ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.01.2024

Просмотров: 542

Скачиваний: 5

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.







пайдалы қазбалар туралы айтады. Ал кейбірі туған жерінің табиғатын сипаттайды.







Үй тапсырмасы




Оразақын Асқардың «Туған жер» өлеңін жаттау.









38 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Батыр ел қорғаны

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.1.2.1* шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау, үзіндісін мазмұндау, сахналау

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылар «Жасыбай батыр» мәтінін оқып, жанрын атайды. Мәтін мазмұнын дайын жоспар бойынша өз сөзімен мазмұндайды.

Дамытушылық: сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан алу дағдысы артады. Дереккөздермен жұмыс істеуге төселеді.

Тәрбиелік: оқушылар халқымыздың батырларын ұлықтап, тарихымызды құрметтеуге дағдыланады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Мұғалім оқушылардың елімізді қорғаған батырлар туралы айтуына ықпал етеді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

(Ұ) «Оқу мен жазуға даярлық» әдісіОқушылар мұғалімнің көмегімен өздері білетін, қазақтың жерін қорғаған батыр бабалар туралы әңгімелейді.

Дескрипторы: батырлар туралы білімін еске түсіреді.

Танысты рылым

2. Мағынаны тану

Оқушылардың мәтінді түсініп оқуына қолдау көрсетеді.

Жанрлық ерекшелігін түсіндіреді.

(Т) «А,В, С»әдісі

Балалар жазушы Ахат Жақсыбаевтың

«Жасыбай батыр» мәтінін оқиды. Оқушылар топта үшеуден отырады. А - сұрақ қоюшы, В - жауап беруші.

С бақылаушы рөлін атқарады, айтылған жауаптарды бақылайды, толық болмаса толықтырады. Бақылаушы қажетті

Дескрипторы: әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтайды.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық








жерлерін түртіп алып, әңгіме соңында қорытынды жасайды.










Мұғалім оқушылардың өлеңде кездескен «асу» деген сөздің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі.

(Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары
асу тау жотасының өтуге қолайлы жері










Оқушылардың кейіпкер туралы білімін қалыптастырып, тереңдету мақсатында қосымша ақпарат беруіне болады.

(Т) «Қойындәптер»әдісі

Оқушылар оқулықтан Әлкей Марғұлан туралы мәліметтерді оқып, танысады. Қажетті деректерді жазып алады.




Оқулық




Мұғалім оқушылардың берілген сұрақтарға ойланып, өз ойын дәлел келтіре отырып негіздеп айтуына қолдау көрсетеді. Өйткені,себебі,сол себепті деген сөздерді қолдануына бағыт береді.

(Т) «Ойлан» айдары

Оқушылар мәтіннің әңгіме немесе өлең екенін дәлелдейді.

Жасыбайбатыркімдергеқарсыкүрескен?

Оқушылар сұрақ төңірегінде ойланып, өз ойын топ ішінде айтады. Осы ойға қатысты басқа оқушылардың пікірін тыңдайды.

Өз ойын дәлелдейді.

Дескрипторы:

мәтін бойынша нақтылау сұрақтарының жауабын шығармадан табады.

Оқулық




Мұғалім оқылған мәтінді жоспар бойынша мазмұндауға қолдау білдіреді.

Оқушылардың тыңдалым, айтылым дағдыларының дамуына ықпал етеді.

(Т) «Жоспарбойыншамазмұндау»әдісі

  1. Жасыбайдың жоңғарлармен соғысы

  2. Олжабай батырдың көмегі

  3. Көл атауының өзгеруі

Оқушылар мәтін мазмұнын берілген жоспар бойынша әңгімелейді.

Дескрипторы:

мәтін мазмұнын дайын жоспар бойынша мазмұндап, баяндайды.
ҚБ: «Смайл» әдісі

Оқулық

Дәптермен жұмыс

Мұғалім оқушылардың дереккөздермен жұмыс істеуін қолдап, бағыт береді.

(Ө) 1-тапсырмада оқушылар мәтіннен жер аттарын теріп жазады.

Баянауыл, Жасыбай көлі, Баян тауы,Шойынкөл.

Сол жерлер туралы дереккөзден мәлімет іздестіреді.

Дескрипторы: мәтіннен жер аттарын теріп жазып, дереккөздерден мәлімет табады.

ҚБ: «Смайл» әдісі

Оқулық, жұмыс дәптері




Сұрақтарға жауапты мәтіннен таба алу дағдыларын арттырады.

2-тапсырмада:

  1. Жасыбайкөлібұрынқалайаталған?

  2. Жоңғармен соғыс кезінде Жасыбайбатырғакімнің әскерікөмеккекелді?

Дескрипторы:

сұрақтарға жауап жазады.

Жұмыс дәптері








деген сұрақтардың жауабын мәтіннен тауып жазады.







3. Ойтолғаныс

Мұғалім оқушылардың бар білгенін іркілмей айтып, басқалармен бөлісуіне қолдау көрсетеді. Мәтінді толық түсіну деңгейін анықтайды.

(Т) «Қорытындыла» айдары

«Көлге неліктен Жасыбай батырдың есімі берілді?» деген сұраққа мәтін деректерін негізге ала отырып жауап береді.

Дескрипторы:

сұрақ жауабын дәлелдермен тұжырымдап айтады.

Оқулық

Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.

Өз өлкесіндегі батырлар туралы үлкендерден сұрау.









39 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Бейбарыс сұлтан

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.1.3.1 шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжау

2.3.1.1 мұғалім көмегімен оқылған шығарманы бөліктерге бөліп, жоспар құру

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылар мәтіннің тақырыбы мен үзіндісіне сүйеніп, оқиғаны болжайды. Мұғалімнің көмегімен оқылған шығарманы бөліктерге бөліп, жоспар құрады.

Дамытушылық: тыңдалым, айтылым, жазылым дағдылары дамиды. Өзіндік ой қорытуға үйренеді.

Тәрбиелік: оқушылардың туған жерді қадірлеу сезімдері артып, батыр бабаларымызды үлгі тұтуға ұмтылады.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Мұғалім сабақты «Бейбарыс сұлтан» мультфильмін көрсетуден бастауына болады. Сабақтың тақырыбы мен

мақсаты хабарланады.

(Ұ)

Оқушылар «Дара тұлға» оқу-танымдық анимациялық фильмін көреді.

Не түсінгенін айтады.




https://ww w.youtube. com/watch

?v=H6sDB GJ9WPU

2. Мағынаны тану

Мұғалім оқушылардың мәтінді оқып, қажетті ақпараттарды анықтай алуына қолдау көрсетеді. Оқылым алдында төмендегідей сұрақтар беруге болады.

(Т) «Белгілепоқып,болжа»әдісі
Оқушылар Алма Қыраубаеваның «Бейбарыс сұлтан» мәтінін оқиды.

Оқылым алдында берілген сұрақтарға жауап іздейді.

Дескрипторы: шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне сүйеніп, оқиғаның соңын болжайды.

Оқулық




  • Бейбарыс сұлтан қай елдетұрды?

  • Олбалакүніндеқандайеді?

  • Туған жеріне дегенсағынышынқалайкөрсетті?

Берілген мәтін мазмұнын талдап, мәтіннің соңын болжайды.

ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі







Оқушылардың мәтінді түсініп, талдай алу дағдысы қадағаланады.

Мәтіндегі негізгі ойды өз өмірімен байланыстыра алуына қолдау көрсетіледі.

(Т) «Көршіңеәңгімелепбер»әдісі

Мұғалім оқылым алдында сұрақтар береді. Әр оқушы осы сұрақтардың жауабын көршісіне айтып, бөліседі.

Бұл әдіс оқушылар өз түсінгенін, ойын дауыстап айтып беру үшін пайдаланылады.

Дескрипторы: шығарманың мазмұнын талдай отырып баяндайды.

ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі







Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен «құл»,

«бойтұмар», «мауқын басады» деген сөздердің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі.

(Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары

құлбасында еркі жоқ, біреуге бағынышты адам

бойтұмардұға сөз жазылған үшбұрышты қағаз

мауқын басады – сағынышын басадыОқушылар осы сөзді қолданып, сөйлем айтып көреді.




Оқулық




Мұғалім оқушылардың берілген сұрақтарға ойланып, өз ойын дәлел келтіре отырып негіздеп айтуына қолдау көрсетеді. Өйткені,себебі, солсебептідеген сөздерді қолдануына бағыт береді.

(Т) «Дәлелде» айдары

Бейбарыстыңжігітшағындағыбейнесіқалайсипатталған?

  • Олақылы менбатылдығының арқасындақандайдәрежегежетті?

  • Бейбарыстыңөмірініңқайкезеңіаянышсезімінтудырады?

Оқушылар осы сұрақтар төңірегінде ойланып, өз ойын топ ішінде айтады.

Басқа оқушылардың пікірлерін тыңдайды. Өз ойын дәлелдейді.

Дескрипторы:

мәтін бойынша нақтылау сұрақтарының жауабын шығармадан табады.

Оқулық

Дәптермен жұмыс

Мұғалім оқылған мәтінді бөлімдерге дұрыс бөлуіне көмектеседі.

Әр бөлімге ат қою кезінде оқушылардың өз ойын

(Т) «Жоспарқұру»әдісі

Шығарманы мұғалімнің көмегімен бөлімдерге бөліп, әр бөлімге ат қояды. Ықтималжоспар:

  1. Бейбарыс сұлтан

  2. Бейбарыстың балалық шағы

Дескрипторы:

оқылған шығарманы бөліктерге бөліп, жоспар құрады.
ҚБ: «Отшашу»әдісі

Оқулық, жұмыс дәптері





дәлелмен негіздеп айта алуына қолдау білдіреді.

3. Туған жерге сағыныш










QR-код бойынша тыңдалым ұйымдастырылады.

«Білгенге маржан!» айдарымен берілген мәтінді тыңдатады.

(Т) «Білгенге маржан!» айдары

«Жусан далалы, таулы, шөлейттіжерлерде өседі. Оның жұпар иісін басқашөппен шатастырмайсың. Жусанныңсексенбіртүрі бар.Ол –малазығы.

Жусаннан дәрі-дәрмек жасалады, эфирмайыалынады».




Оқулық QR-код

Дәптермен жұмыс

Оқушылардың сөздерге анықтама бере алу дағдысын арттырады.

Дәптерге анықтамалық сөздік жазады.

Патша– ....

Жусан– ....

Мұғалімнің қолдау, мадақтау сөздері.

Жұмыс дәптері

3. Ойтолғаныс

Оқушылардың тақырыпқа қатысты қорытынды ой түйіндеуіне көмектеседі.

(Ө) «Қорытындыла» айдары

Оқушылар «Туған жердің жусанынан артық ештеңе жоқ» деген сөйлемді қалай түсінетіні туралы әңгімелейді.

Дескрипторы: тақырыпқа байланысты тұжырымды ой айтады. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық

Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.

Мәтіннің мазмұнын өзі құрған жоспар бойынша әңгімелеуге дайындалу.









40 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Аяулы атамекен

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.1.2.1* шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау, үзіндісін мазмұндау, сахналау

2.2.7.1 мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылар өлеңдерді мәнерлеп оқып, мазмұнын өз сөзімен мазмұндайды. «Алтынемел» өлеңінен теңеу сөзді табады.

Дамытушылық: мақалдың мағынасын түсіндіріп, тақырыппен байланыстыра алу дағдылары артады.

Тәрбиелік: туған жер табиғатына деген сүйіспеншіліктері артады.