ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 01.12.2023
Просмотров: 699
Скачиваний: 5
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
V | – білгенбіз |
- | – басқаша ойладық |
+ | – біз үшін жаңалық |
| Əр оқушының өзін-өзі бағалуын ұйымдастырады. Оқушылардан межедегі жалаушаларды бояп, сабақтағы өз жұмысын бағалауды сұрайды:
| Сабақтағы өз жұмысын, оқу материалын меңгеру деңгейін талдайды. Өзінің эмоционалдық жағдайын анықтайды. Өз білімін өзі бағалайды. | ҚБ: «Мəшине». Оқушылар- дың сабақтағы өзіндік оқу əрекетін өздіктерінен бағалау нəтижесін талдайды. | Ғылыми күнделік, қарындаштар қалам. |
№ 26 сабақ
Бөлім | Табиғат физикасы | |||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||
Күні | | |||||
Сыныбы | Қатысушылардың саны: | Қатыспағандардың саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Пілдің салмағы қанша? | |||||
Оқу бағдарламасына сəйкес оқыту мақсаттары | 2.5.1.4 массаны анықтауға арналған құралдарды таңдау жəне пайдалану; 2.1.2.5 құрылған жоспарға сəйкес бақылау жүргізу жəне қорытынды жасау. | |||||
Сабақтың мақсаттары | Құрылған жоспарға сəйкес бақылау жүргізу жəне қорытындыны тұжырымдау. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңдері | Педагогтің іс-əрекеті | Оқушының іс-əрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
I. Сабақтың басы (10–12 мин) | Оқушылармен сəлемдесу. Қатыспағандарды белгілеу. Сабаққа дайындықты тексеру. Жағымды көңіл күй орнату. | Сабаққа дайын екендігі туралы хабарлайды. Өзіндік дайындығын анықтайды. Мұғалімді тыңдауға, сабақтың материалын қабылдауға дайынмын» деген деген оймен сабаққа көңілдерін аударады. | Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды. | |
| Өмірлік тəжірибені белсендіру үшін мұғалім суреттерге қарап, ауыр жəне жеңіл заттарды атауды сұрайды. | | | |
| Оқушылар өз болжамдарын айтады, оларды түсіндіреді. | Оқушыларды белсенділігі үшін көтермелейді. | Оқулық | |
Массасы ауыр жəне жеңіл заттарды ата. Қай заттың ауыр екенін көзмөлшермен айта аласың ба? | | | | |
Зерттеу тақырыбын белгілеуді ұсынады. Сендер нені білгілерің келеді жəне нені үйрену керек? | Балалар педагогпен бірге Сабақтың соңында қол жеткізілуі тиіс мақсатты белгілейді (Оған рефлексия сатысында оралады). – Құралдардың көмегімен заттың массасы қалай анықталатынын білеміз. | Мұғалімнің ауызша пікір білдіруі. | Оқулық | |
Үй тапсырмасын тексеру
| Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Неліктен біздің уақытымыз «Жылдамдық уақыты» деп аталатыны жəне мəшинелер əлеміндегі жылдамдық рекордсмендері туралы əңгімелейді. | ҚБ: «Ауызша бағалау». Қорытындының дұрыстығын бағалайды. | Ғылыми күнделік | |
II. Сабақтың | Жұмыс ынтымақтастық технологиясы | Оқушылар мəтінді мұқият | Жұмысты | |
ортасы (25–23 мин) | шеңберінде құрылады. | тыңдайды. Мұғалімнің | бақылайды. | |
| Мұғалім балаларға топта оқу мəтінін | тапсырмасын орындайды. | Мəтін бойынша | Оқулық |
| алдымен жеке оқиды, одан кейін тізбек | | тапсырманы | |
| бойынша оқып, тапсырманы ауызша | | орындауға | |
| орындауды ұсынады. | | көмектеседі. | |
|
| | Оқушыларды | |
| лайықты сөзді мəтіннен табыңдар немесе | | дұрыс жауаптары | |
| өздерің мысал келтіріңдер. | | | |
|
Заттарды салыстыру арқылы олардың ауыр не жеңіл екені анықталады. «Зат жеңіл» дегеннің орнына «заттың массасы кем» деп айтылады. Ал «зат ауыр» дегеннің орнына «заттың массасы артық» деуге болады. Грек тілінен аударғанда «масса» сөзі «қамыр бөлігі» дегенді білдіреді. | | үшін көтермелейді. | |
Бұл жұмыста ненің жеңіл, ненің қиын болғанын, жұмыстың мəтінді түсінуге қалай əсер еткенін сұрау қажет. | | |||
Қандай жағдайларда массаны білу керек? Оқулықтағы суретті көріңдер. Қорытынды жасаңдар. Ұқсас мысалдар келтіріңдер. Заттың массасын тағы қайда білу керек? | Оқулықтағы сызбаны көреді. Қорытынды жасайды:
Осыған ұқсас мысалдарды келтіреді. Заттың массасын қандай жағдайда білу керектігі туралы ойларын ортаға салады. | ҚБ: «Ауызша жауапқа пікір». Жұптардың жұмысын бақылайды, ауызша бағалайды. | Оқулық. Пенал (тəжірибе жүргізу үшін) | |
Педагог жоспар бойынша тəжірибе жүргізуді ұсынады: «Бірдей – əртүрлі» деген ойша тəжірибе жүргіз. Қай заттың жеңіл, ал қай заттың ауыр екенін салыстыр. Қорытынды жаса. Ғылыми күнделікке жаз. | Оқушылар жоспар бойынша ойша тəжірибе жүргізеді. Оқулықтың массасы қаламның массасынан көбірек т.б. | Тəжірибенің жүргізілуін бақылайды. Тапсырманы қалай түсінгенін | Ғылыми күнделік, оқулық, қалам, |
|
Сенің қателесуің мүмкін бе? | Кітаптың массасы қаламның массасына қарағанда артық(кем). Қандай жағдайда? Нəтижелер қорытындысын ғылыми күнделікке жазады. Заттарды көзмөлшермен салыстырған кезде қателесуге болатыны туралы өз болжамдарын айтады. | тексеру үшін көмекші сұрақтар қояды. | өшіргіш, қарындаш |
| Өзекті сұрақ - Заттардың қайсысының ауырлау екенін əрқашан көзбен анықтауға бола ма? (Балалардың болжамдары). «Жаңалық ашу» стратегиясы. Балаларды бірдей екі мөлдір емес құтымен қызықтырыңыз. Олардың бірі бос, екіншісі толы, алайда бұл туралы балалар білмеуі тиіс. Оларды салыстыруды ұсыныңыз. Мұны қандай белгілері бойынша жасауға болады? Заттарды биіктігі, формасы, түсі, материалына қарай салыстыруға болады. Соңынан айрықша белгілерін табуды сұраңыз. Балалар жауап бере алмауы мүмкін. Онда тəжірибе жасауға кеңес беріңіз. Бір оқушыны шақырыңыз, қолдарын алға созып, алақандарын жоғары қаратып тұруды сұраңыз. Сосын баланың алақандарына екі құтыны бір мезетте қойыңыз. Толы құты қойылған қол ауырлықтан төмен түседі. | Оқушылар өз болжамдарын ортаға салады. | ҚБ: «Ду қол шапалақ». Дұрыс жəне толық жауаптарды бағалайды жəне көтермелейді. | |
| – Мына құтылардың неліктен əртүрлі екендіктерін енді білген боларсыңдар? (Олардың бірі жеңілдеу, екіншісі ауырлау). Қорытынды: қай заттың жеңілдеу, қайсысының ауырлау екендігін көзбен анықтау əрдайым оңай емес. Сондықтан массаны өлшеу үшін арнайы аспап ойлап тапқан. Бұл аспап «таразы» деп аталады. Демек, біз құтылар туралы олардың салмақтары бірдей емес деп айта аламыз. Олар ауырлығымен ерекшеленеді. Білгішбектің ақпаратымен таныстырыңыз. Педагог оқушылардан Білгішбектің анықтамасымен танысып, суретке қарауды сұрайды. Біздің заманымызда таразының əртүрлі болатындығына назар аударыңыз. Бұлар электронды таразы, табақшалы, жаңа туған сəбилерге арналған таразы, дəріханалық, медициналық, тұрмыстық таразы, безбен, зертханалық, жүк таразысы болуы мүмкін. | Оқушылар Білгішбектің анықтамасымен танысады. Массаны салыстырудың ең оңтайлы тəсілі – өлшеу. Килограмм (кг) – массаның негізгі өлшем бірлігі. Таразыны көріп, таразының түрлері қандай жағдайларды қолданылатыны туралы əңгімелейді. Қандай мамандық иелері таразыны ең жиі қолданады? | Тірек сөздер бойынша берілген ұғымдарды түсінгендерін бағалау. | |
Динамикалық үзіліс «Таразы» Педагог балалардан парталарынан тұрып, өздерін табақшалы таразы ретінде елестетуді сұрайды. Сол қол – таразының сол табақшасы, оң қол – таразының оң табақшасы. Бұйрықтарға қарай, таразының жұмысын бейнелесін. а) таразы тепе-теңдікте; ə) таразының сол табақшасы төмен түсті; б) таразының оң табақшасы төмен түсті; в) таразы тепе-теңдікте; | Əр сөйлемнің мағынасына қарай қимылдарды орындайды. | | |
г) оң табақшадағы заттың массасы сол табақшаға қарағанда ауырлау; ғ) таразы тепе-теңдікте; д) сол табақшадағы жүк жеңілдеу; е) таразы тепе-теңдікте. | | | |
Тəжірибе жұмысы Ойша тəжірибенің нəтижесі қате болуы мүмкін екені анықталғаннан кейін мұғалім оны массаны анықтауға арналған аспапты пайдалану арқылы тексеруді ұсынады. Қандай таразыны пайдаланған дұрыс? Заттың массасын электрондық таразымен білу оңай. Ол үшін сендер затты таразыға қоясыңдар, терезеде заттарыңның массасы шығады. Заттарды безбеннің көмегімен өлшеуге болады. Безбен – түрлі заттардың массасын анықтау үшін пайдаланылатын негізгі таразы түрлерінің бірі. Зат ілмекке ілінеді, ал көрсеткіш толық тепе-теңдікке дейін жылжиды жəне заттың массасы – цифрды көрсетеді. Бұрындары көбінесе табақшалы таразыны пайдаланған. Екі заттың массасын салыстыру үшін оларды таразының табақшаларына салған. Заты бар табақша төмен түссе, демек, сол зат үлкен болған. Табақша жоғары көтерілсе, демек, зат масса жағынан аз болған. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмысты «Салмағы қандай?» ойыны арқылы жалғастыруға болады. Балалар айналадағы заттардың салмағын көзбен белгілейді. Одан кейін электрондық таразымен өлшейді. Кімнің жауабы | Заттарды өлшейді. Ойша тəжірибенің нəтижелері расталғаны немесе расталмағаны туралы қорытынды жасайды. | Таразының дұрыс қолданылуын бақылайды. ҚБ: «Жұлдыз сыйла». Топтардың жұмысын бағалайды. | Таразы, оқулық, қалам, қарындащ, өшіргіш. |
| анғұрлым дұрыс жолса, сол жеңімпаз болады. | | | |
Өзекті сұраққа жауап алу үшін мұғалім интернет желісінен немесе энциклопедиядан ақпарат табуды ұсынады. Пілдің салмағы қанша екенін болжа. Өз болжамыңды тексер. Энциклопедиядан немесе интернеттен ақпарат ізде. Стикерден қосымша ақпаратты оқыңдар. Диаграммаға қара. Қазақстан жануарларының массасын салыстыр. Осыдан кейін энциклопедия немесе интернет ресурстардан басқа жануарлардығ массасын салыстыртады да, оқушылардың өздеріне қорытынды жасатады. Мұғалім жануарлардың массасын шамамен алатындықтарын айтып ескертеді. | Болжамдарын айтады. Қосымша көздерден (интернет немесе энциклопедиядан) сұраққа жауап табады. Стикерден қосымша ақпарат оқиды. Барыстың массасы қарақұйрықтан артық. Қарсақтың массасы киіктен кем. Қарақұйрықтың массасы мен киіктің массасы тең. Қоян мен қарсақтың массасы тең. Арқар мен арыстанның массасы тең. | Ақпаратты өздігінен іздеуді, дұрыс түсінуді бағалайды. | Энциклопедия немесе интернет- ресурс https://calcsoft. ru/skolko- vesit-slon | |
Педагог ғылыми күнделіктегі тапсырмалары орындауды ұсынады. | Ғылыми күнделіктегі тапсырмаларды ретімен орындайды. | Оқушылардың дəптердегі жұмысын көреді. | Ғылыми күнделік | |
ІІІ. Сабақтың соңы (10–10 мин) | Материалды қорытындылау үшін мұғалім сұрақтар қояды:
массасын білу маңызды? | Сұрақтарға жауап береді. Зерделенген материалды еске түсіріп, қорытындылайды. | Оқушылардың нақты материалды білуін жəне меңгеру деңгейін бағалайды. | Оқулық |
Түрлі ақпарат көздерін пайдаланып, əртүрлі жануарлардың массасын біл. Салыстыруға математикалық есеп құрастыр. (Ғылыми күнделік, № 4 тапсырма). | Үй тапсырмасы бойынша мұғалімнің нұсқауы мен түсіндірмелерін мұқият тыңдайды. | | Оқулық, ғылыми күнделік. |