ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.12.2023
Просмотров: 871
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
117-сабақ
Бөлім: | Қоршаған орта | |||||
Педагогтің аты- жөні | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Сын есім | |||||
Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары | 2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 2.4.2.3 сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату | |||||
Сабақтың мақсаты | Мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді. Сөз тапта- рын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажыратады. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың ке- зеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Басы (5 мин) | Психологиялық жағымды ахуал орнату. Біз балдырған тең басқан, Дос құшағын кеңге ашқан! (құшақтарынашады) Татулық дәйім сақталса, Қуаныштан достасқан. (бір-бірінқұшақ-тайды) | Психологиялық ахуалға беріл- ген жаттығуды орындайды. | ҚБ. «Отшашу» арқылы бағалау. | Танысты- рылым |
Ортасы (35 мин) | Өткен сабақтардан алған білімдерін пы- сықтау, толықтыру мақсатында сөздік диктанты алынады. Сөздік диктант Жуас,жүйрік,ұзын,қалың,сұйық,кең,дөңгелек,ащы. Барлығының жұмыстарын тексеріп шығады. 55-жаттығу. Тақырыбы бойынша мәтін мазмұнын болжау. Мәтінді түсініп оқып, мәтін мазмұнын талдау. Мәтіннен сын есімдерді және күрделі зат есімдерді табу.
«Екі тілек, бір ұсыныс» әдісі арқылы бір- бірінің жұмысын бағалайды. Дескриптор:
| Мұғалім сөздерді оқиды. Оқушылар сын есімдерді мұ- қият тыңдап отырып жазады. Оқушылар мәтіннің тақыры- бына қарап, оның мазмұнын болжайды. Мәтінді мұқият тыңдап, мазмұнына талдау жа- сайды. Негізгі ойды анықтай- ды. Мәтіннен сын есімдерді табады. Шеңбердің ішінде оты- рады. Сұрақ қоятын топ олар- ды қоршап тұрады. Ол үшін алдымен бірінші топ мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады. Екінші топ мәтін мазмұнымен жұмыс жасай- ды. Әрі қарай шеңбер ішіндегі екінші топ оқушылары бірінші топтың қойған сұрақтарына жүйелі, толық жауап береді. | ҚБ. «Отшашу» арқылы бағалау. «Бас бармақ» арқылы бағалайды. | Танысты- рылым |
| 56-жаттығу жазбаша орындалады. Сын есімді ажырату білігін бағалау. | Өлеңді қатесіз көшіріп жазып, сын есімдерді табады. | | |
411
412
| Сергіту сәті. «Тіс тазалау» артикуляция- лық жаттығуы. 57-жаттығу. Сөз таптары тақырыбынан игерген білімдерін қайталату жұмыстары жүргізіледі. Қадағалап, кері байланыс орнатады. «Дұрыс па, бұрыс па?» ойыны Дұрыс болса, қол көтереді, бұрыс болса, көтермейді. Аспанның түсі сап-сары болады. Шыршаның түсі қызыл. Түймедақ – дәрілік өсімдік. Аюдың тырнақтары өткір болады. Саябақта ағаш, гүлдер аз болады. Қыста күн қатты ыстық болады. | Артикулияциялық жаттығу жасалады. Сын есімдерді тиісті зат есім - дермен сәйкестендіреді. Жұ- мыстарын топта жариялайды, сұрақ қояды. Ой ұшқырлықтары мен жыл- дамдықтарын көрсетеді. | | |
Соңы (5 мин) | Бекіту Кестедегі әріптерден сөздер құрастыру, шыққан сөздерді тұсындағы бос торкөздер- ге жазу. Кестені толтыру. Үй тапсырмасы. 58-жаттығуды орындау және ереже жаттау ұсынылады. | Дәптердегі шығармашылық тапсырманы орындайды.
Шешуі: әдемі, қызыл, ғажап,арзан.
лықтырып жазады. | Бір-бірін бағалайды. | Түрлі түсті қарын- даштар |
Рефлексия. «Білім ағашы» әдісі арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды. | Сабақтан алған әсерлеріне кері байланыс жасайды. | «Білім ағашы» әдісі | Стикерлер, кері бай- ланыс тақ- тайшасы |
413
118-сабақ
Бөлім: | Қоршаған орта | |||||
Педагогтің аты- жөні | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақы- рыбы | Сын есім | |||||
Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқы- ту мақсаттары | 2.4.2.3 сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату; 2.3.1.1 мұғалімнің көмегімен жеке сурет/сюжетті суреттер арқылы шағын сипаттау/әңгімелеу мәтіндерін құрап жазу; 2.3.6.1 бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазу | |||||
Сабақтың мақ- саты | Сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажыратады. Мұғалімнің көмегімен жеке сурет/сю- жетті суреттер арқылы шағын сипаттау/әңгімелеу мәтіндерін құрап жазады. Бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазуға дағдыланады. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Басы (5 мин) | Психологиялық жағымды ахуал орнату. «Аялы алақан» әдісі. Мақсаты:жылулық, сенімділік, еркін- дікті дамыту. Оқушылар шеңбер құрып тұрады. «Бүгін- гі сабақтан не алғыларың, не көргілерің келеді?» деген сұрақты оқушыларға қойып, сұрақтарға жауап алынады. Бір оқушы жанындағы парталасының қолын ұстайды. Жауаптары шеңбер бойымен жалғасады. Осылайша бүгінгі сабақтан | Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы бірге орындайды. Бір-бірінің қолдарынан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезінеді. | | |
414
| не үйренгісі келетіндерін анықтайды әрі бір-біріне алақан арқылы жылулық сый- лайды. – Бір-біріңе жылы сөз, жақсы тілек ар- наған дұрыс па? | | | |
Ортасы (35 мин) | Өткен сабақтардан алған білімдерін пы- сықтау, толықтыру мақсатында шығар- машылық диктанты алынады. Шығармашылық диктант Тоғайда түрлі аңдар Терең шатқалға қояндар ... . Қызыл түлкілер тоғайда ... . Тиіндер ағаштан ағашқа ... . | Мұғалім мәтінді оқиды. Оқушы- лар тиісті сөздерді қойып жазады. Тоғайдатүрліаңдартіршілікетеді.Тереңшатқалдақояндармекендейді.Қызылтүлкілертоғайдажүреді.Тиіндерағаштанағашқасекіреді. | ҚБ. «Отшашу» арқылы бағалау. | Танысты- рылым |
| 59-жаттығу жазбаша орындалады. Мәтін- ді көшіріп жазып, сын есімдердің астын сызып, сұрақ қою. Қай сөз табымен байла- нысып тұрғанын анықтау. Дескриптор:
60-жаттығу. Сөз таптары тақырыбынан игерген білімдерін қайталату жұмыстарын | Мәтінді көшіріп жазады. Сын есімдердің астын сызады. Оларға сұрақ қояды. Олардың қай сөз табымен байланысып тұрғанын анықтайды. Сөз таптарын ажыра- ту білігі бағаланады. Сызба бойынша бір зат есімге қа- тысты бірнеше сын | «Бас бармақ» арқылы бағалай- ды. | Диктанттар жинағы |