ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.12.2023
Просмотров: 474
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| Тақырыпты болжау. 1-тапсырма. Тақырып бойынша қажетті сөздерді анықтайды. Кестені толтырады. Дескриптор: – тақырыпқа қатысты сөздермен танысады. | | |||
Сабақтың ортасы | Мағынаны ажырату. Ойқозғау.
5-тапсырма. Өлең мазмұнына сəйкес тіркес құрастыр. 6-тапсырма. Сұрақтарға жауап бер. 7-тапсырма. Тұжырымдарға сəйкес келетін өлең жолдарын анықта. 9-тапсырма. Суреттермен диалог. 10–11-тапсырмалар. Пікір айту, сауалға жауап беру. «Ара ұясы» техникасы. Мұғалім жұптағы оқушыларға не білгендігі туралы пікір алмасуды жəне екі сұрақтан дайындауды тапсырады. Содан кейін əрбір жұп кезектесіп сұрақ қояды, ол сұраққа жауапты мұғалім немесе басқа оқушылар береді. Сонымен берілген осы техника негізінде мұғалімнің берген мəліметтері қорытындыланады, өңделеді. Дескриптор.
Қалыптастырушы бағалау. «Бағалау парақтары» негізінде қорытындылайды. Кері байланыс. «Бір сөзбен» əдісі. Оқушылар тапсырманы қалай орындағандарын бір сөзбен айтады. Ойсергек. Мұғалім оқушыларға сабақ тақырыбына қатысты диалог құрғызады. | Интербелсенді тақта Аудиокітап Суреттер Түрлі түсті қа- рындаштар Постер Бағалау парағы | |||
Сабақтың соңы | 13-тапсырма. Жобалық жұмыс бойынша тақырыптардың біріне баяндама жасайды. Дескриптор.
Үй тапсырмасы. 12-тапсырма. Тапсырманың шарты, қалай орындалу қажеттігі түсіндіріледі. Ойтолғаныс | | |||
Қосымша ақпарат | |||||
Саралау – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс. | |||
| | | |||
Рефлексия. Сабақ мақсаттары/оқу мақсат- тары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? | Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
Дифференциацияны жүзеге асыру қолым- нан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім жəне неліктен? | |
Жалпы баға Сəтті өткен екі нəрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру жəне оқытуға қатысты): 1. 2. Қандай екі нəрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді? (Сабақ беру жəне оқытуға қатысты): 1. 2. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Пəн: Қазақ тілі мен əдебиеті | Мектеп: | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |
Бөлім | 5-бөлім. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күні – Тəуелсіз Қазақстанның айбынды мейрамы. | ||
Cабақ тақырыбы: | 1– 2-сабақ. Елі сүйген Елбасы. | ||
Оқу мақсаттары (оқу бағдарла- масына сілтеме) | 9.1.4.1 орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, əлеуметтік, қоғамдық) мəселені анықтап, өз пікірін білдіру; 9.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде көтерілген мəселеге сыни көзқарасын білдіру. | ||
Сабақ мақсаттары | Барлығы: шығарамалардан тыңдаған үзіндіні түсінеді. Көбі: тақырып бойынша пікірін білдіреді. Кейбірі: тақырып бойынша сыни көзқарасын білдіреді. | ||
Бағалау критерийлері | Өз пікірін жəне сыни көзқарасын білдіреді. | ||
Тілдік мақсаттар | Пəнге тəн лексика мен терминология: тəуелсіздік, еркіндік, үміткер, белес. | ||
Тілдік бағдар: Мезгіл үстеудің қызметін біледі жəне қолданады. | |||
Бастапқы білім | Тəуелсіздік, Тұңғыш Президент жайында пікір айтады. | ||
Сабақ барысы | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-əрекет | Дерек- көздер | |
Сабақтың басы | Психологиялық ахуал қалыптастыру. 2-тапсырма. Суреттердің көмегімен тақырыпты болжайды. Қызығушылықты ояту. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. Ойтүрткі. Тақырыпты болжау. 1-тапсырма. Суреттермен байланысты тақырыпқа болжау жасайды. Ойларымен бөліседі. «Ассоциативті қатар». Мұғалім тақтаға бір сөз немесе сабақтың тақырыбын жазады. Оқушыларға бір бетке тақтаға жазылған сөзден кейінгі пікірлерін жазуды ұсынады. Сабақ тақырыбына | |
| қатысты ассоциация сөздерді бір қатарға жазып шығу керек. Оқушылар сөздерді оқып, артық деп санаған сөздерді алып тастап, сабақ тақырыбын тұжырымдайды. Мысалы: ертегі, «Қобыланды батыр», кейіпкерлері, жыр, оқу, Тайбурыл... Мұғалім парақтарды жинап алып, оқушылармен бірге жазылған ойларды қорытындылайды. Қорытындылау негізінде ойларын жіктейтін логикалық-құрылымды сызба немесе ойларына сəйкес тақырыптың қорытынды бейнесі анықталады (оқушының өз тəжірибесі). Мұндай жұмыстар оқушылар мен мұғалімге ойын жіктеуді ғана емес, өздеріндегі субъекті тəжірибелерін ескере отырып, жаңа тақырыпты жоспарлауға мүмкіндік береді. 2-тапсырма. Сұрақтарға жауап береді. Дескриптор:
| |
Сабақтың ортасы | Мағынаны ажырату. Ойқозғау. 3-тапсырма. Сəйкестендір тапсырмасын орындайды. 4-тапсырма. Мəтінді оқиды. 5-тапсырма. Сұрақтарға жауап береді. 7-тапсырма. Мəтінді тыңдап, тапсырмаларды орындайды. 8-тапсырма. Хат жазады. Басқа сөздермен айту. Белгілі бір ойды бірдей уақыт өткен сайын басқа сөздермен айтуды білдіреді. Мысалы: Оқушылар өздері жаңа ғана үйренген нəрсені қорытады. Жаттығуды күрделі жəне қызықты етіп өткізу мақсатында оны бейімдеуге болады, мысалы, өзінің үйренгендерін екі сөйлеммен болмаса он немесе одан да аз сөзбен қорытындылау. Дескриптор.
Қалыптастырушы бағалау. «Бағалау парақтары» негізінде қорытындылайды. Кері байланыс. «Жетістік баспалдағы» əдісі оқушылардың қандай білім баспалдағында тұрғандарын жəне өткен материалды меңгеруде қай баспалдақта тұрғандығын анықтайды. Баспалдақ тақтаға ілінеді (ватманда, қағаз парағында), балалар өздері орындаған жұмысты магниттермен немесе стикерлермен қалаған баспалдаққа орналастырады. Не үшін ондай баға қойғандарын түсіндіреді.
Ойсергек. Мұғалім оқушыларға сабақ тақырыбына қатысты диалог құрғызады. | Интербел- сенді тақта Аудиокітап Суреттер Түрлі түсті қарындаштар Постер Бағалау парағы |
Сабақтың соңы | Тақырып туралы пікірлерін айтып, ойталқыға қатысады. Дескриптор.
Үй тапсырмасы. Үй тапсырмасы ретінде оқулықтағы 6-тапсырманы жазбаша орындау беріледі.Тапсырманың шарты, қалай орындалу қажеттігі түсіндіріледі. Ойтолғаныс | | |||
Қосымша ақпарат | |||||
Саралау – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс. | |||
| | | |||
Рефлексия. Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сынып- тағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім жəне неліктен? | Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||
| |||||
Жалпы баға Сəтті өткен екі нəрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру жəне оқытуға қатысты): 1. 2. Қандай екі нəрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді? (Сабақ беру жəне оқытуға қатысты): 1. 2. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Пəн: Қазақ тілі мен əдебиеті | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Бөлім | 5-бөлім. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күні – Тəуелсіз Қазақстанның айбынды мейрамы. | |
Cабақ тақырыбы: | 3–5-сабақ. Елбасының балалық шағы. | |
Оқу мақсаттары (оқу бағдарла- масына сілтеме) | 9.1.4.1 орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, əлеуметтік, қоғамдық) мəселені анықтап, өз пікірін білдіру; 9.2.4.1 шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты автордың ойын бағалау. | |
Сабақ мақсаттары | Барлығы: шығарма бойынша өз пікірін білдіреді. Көбі: тақырып бойынша пікірін білдіреді. Кейбірі: тақырып бойынша көтерілген мəселені анықтайды. |
Бағалау критерийлері | Көтерілген мəселені анықтайды жəне пікір айтуда пайдаланады. | |
Тілдік мақсаттар | Пəнге тəн лексика мен терминология: бекіт, бүкілхалықтық, бастамашы, сайлау. | |
Тілдік бағдар: Мезгіл үстеудің қызметін біледі жəне қолданады. | ||
Бастапқы білім | Тұңғыш Президент жайында пікірін айтады. | |
Сабақ барысы | ||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-əрекет | Дерек- көздер |
Сабақтың басы | Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Бұл кім?» Жүргізуші ( мұғалім немесе əдейі дайындалған оқушы) сыныптағы бір оқушыны ауызша сипаттайды: оның бет əлпетін, сыртқы пішінін, киімін, сөйлеу мəнерін, əдеттерін т.б. келтіреді. Əрине, ол оқушының есімін атауға болмайды жəне де сипаттардың барлығы да жағымды тұрғыдан болуы керек, мұнда оқушыны мақтаған дұрыс. Бір-екі сипаттан кейін жүргізуші оқушылардан: «Бұл кім? Сендер таптыңдар ма?» деп сұрап, олардың жауаптарын тыңдайды. Оқушылар таппаса, сипаттауды əрі қарай жалғастыра береді. Мысалы, «Бұл оқушының күлкісі өте əдемі. Ол ақ жейде киген... Ол кім?.. Бұл оқушыны жолдастары сыйлайды. Оның қолында қаламсап бар... Ол кім?..» Бұл ойсергек оқушылардың бір-біріне деген ынта-ықыластарын арттыруға бағытталған: оқушылар өздері жəне өзге жолдастары туралы əңгімелерді өте ұнатады. Қызығушылықты ояту. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. Ойтүрткі. Тақырыпты болжау. 1-тапсырма. Сұрақтардың көмегімен сабақ тақырыбына болжам жəне дайындық жасалады. Дескриптор:
| |
Сабақтың ортасы | Мағынаны ажырату. Ойқозғау.
«Мəтінмен жұмыс». Тапсырмалар:
Тілдік бағдар. Мұғалім мезгіл үстеуін түсіндіреді.
| Интербел- сенді тақта Аудиокітап Суреттер Түрлі түсті қарындаштар Постер Бағалау парағы |