ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 596
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
кемдеуіш құралдарын анықтауға тапсырма беруге болады. | Əн орындау кезінде оқушылар бірін-бірі өзара бағалайды. | Сергіту сəттері мен белсенді іс-əрекет түрлері |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанада берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |
| ||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз): 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
№11 сабақ жоспары
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі 3-бөлім: Уақыт | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: 3 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Музыка уақыт толқынында | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.1.1 – тыңдалған əуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуіш құралдарын анықтау жəне салыстыру; 3.1.3.4 – музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтау жəне ажырату; 3.1.3.6 – нотамен қарапайым əуендер орындау; 3.2.1.1 – музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өз идеясын ұсыну. | |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар:
|
| Оқушылардың көпшілігі:
Кейбір оқушылар:
|
Бағалау критерийлері | Оқушылар мына мақсатқа жетті:
|
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
|
Құндылықтарды дарыту | Халық, классикалық, заманауи музыканы тыңдауды үйрету жəне тəрбиелік мəні зор əндерді орындату арқылы оқушыларға мəдени құндылықтарды дарыту |
Пəнаралық байланыстар | Тарих. Əдебиет |
Бастапқы білім | Алдыңғы бөлімдерде алған білімдеріне сүйене отырып білім алу |
Сабақ барысы:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-əрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | «Музыкада уақытты бейнелеуге болатынын, алайда музыка уақыт шеңберінде қалып қоймайды» деген мəселе «Музыка уақыт толқынында» тақырыбының негізін құрайды. 1-тапсырма. Музыка тыңдау жəне талдау. (МК, Ұ) Музыкалық материал ретінде күйші Дəулеткерейдің «Көрұғлы» күйі алынған. Көрұғлы жөнінде балаларға қысқаша мəлімет беріліп өтіледі: «Көрұғлы батыр туралы естідің бе? Өзіңе таныс қазақ батырлары Алпамыс, Қобыланды сияқты Көрұғлы да | «Музыка» оқулығы, нота хрестоматиясы, фонохрестоматия Дəулеткерей Көрұғлы күйі Р. Ғабдиев https://www.youtub e.com/watch?v=keIa |
| елін, жерін жаулардан қорғаған батыр. Көрұғлы батыр туралы жыр-терме, күйлер де бар. Батыр ерлігін күй арқылы жеткізген композиторлардың бірі – күйші Дəулеткерей. Дəулеткерей Шығайұлы (1820–1887) Батыс Қазақстан облысында дүниеге келген. Ұлы күйші композитордың «Жігер», «Ақ желең», «Қосалқа» күйлері халық арасына кең танымал». Мұғалім «Көрұғлы» туралы жырлардың Дəулет- керейге дейін де жырланғанын айтып өткені дұрыс. | TfiodHY https://www.youtub e.com/watch?v=Oe6 MeHT0Q7I Ұлытау https://www.youtub e.com/watch?v=n1it 2t7TS8c |
Сабақтың ортасы | (МК,Ұ) Оқушылар күйді алдымен жеке орындауда тыңдайды.
(МК,Ұ,О) Келесі талқыланатын мəселе – күйдің осы күнге дейін жетуі. Оқушылар салыстырмалы түрде күйдің бүгінгі күнгі эстрадалық өңделімдегі нұсқасын тыңдайды. Оқулықта осы тарапта төмендегідей тапсырмалар берілген:
«Ұлытау» этно-рок тобының орындауында «Көрұғлы» күйін тыңда.
2-тапсырма. (Ұ) Сыныптық талқылау. Бұл тапсырманы оқушылар ұжымдық түрде оқулықтағы суретке қарау арқылы талқылайды. Танысқан музыкаларының болашақта қандай болып орындалуы жөнінде де пікірлерін сараптап, оқушылардың қиялына шабыт беру қажет. Оқулықта талқыланған сұрақтар:
«Көрұғлы» күйін орындау ұнады ма?
Сонымен қатар эстрадалық музыка туралы ұғымдық түсініктеме оқулықта қарастырылған. | Нота- хрестоматиясы |
| «Эстрадалық музыка – көпшілікке арналған тыңдауға жеңіл музыка». 3-тапсырма. Суырыпсалма. (МК,Ұ,Т) 3-тапсырма «Көрұғлы» күйінің эстрадалық нұсқадағы жасырынған ноталарды табуға жəне əуенін орындауға арналған. Оқулықта берілген нота үлгілерін оқығанда мұғалім балаларға көмектесу керек. Топтық орындау алдында балалар негізгі интонация əуенін жақсы сезіне білуі тиісті. Бірінші топ: Екінші топ: Күйдегі ноталық мысал негізінде оқушылар паузамен, оның түрлерімен танысады. 4-тапсырма. Таныстыру. (Т) Оқушылар топтық жұмыстарын таныстырады. 5-тапсырма. Орындау. «Мəңгілік ел жастары» əнін үйрену (Өлеңін жазған: Ə. Дүйсебек, Əнін жазған: Ш. Мырзамұратов). (МК,Ұ) Əн əуені орындауда айтарлықтай қиындықтар тудырмайды. Мұнда негізінен сөздің дұрыс айтылуына көңіл бөлінуі керек. Қайырмасы мен шумақ ерекшеліктері, формасы жөнінде мұғаліммен бірге талқылап өту керек. | Үнтаспа | ||
Сабақтың соңы | Шығармашылық тапсырма. Сабақтың соңында балалармен бірге өзінің болашағы туралы, алдағы жоспарлары туралы шағын шығарма жазып келуін тапсыруға болады. | | ||
Саралау – Оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Қабілеті жоғары оқушыларға композицияны орындау барысында, музыканың көркемдеуіш құралдарын анықтауға тапсырма беруге болады. | Бақылау; Бағалау өлшемдері мен дескрипторлар бойынша; Əн орындау кезінде оқушылар бірін-бірі өзара бағалайды. | Денсаулық сақтау технологиялары Сергіту сəттері мен белсенді іс-əрекет түрлері | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанада берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||
|
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды, неліктен? | |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз): 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
№12 сабақ жоспары
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі 3-бөлім: Уақыт | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: 3 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы: | Көнеден жеткен жетіген | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.1.1 – тыңдалған əуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуіш құралдарын анықтау жəне салыстыру; 3.1.3.6 – нотамен қарапайым əуендер орындау;
| |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар:
Оқушылардың көпшілігі:
|