ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.12.2023
Просмотров: 879
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
109-сабақ
Бөлім: | Қоршаған орта | ||||
Педагогтің аты-жөні | | ||||
Күні: | | ||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақтың тақырыбы | Дара және күрделі етістік | ||||
Оқу бағдар- ламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 2.4.2.5 дара және күрделі зат есім/сын есім/сан есім/етістікті анықтау; 2.3.3.1 оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құрады және тірек сөздерді пайдалана отырып, мазмұндама жазу | ||||
Сабақтың мақсаты | Дара және күрделі етістікті анықтайды. Оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құрады және тірек сөздерді пайдалана отырып, мазмұндама жазады. | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Басы (5 мин) | Психологиялық жағымды ахуал орнату. «Жылулық шеңбері» (қимылменкөрсетеді) Мынау – менің жүрегім, Бәрі осыдан басталған. Мынау – басым ақылды, Бәрін осы басқарған. Мынау – менің оң қолым, Қалам ұстап бастаған. Мынау – менің сол қолым, Барлық істі атқарған. Бірімізбен-біріміз, Тату-тәтті, есен-аман! | Психологиялық ахуалға беріл- ген тапсырманы қуанышты көңіл күймен орындайды. | ҚБ. «Отша- шу» арқылы бағалау. | |
Ортасы (35 мин) | «Тез ойла» Алғашқы дыбысы кестедегі әріптерден баста- латын қимылды білдіретін сөздерді тап. 20-жаттығу. Кестемен жұмыс. Дара және күрделі етістікті ажырату. Өз ой қорытынды- ларын оқулықта берілген жаңа ақпаратпен салыстырып, рефлексия жасайды. Ол үшін «Жетістіктер баспалдағы» әдісін қолданады. Ережемен жұмыс жүргізіледі. | Балалар интербелсенді тақтада берілген «Тез ойла» ойынының кестесін жылдам әрі дұрыс тол- тырады. Әр топ мүшелері кесте сызылған парақтарға жазады. Кестедегі сөздерді оқиды. Ке- стеге қарап, дара және күр- делі етістіктердің ерекшелігін тауып, қорытынды жасайды. Тапсырмаларды қандай деңгей- де орындағанын тиісті баспал- дақты бояу арқылы көрсетеді. | «Бас бармақ» арқылы бағалай- ды. | |
386
қ | и | м | ы | л |
қуану | иілу | мақтау | ысқыру | лақтыру |
ә | р | е | к | е | т |
әкелу | ренжу | есту | келу | еріді | толды |
|
Мұғалім оқушылардың құрған жоспарларын қолдап, талдап, мадақтайды. Дәптермен жұмыс
Мысалды оқып, әрі қарай не болатынын бол- жайды. Дескриптор:
Сергіту сәті «Сақина» нейрогимнастикалық жаттығуы. Бас бармақ пен балаң үйректі бір-біріне тү- йістіріп, сақина жасайды. Келесі саусақтарды да ретімен бас бармаққа тигізеді. | Әңгімені тыңдайды. Әңгіменің желісі бойынша жоспар құрады.
Өлеңді көшіріп жазады. Етістікті тауып, сұрақ қояды. Дара немесе күрделі екенін ажыратып, дәлелдейді. «Құмырсқа мен шегіртке» мысалын оқиды. Әр оқушы әрі қарай не болатынын жалғасты- рып, өз ойларымен әңгімелейді. Қарамен жазылған сөздерді оқып, дара, күрделі екенін ажыратады. | Мақтау, мадақтау. Қолдау көрсету. | «Жетістік- тер бас- палдағы» әдісіне сурет да- йындау. https:// youtu.be/ h0lFL4i 1OBA Нейрогим- настикалық жаттығулар |
387
388
Соңы (5 мин) | Бекіту Дәптердегі шығармашылық тапсырманы орындайды. Сұрақтарға жауап жазып, өз ойын білдіреді. Үй тапсырмасы. 24-жаттығуды орындау және ережені дәптерге жазып, жаттау ұсынылады. | Дәптердегі шығармашылық тапсырманы орындайды. Берілген сұрақтарға жауап жа- зып, өз ойын білдіреді. | Бір-бірін бағалай- ды. | Түрлі түсті қарын- даштар |
Рефлексия. Кері байланыс: «Білім қоржыны» әдісі арқылы кері байланыс жасалады. | Өз ұсыныс, пікірлерін стикерге жазып, қоржынға салады. | | Стикерлер |
110-сабақ
Бөлім: | Қоршаған орта | ||||
Педагогтің аты-жөні | | ||||
Күні: | | ||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақтың тақырыбы | Дара және күрделі етістік | ||||
Оқу бағдар- ламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 2.2.4.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау; 2.4.2.5 дара және күрделі зат есім/сын есім/сан есім/етістікті анықтау; 2.3.1.1 мұғалімнің көмегімен жеке сурет/сюжетті суреттер арқылы шағын сипаттау/әңгімелеу мәтін- дерін құрап жазу | ||||
Сабақтың мақсаты | Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды. Дара және күрделі етістікті анықтайды. Жеке сурет арқылы шағын сипаттау, әңгімелеу мәтіндерін құрап жазады. | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Басы (5 мин) | Психологиялық жағымды ахуал орнату. (Шеңберқұрыптұрады.Қимылменкөрсетеді.) Қанатымды жазамын, Жоғары-төмен қағамын. Заңғар көкте айналып, Жұлдыздай жылдам ағамын. | Психологиялық ахуалға беріл- ген өлеңді дауыстап айтып, тілді жаттықтырады. | ҚБ. «Отшашу» арқылы бағалау. | |
Ортасы (35 мин) | «Ойлан, тап». «8 құс» сөзжұмбағын шешіп көрейік. Сөзжұмбақтың әрбір сөзін дұрыс тапқан оқушы жұлдызшаларға ие болады.
| Интербелсенді тақтадан алдын ала дайындалған жұмбақтар көрсетіледі. Балалар жылдам әрі тез шешуге тырысады. Бел- сенділік көрсеткен балаларға әдемі жұлдызшалар таратыла- ды. | «Жұл- дызша» арқылы бағалау. | |
| 25-жаттығу ауызша орындалады. Өлеңді мә- нерлеп оқу. Етістіктердің астын сызу. Өлең мазмұны бойынша сұрақ қойып, жауап беру әдісі арқылы негізгі ой анықталады. Құстарды атуға болмайтынын, олардың ұясын бұзу обал болатынын түсіндіру. Құстарға қамқорлық жасау адамдық міндет- тері екенін ұғынады. Дескриптор:
| Өлеңді мәнерлеп оқиды. Өлең- дегі негізгі ойды анықтайды. Етістіктерді тауып айтады. Жұппен жұмыс ұйымдастыры- лады. | ҚБ. «Отшашу» арқылы бағалау. |
389
390
|
Дәптермен жұмыс 26-жаттығуда дара және күрделі етістіктерді ажырату, қатені табу және түзету жұмыста- ры ұйымдастырылады. Бірнеше оқушыға жаңылтпашты жатқа айтқызуға болады. Жаңылтпашты дұрыс әрі тез айту балалардың тілдерін, таза сөйлеу дағдыларын арттырады. | Жаңылтпаштың қатесін тауып, түзетіп жазады. Етістіктерді тауып, сұрақ қояды. Олардың дара немесе күрделі екенін ажыратып, дәлелдер келтіреді. Орындалған жұмысты өзара тексеріп, бір-бірінің қатесін тауып, қайта түзетіп жазады. | Мақтау, мадақтау. | |
27-жаттығуда мәтін және суретпен жұмыс жүргізіледі. Мәтіндегі негізгі ойды, тақыры- бын анықтайды.
Сергіту сәті Нейрогимнастикалық жаттығулар жасайды. Екі қолмен ауаға өздері ұнатқан нәрсенің суретін салады. Дөңгелек пішінді заттардан бастайды. Өз саусақтарына назар аударады. 28-жаттығуда кестемен жұмыс ұйымдасты- рылады. | Мәтінді түсініп оқып, мазмұ- нын талдайды. Құстардың пайдасы туралы топта талқы- лайды. Тоқылдақты «орман емшісі» деп айтатынын, оның ағашқа ғана емес, ұсақ құстарға да пай- дасы мол екенін айтады. Екі қолдарына да қарындаш алып, бірдей сурет салып жат- тығады. Кестені толтырады. | | Тоқыл- дақтың суреті https:// youtu.be/- BG5Dio UvKY Нейрогим настика- лық жат- тығулар |