынша топта жариялайды. Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерді өзара салыстырады. Сөздерді түбір мен қосымшаға ажыратады. | | «Жетіс- тіктер баспал- дағы» стра- тегия- сына сурет дайын- дау Түрлі түсті стикер- лер |