ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.12.2023

Просмотров: 863

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


426






Қарады саған да. Сәлем деймін достарға, Сәлем деймін ұстазға.

Балалар екі-екіден тұрып, бір-бірінің қол- дарынан ұстап, бүгінгі күндеріне сәттілік

тілеп, жылы сөздерін айтады.

ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезінеді.







Ортасы

(35 мин)

Сабақтың күтілетін нәтижесімен таныс- тыру:

– Балалар, сендер бүгін мәтіннің тақыры- бы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжайсыңдар.

Сөз таптарын ажыратып, күнделікті өмір- де кездесетін жайттарға байланысты өзара сұхбат құрасыңдар.

5-жаттығуда мәтінмен жұмыс ұйымдасты- рылады.

Дескриптор:

  • мәтінді түсініп оқиды;

  • мәтіннің не туралы екенін талдайды;

  • неше бөліктен тұратынын анықтайды;

  • мәтіннің қай түріне жататынын анықтайды.



6-жаттығу ауызша орындалады. Сурет- тегі тіршілік иелеріне қарап, адамдар қай көлікті қай жануарға ұқсатып ойлап тапқанын айту.

Күтілетін нәтижені мұқият тыңдайды.

Мәтінді түсініп оқиды. Не туралы екенін, неше бөлік- тен тұратынын анықтайды. Мәтіннің қай түріне жата- тынын айтады. Құстарға қарап, ұшақ жасауды, балыққа қарап, сүңгуір қайық жасауды, инелікке қарап, тікұшақ құрастыру- ды үйренгенін айтады.

Суреттерге қарап, адамдар- дың ойлап тапқан жаңа- лықтарын айтады.


ҚБ.

«Отшашу»

арқылы бағалау.


«Бас бармақ» арқылы бағалай- ды.







7-жаттығуды жазбаша орындатады. Өлеңді көшіріп жазу. Сын есімдерді та- уып, ажырату. Қарамен жазылған сөз-

Өлеңді қатесіз көшіріп жа- зып, сын есімдерді табады.








дердің түбірі мен қосымшасын ажырату, түсіндіру. Олардың дара немесе күрделі сын есім екенін анықтап, дәлелдеу.


Сергіту сәті. «Әткеншек» артикуляция- лық жаттығуы.

Сын есімдердің астын сы- зып, олардың дара, күр- делі екенін айтады. Сөз құрамына қарай талдау жасайды.
Ауызды ашып, тілді қатай- тып ұстап, үстіңгі-астыңғы тістердің артына кезек-ке- зек созады.







Соңы

Бекіту

Дәптердегі шығармашы-

Бір-бірін баға-

Түрлі түсті

(5 мин)

Тапсырманы түсініп орындау. Сабақтан

лық тапсырманы орындай-

лайды.

қарын-




игерген білімдеріне рефлексия жасату

ды. Берілген сұрақтарға




даштар




мақсатында жұмыс дәптеріндегі «Өз жұ-

жауап жазады. Жазған










мысыңды бағала» тапсырмасы орындаты-

жұмыстарын топта жария-










лады.

лайды.










Үй тапсырмасы. 8-жаттығуды орындау

Бірінші тұрған «Сауат-










және ереже жаттау ұсынылады.

ты жазу»; екінші тұрған













«Көркем жазу»дөңгелек-













терін тиісті қарындаштар-













мен бояйды. Нәтижелері













топта жарияланады.










Рефлексия. «Үш түсті вагондар» әдісі

Сабақтан алған әсерлеріне

«Үш түсті вагон-

Стикерлер,




арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды.

кері байланыс жасайды.

дар» әдісі

кері байла-




Саяхат картасы жазылған парақшаға өз







ныс тақтай-




аттарын жазып, жапсырады.







шасы




Жасыл барлығын түсіндім.













Сары түсінемін, бірақ барлығын емес.













Қызыл маған бәрі түсініксіз. Қиын-













дықтар көп болды. Қосымша мәліметтер.












427




428






Саралау. Оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түсіндіресіз? Қабілетті оқушыларға жұппен жұмысты қалай ұйымдастырасыз?













123-сабақ





Бөлім:

Саяхат

Педагогтің аты- жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Дара және күрделі сын есім

Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары

2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру;

2.2.5.1 дереккөздерден (сөздік/анықтамалық/энциклопедия) мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып/сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алу;

2.1.4.1 тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау;

2.4.2.5 дара және күрделі зат есім/сын есім/сан есім/етістікті анықтау

Сабақтың мақсаты

Мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді. Дереккөздер- ден мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып/сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алады. Тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды. Дара және күр- делі зат есім/сын есім/сан есім/етістікті анықтайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

(5 мин)

Психологиялық жағымды ахуал орнату.

«Бір қадам алға...»

Мұғалім өткен сабаққа байланысты сұрақтар қояды. Жауап дұрыс болса, бір қадам алға жылжиды, қате болса, бір

Психологиялық ахуалға беріл- ген тапсырманы бірге орындай- ды.

ҚБ.

«Отшашу» арқылы бағалау.

Танысты- рылым





қадам артқа шегінеді. Мұғалім үстеліне жеткенше, бірнеше сұрақ қою арқылы оқушылардың зейінін сабаққа шоғырлан- дырып алады.










Ортасы

(35 мин)

9-жаттығу. Оқушылардың оқу рефлексия- сын дамытуға бағытталған «Аквариум» әдісі бойынша сынып екі топқа бірігеді.

Сұраққа жауап беретін топ

шеңбердің ішінде отырады. Сұрақ қоя- тын топ оларды қоршап тұрады. Ол үшін алдымен бірінші топ мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады. Екінші топ мәтін мазмұнымен жұмыс жасай- ды. Әрі қарай шеңбер ішіндегі екінші топ оқушылары бірінші топтың қойған сұрақтарына жүйелі, толық жауап бе- реді. Мұғалім оқушылардың іс-әрекетін бақылап, бағыт беріп тұрады. Мәтінге

ат қояды. «Байқоңыр» ғарышайлағы туралы дереккөздерден ақпарат іздеуіне басшылық жасалады.

Дескриптор:

  • мәтінді QR-код арқылы тыңдайды;

  • тыңдаған мәтін бойынша өз ойын айтады;

  • мәтінді түсініп оқып, мазмұнына тал- дау жасайды;

  • оқулықтағы түсіндірме сөздікпен жұ- мыс ұйымдастырылады;

  • қарамен жазылған сөздер сын есімнің қай түріне жататынын анықтайды.

10-жаттығу ауызша орындалады.

Сынып оқушыларымен ғарышайлағы ту-

Мәтінді түсініп оқып, мазмұны- на талдау жасайды. Мәтіннің негізгі ойын анықтайды.

Оқулықтағы түсіндірме сөздікпен жұмыс ұйымдасты- рылады. Жасанды серік сөзінің мағынасына назар аударады.

Талдау жасалады.

«Екі тілек, бір ұсыныс» әдісі арқылы бір-бірінің жұмысын бағалайды. Орындаған жұмыс- тарының екі жақсы жағы мен бір кемшілігіне ұсыныс білдіру арқылы өз іс-әрекеттеріне кері байланыс жасайды.





Энциклопе- дия







«Бас бар- мақ» әдісі арқылы бағалайды.








«Интервью» әдісі бойынша жұ- бымен бірлесіп, бірі ғарыш-