ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.12.2023
Просмотров: 221
Скачиваний: 3
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Көркем еңбек | Мектеп: | |||||
Күні: . | Оқытушының аты-жөні: | |||||
Сынып: 6 сабақ | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||
Бөлім: | Сәндік-қолданбалы өнер | |||||
Сабақтың тақырыбы: | Әртүрлі бұйымдарды шалма бізбен тоқу (мойынорағыш, үшкіл орамал, тіреуіш, ұялы телефондардың қабы). Бұйымды орындау | |||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары | 6.2.3.3 Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану; 6.2.6.1-Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану | |||||
Сабақтың мақсаты: |
| |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі | Педагогтың әрекеті | Оқушылардың әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру | Оқушыларды орналастыру, амандасу, құралдарын дайындау. Сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийлері айтылады. | Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. | Қалыптастырушы бағалау: Бірін–бірі бағалау. | оқулық | ||
Жаңа білім | Сұрақтар: *Интерьерді тоқылған бұйымдарды әсемдеудің қандай үлгілерімен таныссыңдар? * Тоқылған бұйымдармен интерьерді қалай әсемдер едіңдер? *Үйіне не тоқыр едің? Бейнематериалды тамашала "Вязаные вещи для домашнего декора". Эксперимент жүргіз. Қолмен кішігірім бұйым тоқып көр. Ол үшін шалма біздің қажеті жоқ. Безендіру үшін түймелер, ленточкалар, бисерлер, ине мен жіп және т.б. Бұйымды әсемдеу туралы бейнематериалды тамашала. Бұйымды әсемдеудің тәсілін анықтап, жұмысыңды көрмеге дайында. | Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды | Дискриптор қауіпсіздік техникасын сақтады. шығармашылық жұмысты орындау үшін материалдар мен техниканы таңдады. жұмысты аяқтау. | Альбом, түрлі түсті қарындаштар қаламсап, тоқыма жіптері, шалма біз және т.б. https://www.youtube.com/watch?v=Lx9RxSMR0Uo | ||
Бекіту | Рефлексия: * не үйрендім? *не түсініксіз қалды? | Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру | Өзара бағалау | | ||
|
Көркем еңбек | Мектеп: | |||||
Күні: . | Оқытушының аты-жөні: | |||||
Сынып: 6 сабақ | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||
Бөлім: | Сәндік-қолданбалы өнер | |||||
Сабақтың тақырыбы: | Жұмыстардың көрмесі | |||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары | 6.3.1.1. Мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру 6.3.4.1. Өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша сындарлы пікір мен негізделген ұсыныстарды қабылдау | |||||
Сабақтың мақсаты: |
Көрме ұйымдастыру. | |||||
Бағалау критерийлері |
| |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушылардың әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру | Амандасу, Түгендеу.Жағымды ахуал орнату. Оқушыларды жаңа тақырып пен оқу мақсаттарымен таныстыру. Бүгінгі сабақтағы іс-әрекеттерін атап шығу. Мұғалім оқушыларға шығармашылық көрменің ұйымдастыру кезеңдері мен мақсатын таныстырады. Сонымен қатар, көрме оқушылардың өз шығармашылығында идеяларының берілу жолдарын көрсетеді. | Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді | Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. | Оқулық, құрал-жабдықтар | ||
Жаңа білім | Шығармашылық жұмысты таныстырылымға дайындау. *не атқарылды? *шығармашылық жұмысты орындау барысында сәтті шыққан не? *қандай қиындықтар туындады? *рефлексивті күнделік жүргізудің тиімділігі болды ма? * идеяны іске асыра алдыңыз ба? Сыныптастарыңа жұмысыңды таныстыр
Көрме ұйымдастыр
| Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. | Дискриптор Шығармашы-лық жұмыстарды рәсімдей алады; Өз жұмыстарына аннотация жаза алады; Көрме ұйымдастыра алады. | http://www.kakprosto.ru/kak-49296-kak-oformit-detskuyu-vystavku#ixzz44GFZf9er - Балалар көрмесін қалай ұйымдастырады? Презентация «Көрме» Альбом, түрлі түсті қарындаштар, қаламсап, тоқыма жіптері, шалма біз және т.б. | ||
Бекіту | Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі | Көрме шолу; - орындалған жұмыстарды бағалау; - оқушылардың жұмыстарына талдау жасау. Жұмыс орнын тазалау. | Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. | | ||
|
|
Тексерілді:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3 A бөлім: Дизайн және технология | Мектеп: «Мейірбұлақ» ЖШС | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Сайдиганиева Д.Ф. | ||||||
Сынып: 6 –«А» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | Тоқыма материалдарынан бұйым дайындау (авторлық қуыршақ, дамытатын ойыншықтар). | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.1.5.1 - Өзінің тәжірибесі мен біліміне сүйеніп, композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау 6.1.5.2-Шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау | ||||||
Сабақ мақсаттары | Қуыршақ орындаудың техникаларымен танысу; Авторлық қуыршақтың эскизін дайындау; | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақ кезеңі | Педагог іс-әрекет | Оқушы әрекеті | бағалау | Ресурстар | |||
Сабақ басы | Сабақ басында: - оқушылардың зейінін шоғырландыру мақсатында столдың бетіне бірнеше түрлі қуыршақтарды қою; - оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу; - оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауды оқушылармен талқылау. | Сұрақ-жауап кезеңі | Өзара бағалау | оқулық | |||
Сабақ ортасы | Әртүрлі халықтардың қуыршақтарын қарастыру. Қуыршақтардың жасалу, әшекейлеу тәсілін, дайындалған материалының ерекшелігін және т.б. анықтау үшін сұрақтар: - Қуыршақтар қандай материалдардан жасалады? - Қуыршақ қандай қасиеттерге ие болуы тиіс, неге? - Қуыршақтарыңды қандай матадан тігуді жоспарладыңдар? қуыршақ орындайдын материалдар, ұлттық қуыршақ ойыншықтары суреттерін қолдану. Постер қорғау. Қызықты деректер, тарихи және дәстүрлі халықтық үлгідегі (мысалы, Тильда, Петрушка т.б.) қуыршақтарды Тапсырма Өз қуыршағының эскизін орындау. Қажет болған жағдайда қолдау жасау, бағыттап отыру. Қуыршақтың бұл түрін таңдауға не себеп болды? Мына түстіе қандай түстермен үйлестіруге болады? Неліктен? Мұнда композицияның қандай заңдылықтарын қолдандың? | Оқушыларменолардың қуыршақтың қандай түрлерін білетінін талқылау. Бұл тапсырманы орындау барысында интернет-ресурстарын, басқа да дерек көздерді қолдануға болады. Оқушылар өз постерлерін сыныпқа таныстырады. Оқушылар, алдыңғы ақпараттарды қолданып, композиция заңдылығын (силуэт, сызық, пропорция, түсі мен мата құрылымы) сақтай отырып, өздерінің тоқыма қуыршағының, костюм дизайнының эскизін жасайды. | Дескрипторлар: - қуыршақ түрлерін анықтап алады; - топта идеяларымен бөліседі; - постер орындайды; - постерді сыныпқа таныстырады. Қағаз бетінде эскизді дұрыс орналастырады (компоновка); Қуыршақ пропорциясын сақтайды; Қуыршақ түріне сәйкес түстерді дұрыс таңдайды; Аяқталған эскиз ұсынады. | А3 формат, түрлі-түсті қағаздар және қаламдар, өшіргіш, қайшы, желім | |||
Сурет дәптері, түрлі-түсті қалам, өшіргіш Слайдшоу «Қуыршақтар» | |||||||
Сабақтың соңы | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет | Оқушылар жұмыстарын жайып, сынып оқушыларымен тамашалайды, ұсыныстар айтады. | | ауызша |
Фетр | Мата |
Тоқыма жіптері | Қағаз |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Бөлшектерді біріктіру мен бұйымды безендіру | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.3.2-Әр түрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, бір өнім орындау 6.2.6.2-Қол электрлі құралдары мен жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін, еңбек гигиенасы ережелерін (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру мен тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу) білу және түсіндіру | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | Түрлі материалдарды қолданып, қуыршақты безендіру; Тігін машинасы мен қол жұмыстарын орындауда техника қауіпсіздігін ұстану; | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақ кезеңі | Педагог іс-әрекет | Оқушы әрекеті | бағалау | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы | Сәлемдесу. Сабақтың мақсаты мен сабақ барысындағы жұмыспен таныстыру, талқылау. Түрлі қуыршақтардың суреттері мен бейнелерін, киімдері мен аксессуарлары туралы слайд көрсету. Бисер – Beads Жіп – нитка - thread Безендіру – декорировать - decorating | Сұрақ-жауап кезеңі | Өзін-өзі бағалау | оқулық | |||||||
Сабақтың ортасы | Адам терісінің реңкін алу үшін қандай түстерді араластыру керек? Тапсырма Қуыршақтың бет-бейнесін безендіру. Терінің түсін келтіру үшін кофені, бет-бейнесін салуға акрилді бояуды қолдануға болады. | Түрлі материалдарды үйлестіре алады, таңдайды; Қуыршақтың реңкін түтерді дұрыс араластыру арқылы ала алады; Техника қауіпсіздігін ұстанады; Қол және машина тігістерін ұқыпты орындайды; | Дескрипторлар: Қуыршақтың стиліне сәйкес түс таңдайды; Акрил/гуашь/акварель/кофе т.б. қолда бар материалмен қуыршақ реңін береді; Безендіреді. | http://www.toysew.ru/tilda/shem-princessu-goroshine.html http://tildes.ru/master-klassy/shem-odezhdu-dlya-interernoy-kukly/ | |||||||
2-сабақ | |||||||||||
Сабақ басы | Оқушылармен қуыршақтарының орындаған бет-әлпетін қарастырып, қандай киім үлгілері сай келетінін талқылау. Сұрақтар: Бұл қуыршаққа қандай киім үлгісін таңдайсын? Неліктен? Қазақ қызы қуыршағыңа ұлттық киім тігесің ба әлде сәнді заманауи киім үлгісі ма? | Сұрақ-жауап кезеңі | Өзін-өзі бағалау | оқулық | |||||||
Сабақ ортасы | Жұмыстың келесі кезеңінде оқушылар қуыршаққа киім тігеді. Тапсырма: қуыршақтың өлшемін алу және матада өлшемдерді сызып, пішу. Жұмыс барысында оқушылардың материалдар мен құралдарды қолдану ережесіне және қауіпсіздік техникасының сақталуына назар аударуды ескерту. Жұмыс соңында шығармашылық жұмыстардан көрме ұйымдастыру. | Оқушылар қуыршақтың өлшемін алуға немесе матамен қуыршақ денесін айналдыра орап өлшеуіне болады. Алынған өлшем бойынша пішу және бұйым бөлшектерін безендіруге әртүрлі материалдарды қолдана отырып, қол және машина тігістерімен өңдеу. Оқушыларға эскизден тыс қуыршақты безендірулермен толықтыруды ұсыну. Оқушылар бұл тапсырманы орындауға баламалы нұсқаларды таңдауларына болады. Оқушыларға әшекейлеу элементтерін (өрнек, бисер, шілтер, ызба, страза және т.б.) қолдана отырып, жұмысты аяқтауды ұсыну. | Дескрипторлар: Өлшем алады; Алған өлшемін таңдаған матасына сызады; Пішеді және қол не машина тігістерімен біріктіреді; Сәндейді. | http://www.livemaster.ru/topic/1121367-kak-sshit-odezhdu-dlya-kukly-dlya-teh-kto-ne-umeet-stroit-vykrojki http://www.7ya.ru/article/Odezhda-dlya-kukol-svoimi-rukami-Master-klass-plate-dlya-Barbi/ | |||||||
Сабақ_тақырыбы__Үйге_арналған_тоқыма_бұйымдарының'>Сабақтың соңы | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет | | | стикер |