Файл: ЫСамерзімді жоспарлар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 01.12.2023

Просмотров: 706

Скачиваний: 5

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


ІІІ. Сабақтың соңы (10–10 мин)

Оқылған материал бойынша оқушыларға сұрақ қояды:

  1. Жекебас гигиенасы деген не?

  2. Жекебас гигиенасының құралдарын ата.

  3. «Ауырып ем іздегенше, ауырмайтын жол ізде» деген мақалдың мағынасын түсіндір.

Сұрақтарға жауап береді, өз пікірін айтады. Өз көзқарасын нақтылайды, дəлелдейді.

Зерделенген материалды еске түсіріп, қорытындылайды.

ҚБ: «Жетістік баспалдағы» Оқушылардың нақты материалды білуін жəне меңгеру

деңгейін бағалайды.

Оқулық

«Сау тіс» жəне «Ауру тіс» тақырыптарына жапсырма жаса.

  1. Үлгі бойынша екі тістің дайындамасын қиып ал.

  2. Түрлі азық-түліктің суреттерін сал немесе ескі

журналдардан қиып ал.

  1. Бірінші дайындамадағы тіске пайдалы азық- түлікті жапсыр.

  2. Екінші дайындамадағы тіске зиянды азық- түлікті жапсыр.

  3. Жұмысты сынып оқушыларына таныстыр.

Үй тапсырмасы бойынша мұғалімнің нұсқауы мен түсіндірмелерін мұқият тыңдайды.




Ғылыми күнделік, Оқулық.

Əр оқушының өзін-өзі бағалуын ұйымдастырады. Оқушылардан смайлды бояп, аузын салып, сабақтағы өз жұмысын бағалауды сұрайды:

  • Қызыл түс – ештеңе түсінбедім;

  • Сары түс – түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын;

  • Жасыл түс – барлығын түсіндім, басқа адамға түсіндіре аламын.

Сабақтағы өз жұмысын, оқу материалын меңгеру деңгейін талдайды. Өзінің эмоционалдық жағдайын анықтайды. Өз білімін өзі бағалайды.

ҚБ: «Смайл» Оқушылар рефлексиясының нəтижесі мен оқушылар əрекетінің өзіндік бағалауын бағалайды.

Ғылыми күнделік, оқулық.



13 сабақ

Бөлім

Заттар жəне олардың қасиеттері

Педагогтің аты-жөні




Күні

30.12.2022

Сыныбы

Қатысушылардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы

Ауаның қандай қасиеттері бар?

Оқу бағдарламасына сəйкес оқыту мақсаттары

        1. ауаның кейбір қасиеттерін сипаттау (агрегаттық күйі, түсі, иісі);

        2. ауаның кеңістікті толтыру қасиетін жəне жылуөткізгіштігін зерттеу.

Сабақтың мақсаттары

Ауаның құрамымен таныстыру жəне зерттеу əрекетінің барысында оның қасиеттерін анықтау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің іс-əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар



І. Сабақтың басы (10–12 мин)

Оқушылармен сəлемдесу. Қатыспағандарды белгілеу. Сабаққа дайындықты тексеру.

Жағымды көңіл күй орнату.

– Балалар, Қуаныш пен Айсұлу бізге қосылды. Олар қызықты сұрақтар əзірлепті. Жұмысқа кірісейік! Сұрақтарға жауап іздейік!

Сабаққа дайын екендігі туралы хабарлайды. Өзіндік дайындығын анықтайды. Мұғалімді тыңдауға, сабақтың материалын қабылдауға дайынмын» деген деген оймен сабаққа көңілдерін аударады.

Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды.




Үй тапсырмасын тексеру

Оқылған материал бойынша оқушыларға сұрақ қояды:

  1. Жекебас гигиенасы деген не?

  2. Жекебас гигиенасының құралдарын ата.

  3. «Ауырып ем іздегенше, ауырмайтын жол ізде»

деген мақалдың мағынасын түсіндір.

«Сау тіс» пен «Ауру тіс» деген жапсырмалар көрмесін ұйымдастырады.

Сұрақтарға жауап береді, тіске қатысты пайдалы жəне зиянды тағамдар туралы əңгімелейді.

ҚБ: «Ауызша бағалау».

Дұрыс жəне толық жауаптарды бағалайды жəне көтермелейді.

Жапсырмалар




Сабақ тақырыбын білу үшін əріптерді сандардың өсу тəртібімен қоюды ұсынады.

Сөзді табады:

АУА

Оқушылардың бастамасын қажетті

бағытта қолдайды.



Оқулық



2

1

3












у

а

а













Сабақ тақырыбын нақтылау, сабақ мақсаттарын жəне оларға қол жеткізу жолдарын белгілеу бойынша оқушылардың жұмысын ұйымдастырады.

Қойылған мəселе бойынша болжамдар ұсынады. Тақырып пен мақсаттарды талқылауға қатысады.

Мұғалімнің ауызша пікір білдіруі.



Оқулық







Тапсырма орындайды. Сұрақтарға жауап береді

ҚБ: «Ауызша

жауапқа







Балаларға бақылаудың негізгі белгілерін еске түсіруді жəне зерттеу үшін алдын ала

дайындалған қағаз желпуіштерімен желпінуді ұсынады.

– Желпуішпен желпінген кезде не сездіңдер? (Ауа, ауаның қозғалысы)




пікір».
Дұрыс жəне толық жауаптарды бағалайды жəне

көтермелейді.



Қағаз желпуіштер



II. Сабақтың ортасы (25–23

мин)

№ 1 тəжірибе

Балаларға бос құтыны көрсетеді.

  1. Мына құтыда не бар? (Ештеңежоқ).

  2. Енді оның ішінде шын мəнінде ештеңе жоқ немесе бар екенін тексерейік (құтыны су құйылған стақанға батырамын).

  3. Көрдіңдер ме? Құтының аузынан көпіршіктер шығып жатыр. Сендер құты «бос» дедіңдер. Құтыда көзге көрінбейтін не бар? (Ауа)

  4. Біз ауаның қандай қасиеті туралы білдік?

№ 2 тəжірибе

  1. Ауаның иісі бар ма?

  2. Тексерейік. Көздеріңді жұмыңдар. Ашпаңдар. Ауаны иіскеңдер. Қандай да бір иісті сездіңдер ме?

Дорбадан алдын ала кесілген апельсин бөліктерін шығарады.

Тəжірибелерге қатысады, бақылайды, талқылайды, қорытынды жасайды.

№ 1 тəжірибе:

Қорытынды: ауа түссіз,мөлдір.

№ 2 тəжірибе: ауаның иісі жоқ.

Жұптардың жұмысын бақылайды. ҚБ: «Ду қол шапалақ». Ұйымшыл жұмысты, толыққанды жауаптарды бағалайды.

Оқулық, құтылар, апельсин, су құйылған леген, су құйылған стақан,

белсендірілген көмір таблеткасы, жөке, саз, мəнет ақша, шарлар, табақша, жіп.





3. Ал енді нені сездіңдер? Қорытынды шығарыңдар.

№ 3 тəжірибе

«Ауа қанша орын алады?»

Балаларға су құйылған легенге майлық тастауды, ал екінші майлықты стақанның түбіне ермексазбен бекітіп, су құйылған легенге төңкеріп қоюды ұсынады.

1. Екі жағдайда майлықпен не болды?

№ 4 тəжірибе «Ауа тағы қайда жасырынды?» Балаларға су құйылған түрлі стақандарға кезек-кезек: белсендірілген көмір, жөке, саз, мəнет ақша салуды, ал соңғы стақанға су толтыруды ұсынады.

1. Нені байқадыңдар?

№ 5 тəжірибе

Тынысын тоқтатып, іштей санауды ұсынады.

1. Қанша уақыт ауасыз шыдадыңдар?

№ 6 тəжірибе

Шарға ауа үрлеп толтырып, аузын бұрап жабуды сұрайды.

1. Шардың ішкі көлемін ауа толтырып тұр. Шар неғұрлым ұлғайған сайын оның ішінде ауа да көбейе түседі. Шарды қысып көріңдер. Ол оңай қысыла ма? Қандай қорытынды шығаруға болады?

№ 7 тəжірибе

Табақшада қағазды тұтатып, оны стақанмен жабады.

1. 1, 2, 3... от өшіп қалды. Неліктен?

Қағаз жанып болған жоқ, бірақ оттегісіз от жана алмайды. Адамдар, аңдар, құстар барлығы тыныс алған кезде көмірқышқыл газын шығарады. От жанған кезде оттегіні



№ 3 тəжірибе:

1-майлық құрғақ қалды, 2-майлық құрғақ қалды, өйткені стақанда ауа орын алады жəне суды өткізбейді. Қорытынды. ауа орын алады.
№ 4 тəжірибе: соңғы стақанның қабырғасында көпіршіктер пайда болды ма?

Қорытынды. Ауа заттардың барлық бос жерлерін толтырады жəне суда болады.

№ 5 тəжірибе. Тамақсыз адам бірнеше апта өмір сүреді, сусыз бірнеше күн, ал ауасыз бірнеше минут өмір сүреді. Ауа адамдарға, жануарларға, өсімдіктерге тыныс алу, яғни тіршілік ету үшін қажет.

№ 6 тəжірибе. Ауа серпімді.


№ 7 тəжірибе.

Ауа жануды қолдайды.


№ 8 тəжірибе.

Шар ауасыз жеңілдеді, яғни ауаның салмағы бар.










жұтады, көмірқышқылының мөлшері ұлғая түседі.

№ 8 тəжірибе. «Ауаны өлшейміз» Ауаны өлшеп көреді.

Ұзындығы 60 см таяқты алыңыз. Оның ортасына жіп тағыңыз. Екі шетіне екі бірдей шарды байлаңыз. Таяқты жіпке іліп қойыңыз. Таяқ көлденең күйде ілініп тұр. Балаларға шарлардың біреуін үшкір затпен тесіп жіберсе не болатыны туралы ойлануды ұсыныңыз. Шарлардың біреуін тесіңіз.

Шардан ауа шығады, ал ол байлаулы тұрған таяқтың шеті жоғары қарай көтеріледі.

Неліктен?













Педагог балалар шығарған қорытындыларды

оқулықта берілген ақпаратпен салыстыруды ұсынады.

Мəтінді оқып, талқылайды жəне салыстырады.








Дəптердегі тапсырманы орындауға нұсқау береді.

1. Бұлттардың бетіне ауаның өзің білетін қасиеттерін жазыңдар.

Жұмысты дəптерге орындайды.

Оқушылардың дəптердегі жұмысын көреді.

Өлшемдер бойынша бағалайды: Əрбір дұрыс қойылған зат үшін – 1 ұпай. Жиыны – 8

ұпай.

Ғылыми күнделік




Оқулықтағы суреттермен қызықтырады. Саған сыйлыққа шар сыйлады ма? Суреттерге қара. Неліктен бұлай болатынын түсіндір.

Суреттерде ауаның қандай қасиеті көрсетілген?

Суреттерді көріп, ойларын ортаға салады, өз тəжірибесіне сүйеніп, қорытынды жасайды:

Суыған кезде ауа сығылады, сондықтан шардың өлшемі де

Мұғалімнің ауызша пікір білдіруі











кішірейеді. Ол ауырлайды жəне

ондай биіктікке көтерілмейді.







Динамикалық үзіліс.
Бетімізге жел соғады, Тербеледі ағаштар.

Тына қалса қатты жел Тоғай биік көрінер.
1. Жел деген не? (Жел – ауаның қозғалысы).










Топтарда № 5 тапсырманы орындауды сұрайды.

Екі стақанға ыстық су құйылған. Бір стақан əйнек пластинамен, екіншісі пластина жəне əйнек колбамен жабылған. Қай стақандағы су жылдам суиды? Болжам жаса.

Болжамыңды мəтіндегі ақпаратпен раста не- месе теріске шығар.

– Əйнек құтымен жабылған стақанда су анағұрлым ұзағырақ ыстық күйде қалады. Стақан мен құтының арасында ауа болғандықтан осылай болады. Ауа қабаты жылуды сыртқа шығармайды. Сондықтан

үйдің терезесіне екі қабатты жақтау орнатылады. Құстар мен жануарлар денелеріндегі жылуды ауаның

арқасында сақтайды. Ауа қауырсын мен мамықтың арасында болады.

ҚБ: «Жеңіс тұғыры».

Əр баланың топтық жұмысқа қосқан үлесін бағалайды.







№ 2, 3 тапсырмаларды орындатады.

  1. Ауа жылуды нашар өткізеді. Ауаның осы қасиетін дəлел-дейтін суреттер сал.

  2. Суреттерді ауаның қасиеттерімен сəйкестендір.




Дəптерлерінде жұмыс орындайды.

Оқушылардың дəптердегі жұмысын көреді.


Ғылыми күнделік



ІІІ. Сабақтың соңы (10–10 мин)

Оқылған материал бойынша оқушыларға сұрақ қояды:

  1. Ауаның қасиеттерін ата.

  2. Ауаның қандай қасиеттері арқылы аспандағы құсты көреміз? Қыста неге қалың күртемен тоңбаймыз?

  3. Неліктен қыстың аязды күндері торғайлар қауырсындарын үрпитіп отырады?

Сұрақтарға жауап береді, өз пікірін айтады. Өз көзқарасын нақтылайды, дəлелдейді. Зерделенген материалды еске түсіріп, қорытындылайды.

ҚБ: «Жұлдыз сыйла».

Оқушылардың нақты материалды білуін жəне меңгеру деңгейін

бағалайды.

Оқулық





7-тапсырма

Адам ауаның түрлі қасиеттерін қалай пайдаланады? Қосымша ақпарат көздерінен оқы.

Ғылыми күнделік. № 4 тапсырма.

– Тұжырыммен келіссең, сызғыштағы цифрлардың астына «+», ал келіспесең, «–»

таңбасын қой.

Үй тапсырмасы бойынша мұғалімнің нұсқауы мен түсіндірмелерін мұқият тыңдайды.




Ғылыми күнделік, оқулық

Əр оқушының өзін-өзі бағалуын ұйымдастырады. Оқушылардан шарды бояп, сабақтағы өз жұмысын бағалауды сұрайды:

  • Қызыл түс – ештеңе түсінбедім;

  • Сары түс – түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын;

  • Жасыл түс – барлығын түсіндім, басқа адамға түсіндіре аламын.

Сабақтағы өз жұмысын, оқу материалын меңгеру деңгейін талдайды. Өзінің эмоционалдық жағдайын анықтайды. Өз білімін өзі бағалайды.

ҚБ: «Шар».

Оқушылар рефлексиясы мен əрекетіін өзіндік бағалау нəтижесін талдайды.

Ғылыми күнделік, оқулық.





14 сабақ

Бөлім

Жанды табиғат

Педагогтің аты-жөні




Күні




Сыныбы

Қатысушылардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы

Неліктен ауаны қорғау қажет?

Оқу бағдарламасына сəйкес

оқыту мақсаттары

2.3.2.1 біздің ғаламшарымыз үшін ауаның маңызын түсіндіру.

Сабақтың мақсаттары

Біздің ғаламшарымыз үшін таза ауаны сақтаудың маңыздылығын түсіндіру.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңдері

Педагогтің іс-əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар