Файл: ЫСамерзімді жоспарлар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 01.12.2023

Просмотров: 703

Скачиваний: 5

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



10 сабақ

Бөлім

Жанды табиғат

Педагогтің аты-жөні




Күні




Сыныбы

Қатысушылардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы

Адамның қозғалуына не көмектеседі?

Оқу бағдарламасына сəйкес

оқыту мақсаттары

2.2.3.3 бұлшық еттің қозғалыс кезіндегі жиырылуының рөлін түсіндіру.

Сабақтың мақсаттары

Бұлшық ет қысқаруының қозғалыс үшін рөлін анықтау.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің іс-əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар

І. Сабақтың басы (10–12 мин)

Сабаққа дайындықты тексеру. Жағымды көңіл күй орнату. Оқушылармен сəлемдесу.

Қатыспағандарды белгілеу.

Сабаққа дайын екендігі туралы хабарлайды. Өзіндік дайындығын анықтайды.

Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды.




Үй тапсырмасын тексеру

Оқылған материал бойынша оқушыларға сұрақ қояды:


  1. Қаңқа дегеніміз не?

  2. Қаңқаның адам ағзасы үшін маңызы қандай?

  3. Сүйектердің көпшілігі неліктен түтік тəрізді?

Сұрақтарға жауап береді, Қазақстанның Қызыл кітабына енгізілген жануарлар туралы əңгімелейді.

Оқушылардың оқу материалын қаншалықты меңгергені бағаланады.

Ғылыми күнделік




1. Оң алақаныңды сол қолыңның шынтағынан жоғары қой.

Сол қолыңды бірнеше рет бүгіп, жаз. Нені сездің?

– Қолдың шынтақтан жоғыр бөлігіндегі бұлшық ет біресе қатайып, біресе бос болып қалды.




Тақтадағы немесе таныстыры- лымдағы жазба

Сабақ тақырыбын нақтылау, сабақ мақсаттарын жəне оларға қол жеткізу жолдарын белгілеу бойынша оқушылардың жұмысын ұйымдастырады.

Балалар педагогпен бірге Сабақтың соңында қол жеткізілуі тиіс мақсатты белгілейді.

Мұғалімнің ауызша пікір білдіруі.

Оқулықтағы мақсат қою кестесі




  1. Бұлшық ет туралы не білесіңдер?

  2. Бұлшық ет туралы нені білгілерің келеді?

Қозғалыс кезінде бұлшық еттердің қалай жиырылатынын

түсіндіруді үйренеміз.








II. Сабақтың

«Теңіз толқиды» ойыны

  • Сендер қозғалып, түрлі қалыптарда тұрасыңдар. Мен «Қимылдама!» деген белгі бергенде қимылдамайсыңдар.

Теңіз толқиды бір, теңіз толқиды екі, теңіз толқиды үш, теңіз фигурасы, бір орында қимылдама!

  • Түрлі қалыпта тұруға жəне ұстауға бізге не мүмкіндік береді? (Қаңқа мен бұлшық еттер).

  • Адамның құрылысы туралы ғылым қалай аталады? (Анатомия).

Өз денелеріне қарап, дене,







ортасы (25–23

қаңқа бөліктерін атайды.

Дəл жəне толық

мин)




жауаптарды







бағалайды жəне







ауызша







көтермелейді.




Оқулықтағы ақпаратты оқуды ұсынады.

Мəтінді оқып, суреттерді

ҚБ: «Кімдікі

Оқулық




Білгішбектің хабарымен таныстырады.

көреді, сұрақтарға жауап

дұрыс?».










береді, ойын өрбітеді, болжам

Дəл жəне толық










ұсынады.

жауаптарды













бағалайды жəне













ауызша













көтермелейді.







« Бұлшық ет қалай жұмыс істейді?» деген зерттеу жұмысы

1. Ал бұлшық еттер қалай жұмыс жасайды? Оны

білу үшін оқулықтағы жоспар бойынша бақылау жүргіземіз.

Мұғалімнің артынан қимылдарды қайталайды.
Қорытынды:

Дене қозғалысқа түскен кезде бұлшық еттер жиырылып, жуандайды жəне қысқарады.
Бұлшық еттер босаңсығанда, ол қайтадан ұзарады жəне жіңішкереді.




Оқулық

Сол қолды төмен түсіріп, бұлшық еттерді босаңсытыңдар.




Оң қолдың білезігімен иық маңындағы бұлшық еттерді құшақтап алыңдар (бицепс).




Сол қолды шынтақтап ширатыңдар.




Қолды жазыңдар.

2. Сендер не сезіндіңдер?

3 Қандай қорытынды жасаймыз?




Шығармашылық шеберханасы

Жоспар бойынша шығармашылық жұмыспен қызықтырады.

Үлгі бойынша екі əзірлеме қиып алыңдар.

Қолдың моделін жасайды. Резеңкелерді тарттырып, босаңсытады. Талқылауға

ҚБ: «Екі

жұлдыз, бір тілек».

Қатырғықағаз, резеңке, батырманың

көмегімен





Батырманы буын ретінде пайдаланып, екі əзірлемені бір-бірімен жалғаңдар.

Суретте көрсетілгендей, резеңкелерді тарттырыңдар. Резеңкелер бұлшық еттердің функцияларын атқарады.

Егер қолды қозғаса, онда резеңке бұлшық еттерге не болады?

қатысады, қорытынды жасайды.

Дəл жəне толық жауап үшін ауызша көтермелейді.

жасалған қолдың əзірлемелері

Динамикалық үзіліс

Мұғалімнің артынан қимылдарды қайталайды.




Музыкалық сүйемелдеу

Біз біраз шамалы шаршадық, біраз демалайық.

Түн. бастарын қолдарына қояды.

Тып-тыныш. Лүп Саусақтарын

еткен жел жоқ. тарбитып, қолдарын

Таң атып, жоғарыкөтеріп

жарқырап күн тұрады.

шықты.

Дауыл соға Қолдарын жоғары

бастады. көтеріп, оңға-солға қозғайды.







Жаңбыр сіркіреді. Саусақтарыменүстелді

Нөсер басталды. ұрады.








Күн көрінбейді. Жайлап отырады жəне Қара бұлттан күн бастарын қолдарына сəулесі де қояды.

көрінбейді.










№ 3 тапсырмадағы приктограммаларды көруді ұсынады.

1. Бұл жаттығуларды орындаған кезде қандай бұлшық еттер дамиды?

Топта талқылайды.


«2 жұлдыз, 1 тілек» тəсілі

Ватман, фломастерлер




  1. Бұлшық еттерді дамыту жəне шынықтыру бойынша сыныптастарыңа қандай кеңес бере аласың?

  2. «Пайдалы кеңестер» атты постер құрыңдар.




арқылы өзара бағалау.




Оқушыларды «Сен білесің бе?» деген стикердегі фотосуреттермен қызықтырады. Осы ақпаратты тексеруді сұрайды. Ол үшін күлімдеу, қабақ түю, таңқалу қажет.

Ақпаратты оқып, мұғалімнің нұсқауын орындайды.







Ғылыми күнделікпен жұмыс

№ 1, 2, 3-тапсырмаларымен қызықтырады.

  • Сөйлемдердегі толықтырып жазыңдар.

  • Сөздерді тауып оқысаң, сенің бұлшық етіңнің шымыр болуына көмектесетін тағамдарды білесіңдер.

Тапсырмаларды орындайды. Адамның тірек-қозғалыс жүйесінде қаңқа мен бұлшық ет бар.

Қаңқа тек тірек қызметін атқармайды, ол жүректі, миды, өкпені жəне адам денесінің басқа да мүшелерін жазатайым жарақаттанудан қорғайды. Бұлшық ет қаңқаның қозғаулынакөмектеседі.

Спорттықжаттығулар

бұлшық етті нығайтады.

ҚБ: «Сиқырлы сызғыш».

Оқушылардың дəптердегі жұмыстарын қарайды.




2-тапсырманың жауаптары: балық, жұмыртқа, ет.

– Бұлшық етті нығайтуға спортпен тұрақты айналысу көп көмегін тигізеді. Ол қандай спорт түрлері? Түрлі ақпарат көздерін пайдалана отырып, сөзжұмбақты шешіңдер.

Жауабы: 1 – теннис, 2 – гимнастика, 3 – күрес, 4 – жүзу.




Ғылыми күнделік



ІІІ. Сабақтың соңы (10–10 мин)

Оқылған материал бойынша оқушыларға сұрақ қояды:

  1. Адамның тірек-қозғалыс жүйесі неден тұрады?

  2. Бұлшық еттердің маңызы қандай?

  3. Дене шынықтыру, спорт жəне дене еңбегі бұлшық еттерге қалай əсер етеді?

Сұрақтарға жауап береді, өз пікірін айтады. Өз көзқарасын нақтылайды, дəлелдейді, дəйектейді.

Зерделенген материалды еске түсіріп, қорытындылайды.

ҚБ: «Жеңіс тұғыры».

Оқушылардың нақты материалды білуін жəне

меңгеру деңгейін бағалайды.

Оқулық.





Үй тапсырмасы туралы хабардар етеді:

Осы тақырып бойынша оқулықтағы ақпаратты тағы бір рет оқыңдар.

Жиынтық сұрақтарға жауап дайындаңдар. Əртүрлі ақпарат көздерін қолданып, № 3 тапсырмадағы сөзжұмбақты шешіңдер (Ғылыми күнделік) жəне бұлшық еттер туралы қосымша

ақпарат табыңдар (№ 4 тапсырма).

Үй тапсырмасы бойынша мұғалімнің нұсқауы мен түсіндірмелерін мұқият тыңдайды.




Ғылыми күнделік, оқулық

Əр оқушының өзін-өзі бағалуын ұйымдастырады. Оқушылардан смайлды бояп, аузын салып, сабақтағы өз жұмысын бағалауды сұрайды:

  • Қызыл түс – ештеңе түсінбедім;

  • Сары түс – түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын;

  • Жасыл түс барлығын түсіндім, басқа адамға түсіндіре аламын.

Сабақтағы өз жұмысын, оқу материалын меңгеру деңгейін талдайды. Өзінің эмоционалдық жағдайын анықтайды. Өз білімін өзі бағалайды.

ҚБ: «Смаил».
Əр оқушы өзінің сабақтағы оқу материалдарын қалай түсінгенін, меңгергенін бағалайды.





11 сабақ

Бөлім

Жанды табиғат

Педагогтің аты-жөні




Күні




Сыныбы

Қатысушылардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы

Сенің сөмкеңнің салмағы қандай?

Оқу бағдарламасына сəйкес

оқыту мақсаттары

2.2.3.2 дұрыс дене сымбатын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру.

Сабақтың мақсаттары

Дұрыс сымбатты сақтаудың маңыздылығын түсіндіру.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің іс-əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар



І. Сабақтың басы (10–12 мин)

Оқушылармен сəлемдесу. Қатыспағандарды белгілеу. Сабаққа дайындықты тексеру.

Сабақта жалпы мақсаттың болуы. Жағымды көңіл күй орнату.

Сабаққа дайын екендігі туралы хабарлайды. Өзіндік дайындығын анықтайды («Мұғалімді тыңдауға, сабақтың материалын қабылдауға дайынмын ба?»).

Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін

бағалайды.







Үй тапсырмасын тексеру

Оқылған материал бойынша оқушыларға сұрақ қояды:

  1. Тірек-қозғалыс жүйесі нелерден құралады?

  2. Бұлшық еттің маңызы қандай?

  3. Денешынықтыру, спорт жəне еңбекпен айналысу бұлшық еттерге қалай əсер етеді?

Сұрақтарға жауап береді, сөзжұмбақтарды көрсетеді жəне қосымша ақпарат көздерінен бұлшық еттер туралы нені білгендігі туралы əңгімелейді.

ҚБ: «Ауызша бағалау».

Үй тапсырмасын дұрыс

орындауларын бағалау.







Сабақ тақырыбын нақтылау, сабақ мақсаттарын жəне оларға қол жеткізу жолдарын белгілеу бойынша оқушылардың жұмысын ұйымдастырады.

Балалар педагогпен бірге Сабақтың соңында қол жеткізілуі тиіс мақсатты белгілейді. (Оған рефлексия сатысында оралады).

Мұғалімнің ауызша пікір білдіруі.



Оқулық


II. Сабақтың ортасы (25–23

мин)


№ 1 тапсырмадағы суреттерді көріңдер. Айсұлу мен Қуаныштың партадағы отырысын салыстыртады.

– Қайсысы дұрыс отыр?

Тапсырманы орындайды, түсіндіреді, қорытынды жасайды.

Дұрыс жəне толық жауаптарды бағалайды жəне

көтермелейді.



Кластер




№ 2 тапсырма бойынша зерттеу жүргізеді.


  1. Бүкірейіп отыр.

  2. Терең тыныс алуға тырыс.

  3. Түзу отыр.

  4. Терең тыныс ал.

  5. Қандай айырмашылықты байқадың?

Жоспар бойынша зерттеу жүргізеді,

«Бүкірейіп отырғанда немесе жүргенде, адамның тыныс алуы қиындап, жүрегі мен басқа мүшелерінің жұмысы нашарлайды деген қорытынды шығарады.

Болжам айтады жəне өз көзқарасын дəлелдейді

Оқулық