Файл: ЫСамерзімді жоспарлар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 01.12.2023

Просмотров: 697

Скачиваний: 5

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Əр оқушының өзін-өзі бағалуын ұйымдастырады. Оқушылардан гірлерді бояп, сабақтағы өз жұмысын бағалауды сұрайды:

  • 1 гір – ештеңе түсінбедім;

  • 2 гір – түсіндім, түсіндіре алмаймын;

  • 3 гір – барлығын түсіндім, басқаға түсіндіре аламын.

Сабақтағы өз жұмысын, оқу материалын меңгеру деңгейін талдайды. Өзінің эмоционалдық жағдайын анықтайды. Өз білімін өзі бағалайды.

ҚБ: «Гір».

Əр оқушы өзінің сабақтағы оқу материалдарын қалай түсінгенін, меңгергенін бағалайды.

Ғылыми күнделік, қарындаштар, қалам.





27 сабақ

Бөлім

Табиғат физикасы

Педагогтің аты-жөні




Күні




Сыныбы

Қатысушылардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы

Қандай денелер жарықты өткізеді?

Оқу бағдарламасына сəйкес

оқыту мақсаттары

2.5.2.1 кейбір денелердің жарықөткізгіштік қасиетін зерттеу;

2.1.2.5 құрылған жоспарға сəйкес бақылау жүргізу жəне қорытынды жасау.

Сабақтың мақсаттары

Құрылған жоспарға сəйкес бақылау жүргізу жəне қорытындыны тұжырымдау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің іс-əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар

І. Сабақтың басы (10–12 мин)

Сабаққа дайындықты тексеру. Жағымды көңіл күй орнату. Оқушылармен сəлемдесу.

Қатыспағандарды белгілеу.

Сабаққа дайын екендігі туралы хабарлайды. Өзіндік дайындығын анықтайды. Мұғалімді тыңдауға, сабақтың материалын қабылдауға дайынмын» деген деген оймен

сабаққа көңілдерін аударады.

Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды.





Педагог шамнан жарық түсіп тұрған көзді оқып, сабақта не туралы айтылатынын білуді ұсынады.




Жұптардың жұмысын бақылайды. Жауаптардың дұрыс болуын

қадағалайды.



Оқулық
















Сабақ тақырыбын нақтылау, сабақ мақсаттарын жəне оларға қол жеткізу жолдарын белгілеу бойынша оқушылардың жұмысын ұйымдастырады.

Қандай денелер жарық өткізетінін білесің.

Балалар педагогпен бірге Сабақтың соңында қол жеткізілуі тиіс мақсатты белгілейді. (Оған рефлексия сатысында оралады).

Мұғалімнің ауызша пікір білдіруі.



Оқулық



Үй тапсырмасын тексеру

Түрлі ақпарат көздерін пайдаланып, əртүрді жануарлардың массасын біл. Салыстыруға математикалық есеп құр.


Оқушылар бір-бірінің есептерін шығарады.


ҚБ: «Ауызша бағалау».

Үй тапсырмасын дұрыс орындауларын бағалау.

Есептердің

дұрыс құрылуын бағалайды.

Ғылыми күнделік

II. Сабақтың ортасы (25–23

мин)

Оқулықпен жұмыс. Сұхбат

Жарық дегеніміз не? Қандай жарық көздері болады? Жарық көздерін неліктен табиғи жəне жасанды деп атайды?

Мысалдар келтір.

Жарықты қай ғылым зерттейді?

Мұғалім физиканың жарықты зерттейтін бөлімімен жəне жарықты алғашқы зерттеулермен танысуды ұсынады.

Оқулық мəтінін оқиды.

Жарық – энергияның бір түрі. Ол тірі ағзаларға дүниені көруге көмектеседі.

1-сыныптың материалын еске түсіреді. Жарық – қоршаған əлемді көрсететін энергия түрі. Жасанды жəне табиғи жарық көздері болады. Мысалдар келтіреді.
Білгішбектің анықтамасымен танысады. Оқулық мəтінін оқиды.

ҚБ: «Ду қол шапалақ». Жауаптардың дұрыстығын бағалайды.

Белсенділік үшін көтермелейді.



Оқулық




Жарықтың өзі көзге көрінбейді, бірақ ол басқа заттарды көруге мүмкіндік береді.

Біз затты көреміз, өйткені ол жарыққа шағылысады.

Сен қараңғыда затты көруің үшін, оған жарық түсуі қажет.

Күн ең басты жарық көзі. Күн сəулесі түзу сызық болып таралады. Олар кедергіге кезіккенде əртүрлі таралады. Сəуле кейбір

заттар арқылы өтіп кетеді. Оларды мөлдір зат деп атайды.










Зерттеу жұмысы

Мұғалім оқулықтың суреттерін көруді жəне заттың мөлдірлігін қалай дəлелдеуге болатыны туралы болжам жасауды ұсынады. Ол болжамдарын дəлелдеу үшін бақылау жүргізеді: мөлдір стақанға қандай да бір затты салады.

Мөлдір заттарды ата. Адам заттардың мөлдірлігін қайда пайдаланады? Ойлан, неге сыныпта терезе көп?

Əйнектен жасалған заттар өте көп, барлығын атау мүмкін емес. Кейбірі туралы мен жұмбақ білемін.

Дөп-дөңгелек қос шыны, Бұзылмайды достығы.

Өмір бойы екеуі

Қол ұстасып өтеді. (Көзілдірік) Төбемізде тұрағы,

Пайдасы мол ұққанға. Түнде жанып тұрады,

Сөнеді күн шыққанда. (Шам)

Тəжірибе жүргізеді. Қорытынды жасайды: əйнек зат арқылы күн сəулесі өтеді жəне қасықты жарықтандырады. Сондықтан біз оны көреміз.


Жұмбақтарды шешеді. Заттардың мөлдір екенін дəлелдейді.

ҚБ: «Жеңіс тұғыры».

Топтардың жұмысын бақылайды. Ауызша баға береді.
Белсенділік үшін көтермелейді.

Оқулық.
Мөлдір стақан, қасық немесе қалам.

Заттардың суреттері немесе заттардың өздері: көзілдірік, хрусталь туфли, шам, аквариум, термометр.


Қарап тұрсаң өзіне, Сурет түсер көзіңе.

















Ол суретің ұқсайды,

Дəл қазіргі кезіңе. (Айна)













Динамикалық үзіліс











Бір, екі, үш – Қарлығаш боп ұш. Төрт, бес, алты – Қарлығаш боп қалқы Жеті, сегіз, тоғыз, он –

Қарлығаш боп қон.

Өлеңде сипатталған қимылдарды орындайды

Сабақ тақырыбы бойынша жұмыс. Жаңалық ашу

  1. Қимылды үзіліс кезінде қандай мөлдір заттар кездесті? (Су, өзен).

  2. Аспандағы бұлттар мөлдір ме, жоқ па? Дəлелдеңдер.

  3. Адамдар күн көзілдірігін не үшін қолданады?

  4. Ойлан, олар жарықты толық өткізе ме немесе ішінара ма?

Күн жарығын ішінара өткізетін заттар жартылай мөлдір деп аталады.


Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді, қорытынды жасайды. Күн сəулесі бұлттар арқылы ішінара өтеді.

Денелердің тарту жəне итеру көмегімен қозғалу мысалдарын келтіреді.


ҚБ: «Үш

шапалақ». Оқушылардың нақты материалды білуін жəне меңгеру деңгейін бағалайды.



Оқулық

Жоспар бойынша зерттеу жүргізу. Мұғалім «Қандай жағдайда айналадағы барлық заттардың түсі өзгеруі мүмкін? – деп, болжам жасап, бақылау жүргізіп, қорытынды шығаруды сұрайды.

  1. Мақсат қой.

  2. Нысандарды таңда.

Оқушылар болжамдарын айтады, болжамды растау үшін ұсынылған жоспар бойынша тəжірибе жүргізеді, қорытынды жасайды.

Мақсаты: ақ қағаз парағына түрлі түсті əйнек немесе пластик арқылы қарағанда не болатынын білу.

Бақылау жүргізілуін қадалайды, мақсатты тұжырымдауға көмектеседі.

https://www.yo utube.com/wat ch?v=VmhCw RFW6-

A&ab_channel

=MissCaltra Оқулық





  1. Ақ параққа түсі əртүрлі пластиктің бөліктері арқылы қара.

  2. Салыстыр.

  3. Қорытынды жаса.

Қорытынды: қағаз парағы қарау үшін пайдаланған əйнек не пластиктің түсіндей болып көрінеді, өйткені олар жартылай мөлдір.




Ақ қағаз парағы, түрлі- түсті мөлдір пластик.




Парақ əйнек арқылы қарағанда сары (жасыл) түсті болады, өйткені əйнек сары (жасыл).




Мұғалім сусындардың көпшілігі мөлдір əйнек немесе пластик шөлмектерге құйылатынына назар аудартады.

1. Сусындар ішілгеннен кейін шөлмектер қайда кетеді?

– Пластик бұйымдар 400 жылдан 700 жылға дейін ыдырайды, ал əйнек шөлмектің ыдырау мерзімі – 1000 жыл.

– Өздеріңді өнертапқыш ретінде елестетіңдер. Əйнек жəне пластик шөлмектерді қайта

пайдалану нұсқаларын ұсыныңдар.

Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.











Оқулық

Əйнек жəне пластик шөлмектерді қайта пайдалану нұсқаларын ұсынады.




Мұғалім ғылыми күнделікте тапсырмаларды орындауды ұсынады:

Ғылыми күнделіктегі

тапсырмаларды ретімен орындайды.

Оқушылардың

дəптердегі жұмысын көреді.

Ғылыми күнделік

ІІІ. Сабақтың

Материалды қорытындылау үшін мұғалім

Сұрақтарға жауап береді.

ҚБ: «Жұлдыз

Оқулық.

соңы (10–10

сұрақтар қояды:

Зерделенген материалдарды еске

сыйла».




мин)

1. Жарық дегеніміз не?

түсіріп, қорытындылайды.

Оқушылардың







2. Біз заттарды неге көреміз?




нақты







3. Қандай заттарды мөлдір деп атайды?




материалды







Неліктен?




білуін жəне













меңгеру













деңгейін













бағалайды.







Өздеріңді өнертапқыш ретінде елестетіңдер.

Үй тапсырмасы бойынша




Оқулық,




Түрлі түсті əйнектерді пайдалануға болатын

мұғалімнің нұсқауы мен

Ғылыми




заттардың суреттерін салыңдар.

түсіндірмелерін мұқият тыңдайды.

күнделік





Əр оқушының өзін-өзі бағалуын ұйымдастырады. Оқушылардан майшамдарды бояп, сабақтағы өз жұмысын бағалауды сұрайды:

  • 1-майшам – ештеңе түсінбедім;

  • 2-майшам – түсіндім, түсіндіре алмаймын;

  • 3-майшам – барлығын түсіндім, басқаға түсіндіре аламын.

Сабақтағы өз жұмысын, оқу материалын меңгеру деңгейін талдайды. Өзінің эмоционалдық жағдайын анықтайды. Өз білімін өзі бағалайды.


ҚБ:

«Майшам». ылардың сабақтағы өзіндік оқу əрекетін өздіктерінен бағалау

нəтижесін талдайды.

Ғылыми күнделік, қарындаштар қалам.





28 сабақ

Бөлім

Табиғат физикасы

Педагогтің аты-жөні




Күні




Сыныбы

Қатысушылардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы

Күн сəулесі қайда кетті?

Оқу бағдарламасына сəйкес оқыту мақсаттары

2.5.2.1 кейбір денелердің жарықөткізгіштік қасиетін зерттеу;

2.1.2.6 эксперименттің басты белгілерін анықтау (мақсат, болжам, ресурстар, жоспар, мерзім, нəтиже).

Сабақтың мақсаттары

Құрылған жоспарға сəйкес бақылау жүргізу жəне қорытындыны тұжырымдау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің іс-əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар

І. Сабақтың басы (10–12 мин)

Оқушылармен сəлемдесу. Қатыспағандарды белгілеу. Сабаққа дайындықты тексеру.

Жағымды көңіл күй орнату.
Мұғалім сабақта жағымды көңіл күй орнатады.

Сабаққа дайын екендігі туралы хабарлайды. Өзіндік дайындығын анықтайды. Мұғалімді тыңдауға, сабақтың материалын қабылдауға дайынмын» деген деген оймен сабаққа көңілдерін аударады.

Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды.