ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.12.2023
Просмотров: 225
Скачиваний: 3
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | Үйге арналған тоқыма бұйымдарының дизайны (алжапқыш, асханалықбұйымдар, т.б.). Идеялар ойластыру. Нобай дайындау.. | ||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.1.5.1 Өзінің тәжірибесі мен біліміне сүйеніп, композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау 6.1.5.2 Шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау. | ||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың кезеңдері | Педагог іс-әрекет | Оқушы іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы | Сәлемдесу. Түгендеу.Психологилық ахуал орнату. «Ой қозғау» әдісі. Оқушыларға түрлі алжапқыш түрлерін көрсету. Қолдану аясын талқылау. | Оқушыларға суреттер көрсету. 1- алжапқыш. 2- тұтқыш 3-шәйнекке арналған жылытқыш | Өзін-өзі бағалау | Оқулық | |||
Сабақтың ортасы | Алжапқыш – фартук – apron Шәйнекке арналған жылытқыш – грелка для чайника – hot-water bottle for teapot Тұтқыш – прихватка – potholders «Кім тапқыр» әдісі бойынша оқушыларға үйге арналған әртүрлі тоқыма бұйымдарын қарастыруды, келесі сұрақтарға жауап беруді ұсыну: - Тұтқыш тігуге арналған мата қандай қасиеттерге ие болуы тиіс? Неге? - Алжапқышты қандай матадан тігуге болады? - Алжапқыш бөлшектерін атаңдар. - Модельдеу дегеніміз не? Тапсырма. Алжапқыш/тұтқыш/шәйнекке арналған жылытқыш дизайнын орындау. Сұрақтар қою: - «Жобалау» «конструкциялау» және «пішім» дегеніміз не? - Конструкциялау не үшін қолданылады? - Пішім сызбасы не үшін жасалады? Дайын бұйым үлгісінде өлшемді анықтау үшін, денебітімнен өлшем алу қажеттігін түсіндіру. Алжапқыш тігу үшін қажетті өлшемдерді анықтауды ұсыну. Алжапқышты құрастыру өлшем бірліктері: Кұ- кеуденің ұзындығы. . Тбұ-төменгі бөлшек ұзындығы. Жба-жартылай бел айналымы. Ж бөк.а-жартылай бөксе айналымы. Дененің негізгі сызықтары:Алжапқыш бірнеше бөліктен тұрады: кеуде, белдік, төменгі бөлік, қалта. Сонымен қатар алжапқыштың кеудешесіз тігуге де боады. Құрастырылған сызба негізінде мата шығынын анықтау. Дайын бұйым бөлшектерінің біріктіру үлгісін қарастыруды ұсыну. Бөлшектердің қандай тәсілмен біріктірілгенін, дайындау барысында қандай әрлеу қолданылғанын талқылау. Бөлшектерді біріктіру тәсілдерін көрсету. *бұйымды өңдеу және біріктіру. *аспабауды көкірекшемен, *белдікті алжапқыштың төменгі бөлігімен біріктіру. * қалтаны алжапқыштың төменгі бөлшегіне қосып тігеді. Үлгілеудің әр түрлі тәсілдерін үйрету: ТҚЕ сақтау.Тігін машинамен жұмыс істеу. Соңғы әрлеуге тазалау және бұйымды ылғалды-жылумен өңдеу,түймеліктерді торлау,фурнитураны қадау жатады.Әрлеу элементтері кесте,жапсырмалар,ою-өрнек,ызба және т.б болуы мүмкін. | Оқушылар талқылаған соң бұйымға жұмсалатын материалдарды ескере отырып, өз алжапқыштарының дизайнын жасайды. *Оқушылармен жұмысты орындау реттілігін талқылау: *Үлкен қағазға алжапқыштың шынайы көлемдегі сызбасын сызу. М 1:1 көлемдегі алжапқыш сызбасының құрылымы. *Дайын сызбаны қиып алу. *Пішімнің барлық бөліктеріне бөлшек атауын жазу. *Барлық бөлшекте бойлық жіп бағытын көрсету Оқушылар 1:4 масштабында матаға орналастырады, есеп жүргізеді. Бір-бірімен алмасып, тексереді, ұсыныс айтады. Өлшем алу тәсілін көрсету. Оқушылар бір-бірінің өлшемін алып, өлшемдерін дәптерлеріне жазады. Алжапқыштың дизайнын талқылайды, авторлық эскизін дайындап, сыныпқа таныстырады. | Дескрипторлар: *Белсенді жұмыс жасайды; *Түрлі идеялар ұсынады; *Өз ойын жеткізе алады; *Заттың дизайнын құрастрады; *Сыныпқа таныстырады. *Өлшем алудың ережесін сақтайды; *Өлшем белгілерін дәптеріне жазады Бұйым сапасын бағалау.Дайын бұйымның сапасын сыртқы түріне және денебітімге қонымдылығына қарай анықтайды. 1)Сыртқы түрі/түс үйлесімділігі, сызығы, әрлеуі,мата түрінің бағыты,бөлшектердің симметриялығы, инешаншым, тігім, фурнитуралардың бекітілуі/. 2)Бұйымның денебітімге қонымдылығы:/эскизі немесе фасонның үйлесімділігі, тігістің қиғаштануы,қыртыстар,қатпар,технологиялық ақаулардың болмауы/. | http://kuhniclub.ru/aksessuari/tekstil-dlya-kuxni.html https://www.youtube.com/watch?v=NNbYRHk6xCY https://www.youtube.com/watch?v=RXLSILeZ1cQ | |||
Сабақтың соңы | Рефлексия . «Бағдаршам» | | | стикер |
Алжапқыш тігу үшін қажетті өлшемдерді анықтауды ұсыну. Алжапқышты құрастыру үшін келесі өлшем бірліктерді түсіреді:
Кұ- кеуденің ұзындығы. Бел сызығынан жоғары қажетті ұзындыққа дейін түсіред.
Тбұ-төменгі бөлшек ұзындығы. Бел сызығынан төмен қарай қажетті ұзындыққа дейін түсіріледі. Жба-жартылай бел айналымы. Көлденең денені бел сызығынан айналдыра түсіреді. Өлшем белдіктің ұзындығын анықтау үшін қолданылады. Ж бөк.а-жартылай бөксе айналымы.Бөксені көлденеңінен айналдыра түсіреді. Өлшем алжапқыштың төменгі бөлігінің енін анықтау үшін қолданылады. Дененің негізгі сызықтары:Алжапқыш бірнеше бөліктен тұрады: кеуде, белдік, төменгі бөлік, қалта. Сонымен қатар алжапқыштың кеудешесіз тігуге де болады.Құрастырылған сызба негізінде мата шығынын анықтау.
Дайын бұйым бөлшектерінің біріктіру үлгісін қарастыруды ұсыну. Бөлшектердің қандай тәсілмен біріктірілгенін, дайындау барысында қандай әрлеу қолданылғанын талқылау.
Бөлшектерді біріктіру тәсілдерін көрсеу.
*бұйымды өңдеу және біріктіру.
*аспабауды көкірекшемен,
*белдікті алжапқыштың төменгі бөлігімен біріктіру.
* қалтаны алжапқыштың төменгі бөлшегіне қосып тігеді.
Үлгілеудің әр түрлі тәсілдерін үйрету:
ТҚЕ сақтау.Тігін машинамен жұмыс істеу.
Оқушылар талқылаған соң бұйымға жұмсалатын материалдарды ескере отырып, өз алжапқыштарының дизайнын жасайды.
*Оқушылармен жұмысты орындау реттілігін талқылау:
*Үлкен қағазға алжапқыштың шынайы көлемдегі сызбасын сызу. М 1:1 көлемдегі алжапқыш сызбасының құрылымы.
*Дайын сызбаны қиып алу.
*Пішімнің барлық бөліктеріне бөлшек атауын жазу.
*Барлық бөлшекте бойлық жіп бағытын көрсету
Оқушылар 1:4 масштабында матаға орналастырады, есеп жүргізеді. Бір-бірімен алмасып, тексереді, ұсыныс айтады.
Өлшем алу тәсілін көрсету.
Оқушылар бір-бірінің өлшемін алып, өлшемдерін дәптерлеріне жазады.
Алжапқыштың сызбасы:Масштаб 1:4 Размері-40, бойы-156-160. Жка-40 см. Жба-32см. Жбөк.а- 44 см. Кұ-18 см. Тбұ-58см.
Үлгілеу ережелері. 1. Алжапқыштың сызықтарын өзгерту кезінде бөлшектердің формалары әр түрлі болмауы керек екенін есте сақтау керек: егер төменгі жағы жартылай дөңгелек, үшбұрыш, тіктөртбұрыш болса, қалтасы немесе кеудесі дәл сондай формада болуы керек.
2. Егер алжапқыш түрлі - түсті матадан тігілсе, қиюын бір түсті ету қажет, сонымен бірге ол мата түсінің біріне сәйкес келуі керек.
3. Негізгі матаның суреті неғұрлым ірі, ашық түсті болса, қалтасының, етегінің суреті соғұрлым ұсақ болғаны дұрыс.
4. Ашық түсті маталарды ашық емес, ақ, қара, сұр түстермен үйлестіру керек.
5. Боз, түссіз маталарды ашық түсті қиындармен безендірген жөн.
Бұйымды өңдеу және біріктіру жұмыстарын реттілікпен орындау. Алған ақпараттары негізінде аспабауды көкірекшемен, белдікті алжапқыштың төменгі бөлігімен біріктіру.
Сонан соң оқушылар қалтаны алжапқыштың төменгі бөлшегіне қосып тігеді.
| | |
1-топ | 2-топ | 3-топ |
Тексерілді:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Дизайн және технология | Мектеп: «Мейірбұлақ» ЖШС | ||||||
Күні: 23.02.23ж | Мұғалімнің аты-жөні: Сайдиганиева Д.Ф. | ||||||
Сынып: 6- А | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | Материалды таңдау және дайындау. Жұмысты орындау реті | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.1.5.2Шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау. 6.1.4.1 Уақыт пен басқа да факторларды ескере отырып, іс-әрекеттің реттілігін анықтау және жоспарлау. 6.1.4.2Материалдық шығынды анықтау (сандық көрсеткіштер) | ||||||
Сабақ мақсаттары | Үйге арналған бұйым дизайнын орындау; Өлшем алып, бұйымның сызбасын орындау; Жұмысқа жоспар құру; Бұйымға кететін мата шығынын анықтау. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың кезеңдері | Педагог іс-әрекет | Оқушы әс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы | Сәлемдесу.Түгендеу. | Сабақ тақырыбы мен мақсатын талқылау | Өзін-өзі бағалау | оқулық | |||
Сабақтың ортасы | Материалды таңдау және дайындау.Өлшем алу және алжапқыш сызбасының құрылымы. Сұрақтар қою: - «Жобалау» «конструкциялау» және «пішім» дегеніміз не? - Конструкциялау не үшін қолданылады? - Пішім сызбасы не үшін жасалады? Тапсырма. Өлшем алу. Жұмысты орындау реттілігін талқылау: Үлкен қағазға алжапқыштың шынайы көлемдегі сызбасын сызу. М 1:1 көлемдегі алжапқыш сызбасының құрылымы. Дайын сызбаны қиып алу. Пішімнің барлық бөліктеріне бөлшек атауын жазу. Барлық бөлшекте бойлық жіп бағытын көрсету. Әр қиықта тігіске арналған қосымша көлемін белгілеу. Құрастырылған сызба негізінде мата шығынын анықтау.. | Оқушылар бір-бірінің өлшемін алып, өлшемдерін дәптерлеріне жазады. Дайын бұйым үлгісінде өлшемді анықтау үшін, денебітімнен өлшем алу қажеттігін түсіндіру. Алжапқыш тігу үшін қажетті өлшемдерді анықтауды ұсыну. Өлшем алу тәсілін көрсету. Оқушылар 1:4 масштабында матаға орналастырады, есеп жүргізеді. Бір-бірімен алмасып, тексереді, ұсыныс айтады | Бұйым дизайнын құрастыруда бірнеше идеялар ұсынады; Бұйым орындау үшін өлшемді дұрыс алады; Өлшем белгілерін қолданып сызба құрастыра алады; Өз жұмысын жоспарлайды; Матаға орналастыруды ескеріп, шығынды есептей алады.. | | |||
Сабақ соңы | Кері байланс. БББ кестесі | | | |
Тексерілді:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | |||||||
Күні: 24.02.23ж. | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Бұйым дайындау.Бұйымды пішу. | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.3.1Тігін машинасы және қол құралдарымен қайып тігу, сырып тігу тігіс түрлерін қолдана отырып, тоқыма материалдарын пішу және өңдеу. 6.2.3.1 Тігін машинасы және қол құралдарымен қайып тігу, сырып тігу тігіс түрлерін қолдана отырып, тоқыма материалдарын пішу және өңдеу. 6.2.6.2 Қол, электрлі құралдары мен жабдықтарымен қауіпсіз жұмыс жасау тәсілдерін, еңбек гигиенасы ережелерін (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру мен тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу) білу және түсіндіру. | |||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақ кезеңдері | педагог іс-әрекет | Оқушы әрекеті | бағалау | Ресурстар | ||||
Сабақ басы | 1-сабақ. Сәлемдесу. Сабақ басында оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын анықтап алу. | Сұрақ-жауап кезеңі | Өзін-өзі бағалау | оқулық | ||||
Сабақ ортасы | Матаны пішуге дайындау. Бұйым – изделие - product Киіп көру – примерка – fitting Қол тігістері – ручные швы – hand welds Жапсырма қалта – накладные карманы – patch pockets Матаға бөлшек пішімін дұрыс орналастыру реттілігін көрсету. Бойлық жіп бағыты ескеріле отырып, алдымен үлкен бөлшек, төменгі бөлігі немесе негізгі бөлшек (егер алжапқыш тұтаспішімді болса) және көкірекше, сонан соң арасына майда бөліктері – белдік, аспабау, қалта, әдіп орналастырылады. Оқушыларды мата жайылмалары: екі бүктеу, ашып жаю, аралас тәсілдерімен таныстыру. тапсырма: алжапқыш пішу. Бөлшектердің орналасуына назар аудару ескерту. Тәжірибелік жұмыс барысында кеңес беріп, түзету енгізіп, қажеттілігіне қарай көмектесу. | Оқушыларға столдың бетінде жатқан матаның өңі мен теріс бетін, бойлық жіп бағытын, суретінің ерекшелігін және т.б. анықтауды ұсыну Оқушылар матаға пішімді түйрегішпен түйреп, пішім контурын бормен айналдыра сызады, тігіске қосымша сызық белгілеуді ұмытпайды ескерту.Оқушылар өз бетімен бөлшектерді пішеді. Қалта орнын белгілейді. Құралдармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техникасына ерекше назар аудару. | Мата бетінде лекалдарды дұрыс орналастырады; Қосымша беріп, піше алады; Мата шығынын есептей алады; Техника қауіпсіздігін ұстанады. Бормен сызып шығады. Қалта орнын белгілейді. Пішеді. | https://club.season.ru/index.php?showtopic=5078&st=20 https://www.babyblog.ru/user/sattva/3037739 мата, бор/сабын, метрлік таспа, қайшы, инелер, лекалдар | ||||
| ||||||||
Сабақтың басы 3 мин | 2-сабақ .Сабақ мақсаты мен тақырыбын анықтау, талқылау. | Сұрақ-жауап кезеңі | Өзін-өзі бағалау | оқулық | ||||
Сабақтың ортасы 32 мин | Жеке бөліктерін өңдеу. Оқушылар пішілген алжапқыш бөліктерінтексереді. Алжапқыштың жапсырма қалтасын өңдеуді бастайды. Жұмысты бастар алдында талқылауға арналған сұрақтар: - Тігін машинасымен жұмыс барысында қандай операцияларды (инешаншым, тігім, тігіс) қолдануды жоспарладыңдар? - Алжапқыш тігуге жіптің қандай түсі мен әрлеу түрін таңдадыңдар? - Тігін машинасымен тігу барысында тігімнің қай жеріне және не үшін бекітпе жасалады? | Оқушылармен бөлшектерді өңдеудің әртүрлі түрлерін қарастыру. Жұмыс барысында қандай қиындықтар кесдесетінін және мәселені шешу нұсқаларын талқылау. Ең алдымен алжапқыштың жапсырма қалтасын шеттерін қол тігісімен өңдеп шығады. Лекалмен тексереді. Қажет жағдайда өзгерістер енгізеді. | | https://www.youtube.com/watch?v=GTUy6Bxuw_M https://www.youtube.com/watch?v=09HE7kyasVg https://www.youtube.com/watch?v=bItS0KHcz4Q алжапқыш бөліктері, ине, жіп, қайшы, сабын | ||||
Сабақ соңы | .Кері байланыс. Гүл теру | Сабақтың соңында оқушылар бір-бірінің алжапқыштарының түрлі қалта үлгілерін көріп, жақсарту бойынша ұсыныстар айтады | Бүгінгі сабақта не үйренгендері мен қандай сұрақтар туындағаны туралы ой бөліседі. | Ауызша, жазбаша стикер |