ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.01.2024

Просмотров: 539

Скачиваний: 5

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.







  • оқу сауаттылығы

  • құрастыру т.с.с.







Үй тапсырмасы

Мұғалім оқушы шығармашылығының шыңдалуына ықпал етеді.

Оқушы өз қиялындағы роботтың суретін салып, оған ат қояды.









36 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Өзіңді тексер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.2.6.1 кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау

2.2.7.1 мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: мұғалімнің көмегімен бұған дейін өткен білімдерін еске түсіреді.

Дамытушылық: есте сақтау қабілеттерін дамытады.

Тәрбиелік: қайталау білім анасы екенін түсініп, білімін қажет жерде қолдануға үйренеді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Психологиялық ахуал

«Аялы алақан». Оқушылардың шеңбер бойына тұрып, бір-біріне жылы сөздер айтуын ұйымдастырады.

(Ұ)

Оқушылар шеңбер бойына тұрып, бір-біріне жылы лебіздерін арнайды.

ҚБ: «Отшашу»әдісі

Оқулық

2. Мағынаны тану

Оқушылардың топтаса отырып бар ойын жинақтауына бағыт береді.

(Т) Ахмет Байтұрсынұлы туралы білетін мағлұматтарын «Топтастыру» әдісіарқылы жеткізуге болады.

Дескрипторы: мағлұматтарды топтастырады.

Оқулық




Жетелеуші сұрақтар арқылы оқушылардың мәтін детальдарын еске түсіріп, мәтіннің мазмұнын толық айтуын қадағалайды.

(Ж)

«Тырнауышты аяқ астына тастағаны несі?!» деген сөйлемнің «Оқымысты бала» мәтінінен алынғанын анықтап, мәтін мазмұнын әңгімелейді.

Дескрипторы: жетелеуші сұрақ көмегімен мәтінді еске түсіреді.







Оқушылардың өзіндік таңдау жасауына ықпал етеді. Сөзге

(Ө)

Дескрипторы:

нақты жауапты таңдайды.








берілген анықтаманың нақты болуын меңгеруге жетелейді.

Оқушылар сөзге берілген анықтамалардың дұрысын таңдайды.










Сипаты бойынша кейіпкерді анықтай алуға баулиды.

(Ж) Сөз тіркестері қай кейіпкердің сипаты екенін анықтайды: «төс қақты», «бір адымалға шықты», «тісін ақситты, «қолқусырыптәжім етті».

Дескрипторы: сипаты бойынша кейіпкерді анықтайды.




Дәптермен жұмыс

Оқушылардың шығармашылық жұмысына қолдау көрсетеді.

(Ө) Оқушылар 1-тапсырмада «Жұмыс іздеген құмырсқа» ертегісіндегі бір кейіпкердің суретін салады.

2-тапсырмада оқулықтан дұрыс нұсқадағы сөйлемді көшіріп жазады.

Дескрипторы: шығармашылық жұмыс жасайды.

Оқулық, жұмыс дәптері

3. Ойтолғаныс

Мұғалім әдеби көркемдегіш құралдарды, соның ішінде теңеуді анықтау біліктілігін арттырады.

(Т) Өлеңді оқып, теңеуді анықтайды.

Шарайнадай алаңдаБасталды ойын,Қаламба?!

Егіз екі сыныптанҚұрдықекікоманда.

Дескрипторы: шығарманы оқып, теңеуді анықтайды.

Оқулық


37 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Менің Отаным

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.2.3.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау

2.2.7.1 мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылар мәтінді түсініп оқиды. Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды. Мұғалімнің көмегімен өлеңдегі теңеу сөздерді табады.

Дамытушылық: теңеу сөздерді қолдана алу дағдылары артады. Сөздік қорлары молаяды.

Тәрбиелік: Отанға деген сүйіспеншілік сезімдері артады.



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Мұғалім Отан туралы өлеңді өзі оқып беріп, сосын оқушыларға оқытқызуға болады.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

(Ұ) Оқушылар өлеңді мәнерлеп оқиды. Өзіңсің, Қазақстан, ән, арманым да,Аяулым, алтын бесік, қара орманым да.Бір нәрсе жетпейді деу қате боларӨзіңдейұлан-байтақдаламбарында.

ГүлдалаҚазақстаным.







2. Мағынаны тану

QR-код бойынша тыңдалым ұйымдастырылады

Мұғалім оқушылардың назарын оқулықтағы суретке аударып, Қазақстан картасынан өзінің елді мекенін тауып, сол жер туралы әңгімелеуді ұсынады. Айтылым, тыңдалым әрекеттерінің дамуына ықпал етеді.

(Ж) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісіОқушылар жұптаса отырып, Қазақстан картасынан өздерінің елді мекенін тауып, сол жер туралы әңгімелейді.

Сосын көп нүктенің орнына тиісті сөзді тауып, сөйлемдерді оқиды.

Бұл – Қазақстан Республикасыныңкартасы.

Еліміздің бас қаласы –Нұр-Сұлтан.Мен...облысында(қаласында)тұрамын.

Дескрипторы:

көп нүктенің орнына тиісті сөзді тауып, сөйлемдерді оқиды.

Оқулық QR-код




Оқушылардың тізбекті үзбей, мәнерлеп, түсініп оқуына қолдау көрсетеді.

Мәтіндегі ақпараттарға мән беріп, мұқият оқуын қадағалайды.

(Т) «Белгіқойыпоқу»әдісі

Оқушылар «Менің Отаным – Қазақстан» мәтінін тізбек бойынша оқиды.

Оқыған мәтін мазмұнын топта талдап, топта баяндайды.

Отанымыздың жері, жерүсті, жерасты байлығы, өнерлі адамдары туралы жазылған ақпараттарға белгі қойып оқиды. Кейбір оқушылар басқа сөздерге де белгі қоюы мүмкін. Не үшін белгі қойғанын түсіндіре алуы тиіс. Оқушылар мәтіннің ішіндегі ең маңызды нәрсені ажарата алуға үйренеді.

Дескрипторы: ақпараттарға белгі қойып оқиды.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық




Оқушылардың автор туралы білімін қалыптастырып, тереңдету мақсатында қосымша ақпарат беруіне болады.

(Т) «Қойындәптер»әдісі

Оқушылар оқулықтан ақын Оразақын Асқар туралы мәліметтерді оқып, танысады.

Қажетті деректерді жазып алады.




Оқулық





Мұғалім алдымен өзі патриоттық өлең қалай оқылуы керек екенін көрсетеді. Екпінді қай сөздерге түсіру керектігін белгілеп көрсетуге болады. Оқушылардың өлеңді мәнерлеп, түсініп оқуына қолдау көрсетеді. Өлеңнің дауыс нақышын келтіріп, сезіммен оқуын қолдау қажет.

(Т) «Мәнерлеп оқы»әдісі

Оқушылар «Туған жер» өлеңін дауыс нақышын келтіріп, сезіммен, мәнерлеп оқиды.

Өлеңдегі негізгі ойды анықтайды.

Дескрипторы:

өлеңді дауыстап, түсініп, мәнерлеп оқиды; өлеңдегі негізгі ойды анықтайды.

Оқулық




Мұғалім оқушылардың өлеңде кездескен «пұт»,

«қамба», «белін буу» деген сөздердің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі.

(Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары

пұт 16 килограмға тең салмақ өлшемі

қамба астық сақтайтын орын

белінбуу бұлжерде: тәуекел ету

Жаңа сөздерді қолданып, сөйлемдер құрайды.




Оқулық

Дәптермен жұмыс

Оқушылардың теңеу сөздерді дұрыс пайдалана алу дағдысын арттырады.

Берілген тіркестердегі теңеу сөздерді анықтатады.

Теңіздей, кемедей сөздерінің құрамына назар аудартады.

(Ө)

Теңеу сөздерді тиісті суретімен сәйкестендір.
Теңіздейтолқығанегін.

Кемедейжүзгенкомбайн.

Дескрипторы:

теңеу сөздерді табады.

Оқулық, жұмыс дәптері




Өзі білетін қала атауларын еске түсіріп, толықтырып жазуға бағыттайды.

Қала атауларын толықтырып жазады. Талдықорған, Шымкент, Тараз, Семей, Өскемен.

Дескрипторы: Қазақстан қалаларының аттарын жазады.

Жұмыс дәптері




Мұғалім оқушыларға туған жерін сипаттауды ұсынады. Өзі тірек сөздер ұсынуына болады.

(Т) «Сипатта» айдары

Оқушылар өзінің туған жерін сипаттап жазады. Сипаттау барысында теңеу сөздерді қолданады.

Дескрипторы: туған жерін сипаттап жазады.

ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Ақ парақтар

3. Ойтолғаныс

Мұғалім оқушылардың ақпаратты түрлі нұсқада ұсынып, ойын толық жеткізуіне көмек көрсетеді.

(Т) «Қорытындыла» айдары

Өз Отаны туралы ақпаратты түрлі форматта ұсынады. Мысалы: кейбір оқушылар

Дескрипторы:

өз ойын, сезімін анықтап, сипаттап жазады.

Оқулық