ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.01.2024

Просмотров: 540

Скачиваний: 5

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

85 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Алуан түрлі ағаштар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.1.1.1 шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: шығарманы түсініп оқып, мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. Дамытушылық: сөз бен сөзді байланыстырып сөйлеуді, ойын жинақы айтуды меңгереді. Тәрбиелік: ағаштардың түрлерін ажырата біледі, оларға қамқорлықпен қарауды үйренеді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Мұғалім интерактивті тақтадан қызығушылығын ояту мақсатында жапырақ түрлерін көрсетіп, оқулық тапсырмасына көшеді.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

(Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі

Оқушылар суреттегі жапырақтардың қай ағаштікі екендігін анықтайды. Олар туралы не білетінін әңгімелейді.

Дескрипторы: жапырақ түрлері туралы білгендерін баяндайды. ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері.

Сурет, бейнежазб а

2. Мағынаны тану

Мұғалім оқушыларға мәтінді бөлікке бөліп оқуды тапсырады. Мәтін мазмұнын ашу мақсатында сұрақ қою:

Мәтін тақырыбын басқашақалай өзгертер едің?Мәтіннен тақырып болатындай сөздер іздету.

(Т) «Түсініпоқы»әдісі

Оқушылар «Ағаштың пайдасы» мәтінін тізбектей оқып шығады.

Сосын мәтіннен тақырып болатындай сөздер іздейді, ол үшін оқу барысында белгілеу әдісін пайдаланады.

Дескрипторы:

мәтін мазмұнына байланысты сұрақтарға жауап береді.

Оқулық, қарындаш




Мұғалім оқушыларға қағаз алу жолдары туралы қосымша ақпарат береді.

Соған сүйене отырып, оқушының жауабын толықтырады.

(Ұ) «Анықта» айдары

Ағаш пен оқулығыңның қандай байланысыбар?

Айналаңнан ағаштан жасалған заттардыанықта.

Оқушылар сұраққа жауап бере отырып, айналасынан ағаштан жасалған заттарды анықтайды.

Дескрипторы: тақырыпты өз өмірімен байланыстырады.

Оқулық





Мұғалім оқушыларға рөлге еніп әңгімелеуі үшін бағыт- бағдар береді. Өзі мысал ретінде бір-екі сөйлеммен айтып көрсетсе болады.

Саралау: оқушыларға бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда балалар мұғалім тарапынан әртүрлі қолдау алады.

(Ө) «Сахналау»әдісі
Өлеңді оқып, мазмұнын алманың рөліне еніп әңгімелейді.

Дескрипторы: кейіпкер кейпіне еніп, өлеңді оқиды.

ҚБ: «Отшашу»әдісі

Оқулық




Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуіне жағдай жасайды.

(Ө) «Кім жылдам»әдісі

Жаңылтпашты жатқа жаңылмай, тез әрі түсінікті айтуға дайындалады.

Дескрипторы: жаңылтпашты жылдам айтады.

ҚБ: «Отшашу»әдісі




Дәптермен жұмыс

Оқушыларға бағыт бере отырып, құраған мәтінінің суретпен байланысты болуын қадағалайды.

Екінші тапсырмадағы қателерді түзетуде дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болатындығын естеріне түсіреді.

Оқушылар бірінші тапсырмада сурет бойынша әңгіме құрап жазады.

Екінші тапсырмада сөйлемдегі қателерді түзетіп жазады.

Дескрипторы:

мәтін құрап жазады.
ҚБ: «Отшашу»әдісі




3. Ойтолғаныс

Тақырыпқа қатысты ой қорытындысын жасауға жетелейді. Табиғаттағы барлық заттардың пайдалы екенін, соның ішінде ағаш таза ауа нышаны екендігін, өз оқулықтарының да ағаштан жасалатынын айтады.

(Т) «Қорытындыла» айдары

Адамзат тіршілігі үшін ағаштың қандай пайдасы бар екендігін қорытындылап айтады.

Дескрипторы: тақырыпқа сай түйінді ой қорытады.




Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.

Өзі тұрған аймақта өсетін ағаштардың атын жазу.








86 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Теңіздегі оқиға

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.2.3.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау

2.2.6.1 кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: мұғалімнің көмегімен мәтіннің негізгі ойын анықтайды. Кейіпкердің іс-әрекетін бағалайды.

Дамытушылық: өз бетімен жұмыс жасай алады.

Тәрбиелік: қоршаған ортаға қамқор болуды үйренеді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Мұғалім оқулықтағы сурет бойынша шағын мәтін құрауына көмектесіп, тақырыпты болжауға жетелейді.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

(Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі

Сурет бойынша әңгіме құрап, сабақ тақырыбы не жайында болуы мүмкін екенін болжайды.

Дескрипторы: сурет бойынша әңгімелейді.

ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері.

Оқулық

2. Мағынаны тану

Мұғалім оқушылардың мәтінді іштей оқуына мүмкіндік береді. Мәтін мазмұнын ашу мақсатында сұрақ қояды:

  • Жайынның оғаш мінезінбалаларқалайтүсінді?

  • Сурет пен әңгіме мазмұнысәйкескелеме?

(Т) «Белгілепоқу»әдісі

Нұрғали Қадырбаевтың «Жайын» мәтінін іштей оқиды.

Түсінгенін өз сөзімен айтады. Сұраққа жауап береді.

Дескрипторы: шығарманы іштей оқып, оқиғаны өз сөзімен әңгімелей алады.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық, қарындаш




Мұғалім оқушыларға кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалата отырып, жақсы мен жаманды ажырата алуға

жетелейді.

(Т) «Бағала» айдары

Балалардыңжайындықұтқаруғаәрекетжасағаныдұрыспа?

Сұрақты топта талқылайды.

Дескрипторы: кейіпкердің іс-әрекетіне баға береді.

Кері байланыс:

«Отшашу»әдісі

Оқулық, слайд




Мұғалім оқушыларға негізгі ойды анықтау үшін бағыт

(Ө) «Анықта» айдары

Дескрипторы:

Оқулық, дәптер





береді. Қызыл кітап туралы мағлұмат айтады.

Саралау: оқушыларға бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда балалар мұғалім тарапынан әртүрлі қолдау алады.

Оқушылар мәтіндегі тірек сөздерді түртіп алады. Оқып, «Жайын» әңгімесінің негізгі ойын ашып тұрған сөйлемді табады.

мұғалімнің қолдауымен негізгі ойды таба алады.
ҚБ: «Отшашу»әдісі




Дәптермен жұмыс

Мұғалім оқушыларға су жануарларының ерекшелігін айтады.

Ребусты шешу үшін алған білімін қолдануды ұсынады. Үшінші тапсырмада теңеуді табуда теңеуге жалғанатын қосымшаны естеріне түсіреді.

  1. Сұраққа жауап беріп, өзі білетін су жануарларының атын жазады.




  1. Ребустарды шешіп, жауабын жазады: бекіре, табан, кит.




  1. Сөйлемдегі теңеу сөздің астын сызады:

айнадай

Дескрипторы:

сөздерді қатесіз жазады.
ҚБ: «Отшашу»әдісі




3. Ойтолғаныс

Оқушылардың өз ойын нақты дәлелмен жеткізуіне ықпал жасайды.

(Ө) «Қорытындыла» айдары

Теңізжануарларынақалайкөмектесугеболады?

Оқушылар сұраққа өз ойын айтады. Мысалы: суқойманы ластамау, арықтарды тазалау, улы заттарды өзенге құйғызбау.

Дескрипторы: тақырыпқа сай түйінді ой тұжырымдайды.
ҚБ: «Отшашу»әдісі




Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді. Үлгі ретінде таныстырылым ұсынуына болады.

Қызыл кітап туралы ақпарат іздеу.










87 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қорықтар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.2.2.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу

2.2.9.1 сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге салу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: сұраққа жауап береді, өзі сұрақ қояды. Ақпаратты берілген үлгі кестеге салады.

Дамытушылық: жаңа сөздермен оқушылардың сөздік қоры дамиды, ауызекі сөйлеу дағдысы қалыптасады.

Тәрбиелік: сыныптастарына көмектесе отырып, сыныптастар арасында достық сезім қалыптасады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Мұғалім оқушыларға сөздерді оқытады. Бұл тапсырманы орындау алдында мамандық иелері туралы қысқаша мағлұмат беріледі. Ұқсас жұмыс түрлерін айтқызады.

Сұрақтар қояды:

  • Қайсөзтүсініксіз?

  • Саған қай кәсіп немесемамандықиесіұнайды?

(Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі

Оқушылар сөздерді оқып, ұқсас мамандық түрлерін атайды.

Сұрақтарға жауап береді.

Дескрипторы: мамандықтар туралы білімін қолданады.
ҚБ: «Отшашу»әдісі

Қимақағаз

2. Мағынаны тану

QR-код бойынша тыңдалым ұйымдастырылады.
Мұғалім оқушылардың іштей түсініп оқуына ықпал етеді.

(Ө) «Түсініпоқы»әдісі

Балалар қорықтар туралы танымдық мәліметтерді оқиды.

Оқыған мәтін мазмұнын топта талдап, топта баяндайды. Өзіне қай мәлімет ұнағанын, қызықтырғанын айтады.

Дескрипторы: мәтінді түсініп оқып, мазмұнын баяндайды.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық QR-код




Мұғалім оқушылардың өлеңде кездескен түсініксіз сөздердің мағынасын дұрыс

түсінуіне көмектеседі.

(Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары

шұғылақызылтүсдеген мағынада

Кері байланыс: мұғалімнің, сыныптастарының қолдау сөздері.

Оқулық, дәптер




Мұғалім бұл сұраққа жауап беруде оқушыға мәтіннен

дәлелді тауып оқытады.

Қоқиқазтуралынебілесің?

Оқушылар сұраққа мәтін мазмұнына сүйене отырып жауап береді.







Дәптермен жұмыс

Өзіндік жұмыс ретінде ұсынады. Мұғалім оқушы кестемен жұмысты бастамас бұрын жануарлар мекендейтін

(Ө) «Анықта» айдары
Жануарларды сұрыптап, аттарын кестеге орналастырады.

Дескрипторы: жануарларды топтап, кестеге жазады.
ҚБ: «Смайл» әдісі