ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.12.2023
Просмотров: 881
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
|
Дәптермен жұмыс 33-жаттығу жазбаша орындалады. Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды қояды. | Мәтінді көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды қойып, көшіріп жазады. Жұппен жұ- мыс ұйымдастырылады. | | https:// youtu.be/ tLmhYaw WYOQ |
Сергіту сәті. «Қара жорға» биі. | «Қара жорға» әнінің әуенімен сергіту жаттығуын жасайды. | | ||
34-жаттығу ауызша орындалады. Берілген тапсырма бойынша қайсысы түбір, қайсысы қосымша екенін анықтап, дәлелдер келтіреді. | Түбір мен қосымшаларды оқиды. Мағыналарына қарай ажыратады. Түбір сөзге қо- сымшаларды жалғап, мағы- насының өзгеретін, өзгермей- тінін айтады. | | ||
Соңы | Бекіту | | Өзін-өзі | Түрлі түсті |
(5 мин) | Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жа- | бағалайды. | қарын- | |
| сату мақсатында жұмыс дәптеріндегі тапсыр- | | даштар, | |
| ма орындалады. | | дәптер | |
| Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды | | | |
| мадақтап, белсенділігі төмен, орташа болған | | | |
| оқушыларды ынталандыру. | | | |
| Үй тапсырмасы. 35-жаттығу. Бұлттардағы | | | |
| буындар мен сөздерден жұмбақ құрастыру. | | | |
| Оқулықтағы ережелерді қайталап, жаттау | | | |
| тапсырылады. | | | |
| Рефлексия. «Бас бармақ» әдісі арқылы кері | Сабаққа, бір-бірінің жасаған | | |
| байланыс жасалады. | жұмыстарына кері байланыс | ||
| | береді. |
277
278
73-сабақ
Бөлім: | Дені саудың – жаны сау | ||||
Педагогтің аты-жөні | | ||||
Күні: | | ||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақтың тақырыбы | Түбір мен қосымша | ||||
Оқу бағдар- ламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 2.4.2.1 мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажырату; 2.1.5.1 аудио-бейнежазба мазмұнына өз ойын (ұнайды/ұнамайды, себебі ..., пайдалы/пайдасыз болды, себебі ...) білдіру | ||||
Сабақтың мақсаты | Мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді. Мұғалімнің көме- гімен түбір мен қосымшаны ажыратады. Аудио-бейнежазба мазмұнына өз ойын білдіреді. | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың ке- зеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басы (5 мин) | Психологиялық жағымды ахуал қалып- тастыру. «Аялы алақан» әдісі. Мақсаты: жылулық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Оқушылар шеңбер құрып тұрады. «Бүгін- гі сабақтан не алғыларың, не көргілерің келеді?» деген сұрақты қойып, сұрақтарға жауап алынады. Бір оқушы жанындағы парталасының қолын ұстайды. Жауаптары шеңбер бойымен жалғасады. Осылайша бүгінгі сабақтан не үйренгісі келетіндерін | Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы бірге орындайды. Бір-бірінің қолдарынан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезінеді. | «Бас бар- мақ» арқылы бағалайды. | |
| анықтап әрі бір-біріне алақан арқылы жылулық сыйлайды. – Бір-біріңе жылы сөз, жақсы тілек ар- наған дұрыс па? | | | |
Ортасы (35 мин) | «Екі түрлі түсініктеме» әдісімен жұмыс ұйымдастырылады. Үстел үстінде екі баған сызылған көлемді ақ қағаздар болады. 3 топтан 3 оқушы шығып біреуден алып, телефонның, теле- дидардың, кітаптың пайдалы және зиянды жақтарын жазады. – Теледидардың қандай пайдасы бар? Зи- янды жағы бар ма? Телефонның пайдалы және зиянды жағын жаз. Кітаптың ше? Әр топ мүшелері екі түрлі түсініктемені жазып, ортада қорғайды. 36-жаттығу. Мәтінді түсініп оқу. Мәтін мазмұнын талдау. Аудио-бейнежазба көрсетіледі. «Компью- тердің пайдасы мен зияны» тақырыбына негізделген жазбаны көреді. https://www.youtube.com сайтынан «Ком- пьютер алдында дұрыс отыру» бейнежазба- сы көрсетіледі. Талқылаулар жасайды. Дескриптор:
| Оқушылар өз білімдерін ортаға салады. Қайсысының пайдалы жағы мен зиянды жағы көбірек екеніне өздері қорытынды жасап айтады. Мәтінді түсініп оқып, мазмұ- нына талдау жасайды. Мәтін- нің негізгі ойын анықтайды. Оқушылар өз білімдерін ортаға салады. Қайсысының пайдалы жағы мен зиянды жағы көбірек екеніне өздері қорытынды жасап айтады. Талқылаулар жасайды. Флип- чартқа өз ойларын түсіреді. Топта жұмыстарын жария- лап, компьютердің пайдасы мен зиянын анықтап, дәлел- дейді. | Мақұлдау. ҚБ. «Отшашу» арқылы бағалау. | https:// www. youtube. com Компьютер алдында дұрыс оты- ру |
279
280
| 37-жаттығу. Суреттегілерге қосымша жалғап, екінші бағандағы сөздермен байла- ныстырып жазу тапсырылады. Сергіту сәті. Нейрогимнастикалық жаттығу жасату 39-жаттығу саралау тапсырмасы ретінде орындалады. 1-деңгей. Жарыстан кім бірінші, екінші, үшінші орын алды? 2-деңгей. Егер сен үшінші орын алсаң, қандай көңіл күйде болар едің? Қосымша жалғанып тұрған сөздерді тап, сөз құрамына талда. 3-деңгей. Жеңіске жету үшін адамға не керек? Оқушылардың ой ұшқырлығы бағаланады. | Жауапты жазбаша орындап, жұмыстарын топта оқиды. Қайсысы түбір, қайсысы қосымша екенін анықтап, дәлелдер келтіреді, жаңа сабақтан игерген білімдеріне кері байланыс жасайды. Алдыңғы сабақтарда жасаған жаттығуларын қайталайды. Саралау тапсырмасын орын- дайды. Мысалы, Әнуарбірін-ші,Талғатекінші,Мағжанүшіншіорыналғанболуыкерек. Қосымша жалғанып тұрған сөздерді тауып, сөз құрамына талдайды. Жеңіске қол жет- кізу үшін адамға күш-қайрат, ерік-жігер қажет. Көп еңбек- теніп, спортпен шұғылдану керек. | | |
Соңы (5 мин) | Бекіту Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі тапсырма орындалады. Сабаққа белсенді қатысқан оқушылар- ды мадақтап, белсенділігі төмен, орташа болған оқушыларды ынталандыру. | Дәптердегі шығармашылық тапсырманы орындайды. Сызбаларды тиісті қосым- шалармен толықтырады. Әр сөзге сұрақ қояды. | Өзін-өзі бағалайды. | Түрлі түсті қарын- даштар, дәптер |
| Үй тапсырмасы. 38-жаттығу. Оқулықтағы ережелерді қайталап, жаттау тапсырылады. | | | |
| Рефлексия | Сабаққа, бір-бірінің жасаған жұмыстарына кері байланыс береді. | | |
281