Файл: азастан Республикасыны Оуаарту министрлігі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 525

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.





Бекіту
Кері байланыс

бере білуге талпынамыз. Табиғи материалдардың сапасына, беріктігіне назар аударыңдар.

Үшінші кезеңде жұмыс істейтін тақырыбымызға сәйкес материалдарымызды жинақтаймыз

Дескриптор:

  1. Табиғи материалдармен танысты

  2. Жоспарлаған жұмысына сай материалдарын сұрыптады.


«Сабан той» әдісі

Оқушылар дайын сұрыпталған материалдарынан көрме ұйымдастырады.

Дескриптор:

  1. Жұмыстарын таныстырады

  2. Көрме ұйымдастырады

Оқушылар смайлик арқылы қоржынды толтырады.





Іс қимылды қайталайды, қосылып айтады.

Жиналған табиғи материалдары н жинақтайды, сұрыптайды.

Таныстырылы м жасайды, көрме ұйымдастыра ды.


Бірін-бірі бағалайды.

Алтын теңгелер беру



https://youtu.be/LA3R aER9Lt0

табиғи материалдар (жапырақ, қабық, шөп т.б.)

Жиналған,

сұрыпталған материалдар




Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Еңбекке баулу

Бөлім:

Менің мектебім

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Табиғи материалдардан панно жасау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

        1. қарапайым тәсілдермен материалдарды және компоненттерді өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктіру

        2. айқындалған материалдармен (ермексаз, қолданыстан шыққан, қағаз материалдары) қарапайым

көлемді пішіндерді жасау

Сабақтың мақсаты

  1. Табиғи материалдардан панно дайындайды.

  2. Шығармашылық жұмысты өз беттерінше дамытады. 3.Шығармашылық жұмысты күрделендіріп орындайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру

Амандасу, оқушыларды түгендеу.

Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Балалар, мен сендерді көргеніме қуаныштымын. Сендер сондай әдемісіңдер, сондай көңілдісіңдер. Ендеше күніміз көңілді, достықта өтсін деп, бір- бірімізбен қол ұстасып шаттық шеңберін құрып, көңіліді күйімізді сыйлайық.

Арайланып таң атты. Күн шуағын таратты

Қайырлы таң, қайырлы күн! Қайырлы күн, достарым!
«Доп ойнаймыз» сұрақ жауап тәсілі

  1. Қадай табиғи материалдарды білесіңдер?(қабық, бұтақ, тас т.с.с.)

  2. Кептірілген материалдарды ата(шөп, гүл, қамыс, қоға, жапырақ т.б)

Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді.

Жұптасады.

Сұрақтар қояды ,сұрақта рға жауап береді.


Өздеріне қол шапалақтайды.

Дұрыс жауап берген оқушыларға жұлдызша беру.









Жаңа білім

3. Екінші өңдеуге қажетті материалдар?(жұмыртқаның қабығы, жаңғақ қабығы, шемішке т.б)

Дескриптор:

1.Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.


Танымдық бейнебаян ұсынылады
Панно

  1. мүсіндік бейнелер немесе түрлі суреттермен әшекейленген қабырғаның бір бөлігі;

  2. қабырғаның бір бөлігін немесе үйдің ішкі төбесін әсемдеу мақсатымен салынған кескіндемелік туынды. Ол пайдаланған материалына (ағаш, металл, қыш, тас, әйнек, мата, т.б.) қарай әшекейленеді. Қазақ жерінде күмбезді құрылыстардың қабырғасын өрнекті кірпішпен өріп тұрғызу 11 ғасырдан белгілі. Мысалы, Бабажы қатын (11 ғ.), Қарахан (11 ғ.) және Айша Бибі (11 ғ.) мазарларындағы әшекей-өрнектер. Соңғы жылдары Панно жанрлық жағынан ерекше дамыды. Сәулетті қоғамдық ғимараттар мен үйлердің

интерьерлері, экстерьерлері безендірілді Дескриптор:

1.Жаңа ақпаратты қабылдайды. 2.Панно түрлерімен танысады.
Шығармашылықжұмыс.



Бейнебаянды көреді.

Ақпаратты талқылайды


Мадақтау Жұлдызшалар беру


https://yandex.kz/video/ preview/8136545106301 583608





Бекіту

Кері байланыс

Кептірілген және екінші өңдеуге қажет материалдарды пайдаланып , панно жасау.

Қауіпсіздік ережесін еске түсіру

  1. Қайшымен ҚЕ

  2. Желіммен ҚЕ

  3. Қағазбен ҚЕ


Дескриптор:

  1. Табиғи материалдар таңдайды.

  2. Жұппен отырып шығармашылық жұмыс жасайды.


«Галерия» әдісі арқылы көрме жасау Дескриптор:

Оқушылардың жасаған жұмыстарынан көрме жасайды.




Материалдард ы пайдаланыппан но дайындайды

Жұмыстарын қорғайды


Стикерлерді табыс ағашына жабыстырады



Мадақтау,қолдау
Медальдар табыстау

Өзін -өзі бағалау


Табиғи материалдар, нұсқаулықтар


Дайын жұмыстар

Табыс ағашының суреті, стикерлер





Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Еңбекке баулу

Бөлім:

Менің отбасым және достарым

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қағаздың құпиялары.Қағаздың қандай қасиеттері бар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

        1. материалдың түрлерімен танысу барысында қасиеттерінің сипаттамасын (жұмсақтығы, тығыздығы, беріктігі) анықтау

        2. Материалдың негізгі атауы мен қолданылу саласын анықтау

1.1.3.1 шығармашылық идеялары мен ерекшелігін (пішін, фактурасы, біріктіру тәсілі, дайындау технологиясы ) салыстырып көрсету

Сабақтың мақсаты

-Материалдың атауы мен қолдануын тәжербиеде пайдалана алады.

-Шығармашылық идеяларды дамытады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру

Жаңа білім

Амандасу

«Жүректен -жүрекке» әдісі арқылы балаларды көтеріңкі көңіл күй сыйлау.

Миға шабуыл

Балаларға сұрақ қою арқылы

  1. Қағаз неден алынады?

  2. Қағаздың түрлерін білесің бе?

  3. Қағаз туралы қандай қызықты дерек білесің?

Қағаз жазуға, сызуға, сурет салуға және түрлі қажеттіліктерге жарайтын ағаштан жасалған материал. Қағаз жасайтын

шикізатты дайындау үшін ағаштарды кеседі. Бұтақ, жапырақ, тамырынан тазартады. Сонан соң ұсақталғанша үгітеді де, ол ұнтағы шыққанша майдалана береді. Бұдан соң ұлпа әр түрлі өңдеуден өтеді. Дымқыл әрі борпылдақ ұнтақ машинадан өтіп, тығыз да теп – тегіс аппақ қағазға айналады. Қағаз тұңғыш рет 2-ғасырда Қытайда жасалды, Еуропада 11 – 12-ғасырларда пайда болды. Оған негізгі материал ретінде зығыр, мақта, кендірпайдаланылды.

Қағаздың 600-ден астам түрі бар. Қағаз 11 топқа бөлінеді: Баспалық қағаз (баспаханалық, офсеттік, иллюстрациялық,

Бір-біріне тілек айту

Сұрақтарға жауап


Дұрыс жауап берген оқушыларға смайлк беру.

Қағаздан жасалынған жүрекшелер

Әр түрлі смайлктер


Слайд








картографиялық, т.б.) тегістігімен, түсінің ақтығымен ерекшеленеді, баспа бояуы жақсы жұғылады.
Бірнешетәжірибежасапкөрейік.

1. «Қағаз мөлдір емес»

Балалардың алдына сурет және әйнек берілген.Балалар сол арқылы суретті қарайды. --Біз суретті неліктен көріп тұрмыз? Өйткені әйнек мөлдір. Енді әйнектің орнына қағаз парағын аламыз. Қағаз арқылы біздің суретіміз көріне ме? Жоқ. Өйткені қағаз мөлдір емес. Бұл қағаздың қасиеті.

Балалар, қағаз қандай?Бұдан қандай шешім шығаруға болады?

Балалар: Қағаз мөлдір емес.

2.

«Қағаз умаждалады,мыжылады,дыбыс шығарады»

-Енді осы қағазды алып шытырлатып көрейікші,дыбыс шығарады ма?

-Қағаз шытырлайды,дыбыс шығарады.

-Енді осы қағазды алып алақанымызға салып умаждап көрейікші,қағаз қандай болды?

-Қағаз умаждалып дөңгелек болды.

-Бұдан қандай шешім шығаруға болады?

-Қағаз шытырлайды,дыбыс шығарады,умаждалады.

-Жақсы балалар,енді осы дөңгелек қағаздарымызды арнайы ыдысқа салып қояйық.Бұл бізге сабақтың соңында керек болады.

Сергіту сәті.

Тәжірибе №3.

«Қағаз су өкізеді»

Үстел үстінде ішінде су құйылған ыдыс тұр. Енді осы ыдысқа майлық қағаздан және қатты қағаздан жасалған қайықты салып көрейікші.Майлық қағазымызға не болды? Ол

толығымен ылғалданды.Қатты қағаздан жасалған қайығымызда суды өзіне сіңіріп алды.

-Қағаздың қайсысы бірінші суды сіңірді?

-Майлық қағазы.

-Неге?


Қағаздан жасалған әр түрлі қораптарды, өзіне қызмет ететін заттарды жасап үйрену



Қағаздан жасалған бұйымдарды көрсете отырып талдап мадақтау


Мадақтау



Үшбұрыш, тік төртбұрыш қағаздардан сыйлықтық қорап

https://youtu.be/by8NcRAsR AE








-Өйткені майлық қағазы жұмсақ,жұқа.

-Қатты қағаз ше?

-Қатты қағаз да суды сіңіреді,бірақ оған уақыт көбірек кетеді екен.

-Неге?

-Өйткені қатты қағаз қалың,қатты.

-Дұрыс айтасыңдар,қағаздың барлық түрі судан қорқады екен,тез ылғалданады.

Балалар,сендер қалай ойлайсыңдар, жаңбырлы күні қағаздан жасалған қолшатырмен көшеге шыға аламыз ба?

-Жоқ

- Неге?

-Өйткені қағаз қолшатырдан су өтіп кетеді.

-Балалар,бұдан қандай шешім шығарамыз? Қағаз тез ылғалданады, яғни су өткізеді.

4.«Қағаз тез жыртылады»

Балалар,қалай ойлайсыңдар,қағаздан киім тігіп кисек бола ма?

Балалар:Жоқ,қағаздан киім тігілмейді. Неге қағаздан киім тігілмейді?

Балалар:Өйткені қағаз тез жыртылады.

Қане,онда қағаз тез жыртылама екен іс-тәжірбие арқылы дәлелдеп көрейік.Сендердің алдыларыңда екі лента жатыр.Біреуі қағаздан, ал екіншісі матадан жасалған. Бірінші қолымызға матадан жасалған лентаны алып жыртып

көрейікші. Мата лента жыртылады ма екен?(Жоқ) Ал қағаз лентаны алып жыртып көрейік.Не байқадық?Бұдан қандай шешім шығарамыз?

Балалар:Қағаз лента тез жыртылады.

Бұл қағаздың тағы бір қасиеті -қағаз оңай жыртылады. Қағазға тәжірбие жасау арқылы біраз қасиеттерімен таныстық,түрлерін,қағаз қандай болатынын білдік. Қағаздың түрлері-ақ қағаз,түрлі-түсті қағаз,қатты қағаз,майлық қағазы...

және де қағаз су сіңіргіш,тез жанады,шытырлайды,тез жыртылады...

Балалар,біз қағаздың тез жыртылатынын,умаждалатынын

Жаттығуға қатысады


Мадақтау








Бекіту

Кері байланыс

білеміз,сондықтан кітапты көргенде абайлап,жыртып алмай ұқыптап ұстау керек.Сонда ғана біздің кітабымыз бізге көп уақытқа дейін қызмет етеді.Сендерге ұнады ма?Қане,олай болса бір-бірімізге қол шапалақтайықшы.

Дескриптор Біледі:Қағаздың түрлерін.

Игереді: Тәжірбие арқылы қағаз қасиеттерін.

Меңгереді:Қағаздың қайдан келетінін.

-Балалар, бүгін сендер тәжірбие жасау арқылы қағаздың кейбір қасиеттерімен,қағаз түрлерімен таныстыңдар.

«Болады-болмайды»ойыны

Мен сендерге заттардың атын айтамын,ал сендер сол заттардың арсындағы қайсы қағаздан жасалатынын қол шапалақтау арқылы білдіретін боласыңдар.Олай болса,мұқият тыңдаймыз.

Қағаз кітап Қағаз орамал

Қағаз кеме Қағаз орындық

Қағаз аяқ-киім Қағаз майлық

Қағаз дәптер Қағаз ақша

Қағаз үстел Қағаз қолшатыр


қол шапалақтайды