ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 246
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқамерзімді жоспар
№18-сабақ.
Бөлім: | Ғылым мен техниканың соңғы жаңалықтары. |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы:7 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Жас өнертапқыштар |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау 7.2.5.1 диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай «сөйлеуші →тыңдаушы» позицияларын еркін ауыстыру |
Сабақтың мақсаты: | тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, ақпараттың өзектілігін анықтай алады; диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай «сөйлеуші →тыңдаушы» позицияларын еркін ауыстыра алады. |
Құндылықтарға баулу: | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. | Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. | Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. | Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. | Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны | ||
Жаңа сабаққа кіріспе | (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. | Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады. | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Суреттер топтамасы | ||
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. | Сөздік жұмысы Мұғалім қосымша ақпарат береді, оқушыларды толықтырады. | Айтылым Көркейту-благоустройство Өнертапқыштар-изобретатели Көгөніс-овощи Ұнтақтау-дробление Кептіру-сушить | | Сөздіктер | ||
| Тапсырма Топтық жұмыс Оқушыларды ынтымақтастықта тапсырма орындауға баулиды. Түсінбеген тұстарына көмектеседі. 8-тапсырма Жұптық жұмыс Мұғалім оқушылардың қате кеткен тұстарына түзету жасайды. Толықтырады. | Айтылым Оқушылар топқа бөлініп, тапсырмаларды орындайды. 1-топ: «Блумның алты қадамын» қолданып, мәтінге талдау жасайды. Неге? Деген сұрақ бойынша жауабын айтады. Атайды, бөліседі. 2-топ: «Өнертапқыштарды» жан-жақты сипаттайды. «Кубизм» тәсілін қолданады. 3-топ: Мәтін бойынша тапсырма орындайды. «Пирамида» тәсілін қолданып, мәтіннен бір сөз алады. Ол сөзден сөз тіркесін , сөз тіркесінен сөйлем , сөйлемнен мәтін, әңгіме құрастырады. Оқылым Айтылым Оқушылар жұптасып сұрақтарға жауап береді. «Бірге ойлаймыз» тәсілін пайдалана отырып, көршісімен бірге диалогты толықтырады. | Дескриптор: Жалпы - 5 балл: -Сұрақтарға жауап береді. -Топтастырады -Сәйкестендіреді -Сипаттайды -Талдау жасайды «Шапалақ ұру» тәсілі Дескриптор 4 балл -Мәтінді тыңдайды «Бес саусақ» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды. | 5-сынып оқулығы Жұмыс дәптерлері Слайдтар Интербелсенді тақта Кестелер | ||
| 5-тапсырма. Жеке жұмыс Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. 7-тапсырма Жеке жұмыс Мұғалім бағыт-бағдар береді. Қателескен тұстарына көмек беріп, түзету жұмыстарын жасайды. 9-тапсырма Жеке жұмыс Оқушыларды ынтымақтастықта жұмыс жасауға баулиды. Қосымша тапсырма Жеке жұмыс Ойтаразы Жеке жұмыс | Айтылым Мәтін бойынша берілген сұрақтарға жауап береді. Интербелсенді тақтада берілген тақырыпқа қатысты сурет бойынша әңгіме құрайды. Жазылым Мәтіннен қою қаріппен берілген сөздерді теріп жазып, олардың қосымшалараы туралы айтады. Жазылым Берілген сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып, 5 сөйлем құрап жазады. Айтылым «Түртіп алу» әдісі арқылы мәтін мазмұны бойынша маңызды деген ақпараттарды жазып алып, өнертапқыштың бойында болатын қасиеттерді атайды. Жазылым «Мәселені шешу парағына» бүгінгі сабақ бойынша қорытынды сөздер мен сөз тіркестерін жазады. | Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -Сұраққа жауап береді. «Жарайсың , жақсы, қанағат» тәсілі Дескриптор 3 балл -Сипаттайды Дескриптор 3 балл -Сөйлем құрайды «Бутерброд» тәсілі | Плакаттар Ақ парақтар | ||
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. | «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Үй тапсырмасы | Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... «Өз аймағымдағы өнертапқыш» ойтолғау жазады. 6- тапсырма | Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! | |
Қысқамерзімді жоспар
№19-сабақ.
Бөлім: | Ғылым мен техниканың соңғы жаңалықтары. |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы:7 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Академиктің стипендиясы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.3.4.1 мәтіндердің идеясын, мақсатты аудиториясын салыстырып, талдау жасау 7.4.5.1 тақырып бойынша оқшау сөздерге қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану |
Сабақтың мақсаты: | мәтіндердің идеясын, мақсатты аудиториясын салыстырып, талдау жасай алады; тақырып бойынша оқшау сөздерге қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдана алады. |
Құндылықтарға баулу: | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. | Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. | Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. | Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. | Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны | |
Жаңа сабаққа кіріспе | (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. | Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады. | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | | |
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. | Сөздік жұмысы Мұғалім оқушыларды нақтылыққа, сауатты жазуға, ойын анық айтуға баулиды. | Айтылым Ғылым-наука Ғалым-ученый Ерекше қабілет-особенный дар Талмай іздену- искать неустанно | | 5-сынып оқулығы Жұмыс дәптерлері Сөздіктер | |
| №2-тапсырма Жеке жұмыс Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды. | Жазылым Сөздер мен сөз тіркестерін мағынасына қарай сәйкестендіреді. | Дескриптор: Жалпы - 3 балл. -Мәтін құрайды «Өзін- өзі бағалау» тәсілі | 5-сынып оқулығы Жұмыс дәптерлері | |
| 1-тапсырма Жұптық жұмыс Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. 4- тапсырма Топтық жұмыс Оқушыларды ынтымақтастықта тапсырма орындауға дағдыландырады. Тапсырма Жеке жұмыс Оқушылардың қате кеткен тұстарына көмек береді. 3- тапсырма Жеке жұмыс Ойтаразы Жеке жұмыс | Айтылым Сыныптас досымен жұптасып, сұрақтарға жауап береді. Негізгі ақпаратты жұптасып «Төрт сөйлем» тәсілі арқылы айтады. Сұхбаттасады, ойымен бөліседі. Сыни пікірін білдіреді. Тыңдалым Оқылым Топқа бөлініп, тапсырмаларды орындайды. 1-топ: «Блумның алты қадамы» әдісін пайдаланып, ой бөліседі. Асқар Жұмаділдаев туралы айтады. Қызмет жолын топтастырып, ғылым мен білімнің, ізденушіліктің орасан зор пайдасын түсіндіреді. 2-топ: Тірек сөздермен жұмыс жасайды. Асқар Жұмаділдаев туралы ақпарат береді. «Ғалымның ғылымдағы еңбегі- жастарға үлгі» постер қорғайды. 3-топ: Ғалым еңбектерін, қызметін «Екіжақты күнделікте» нақтылап, түсіндіріп айтады. Жазылым Мәтінді мағыналық бөлікке бөліп, әр бөлігіне тақырып қояды. Тақырыпты бір сөйлеммен түйіндейді. «Бір сөйлеммен түіндеу» тәсілін қолданады. Айтылым Адамның көңіл күйіне байланысты берілген сөздерді пайдаланып, ғаламтордың қызметіне қатысты сөйлем құрайды. Жазылым «3-2-1» стратегиясын пайдаланы отырып, қорытындылайды. | Дескриптор: Жалпы - 4 балл. -Сұраққа жауап береді «Бас бармақ» стратегиясы Дескриптор 5 балл -Мәтінді оқиды -Ой бөліседі -Тақырып қояды -Ойын жазады -Мәтінді талдайды «Көңіл- күй түрлері» тәсілі Дескриптор 3 балл -Тірек сөзді анықтайды «Бутерброд» кері байланыс | Интербелсенді тақта Слайдтар Ақ парақтар Плакаттар | |
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. | «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Үй тапсырмасы | Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. «Артық білім-кітапта» ойтолғау. Ғалым туралы қосымша ақпарат көздерінен тың мәлімет. | Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». | | |
Қысқамерзімді жоспар
№20-сабақ.
Бөлім: | Ғылым мен техниканың соңғы жаңалықтары. |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы:7 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Академиктің стипендиясы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.3.4.1 мәтіндердің идеясын, мақсатты аудиториясын салыстырып, талдау жасау; 7.2.5.1 диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай «сөйлеуші →тыңдаушы» позицияларын еркін ауыстыру |
Сабақтың мақсаты: | мәтіндердің идеясын, мақсатты аудиториясын салыстырып, талдау жасай алады; диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай «сөйлеуші →тыңдаушы» позицияларын еркін ауыстыра алады. |
Құндылықтарға баулу: | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. | (Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру | Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. | Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. | Оқулық, жұмыс дәптерлері. | |||||
Жаңа сабаққа кіріспе | (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. | Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады. | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | | |||||
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. | Сөздік жұмысы | Жазылым Еліктеу-подражать Зерттеу жүргізу-проведение исследование Пайдалы-полезный Үлес қосу-вкладывать Сынақ-испытание Қабілетті-одаренный | | Оқулық, жұмыс дәптерлері. Сөздіктер | |||||
| Тапсырма. Жеке жұмыс Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. 5-тапсырма Топтық жұмыс Мұғалім Оқушыларды тақырыпты аша білуге, ойын анық, нақты жеткізе білуге, топта ынтымақтастықпен жұмыс жасай білуге баулиды. | Тыңдалым Мұғалім ұсынған сұрақтарға жауап жазады. «Шындық па, жалған ба?» кестесін қолданып, тақырып бойынша ақпараттармен жұмыс жасайды. Оқылым Айтылым Топқа бөлініп, тапсырмаларды орындайды. 1-топ: Мәтіндегі тірек сөздерді тауып, оларды пайдаланып, ғалым туралы қысқаша мәлімет айтады. «Диаграмма» толтырады. Мәтін мазмұнына қатысты мәліметтерді топтастырады. 2-топ:»Бес жолды өлең» Ғалымның ерекшелігін сипаттайды. 3-топ: «Кубизм» тәсілі арқылы мәтін мазмұнын сиптаттайды.сипаттайды. | Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -Сұраққа жауап береді -Талқылайды «Бағалау ағашы» тәсілі Дескриптор 5 балл -Топтастырады -Сипаттайды -Зерттейді -Салыстырады -Талдау жасайды «Екі жұлдыз, бір тілек» тәсілі арқылы топтар бірін- бірі бағалайды, кері байланыс жасайды. | Оқулық, жұмыс дәптерлері. Интербелсенді тақта Слайдтар Ақ парақтар Плакат | |||||
| 10-тапсырма. Жұптық жұмыс Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. Тапсырма Жеке жұмыс Мұғалім оқуышлардың түсінбеген тұстарына көмектесіп, қосымша ақпарат көздерінен мәлімет береді. 8- тапсырма Жеке жұмыс 9- тапсырма Жеке жұмыс | Айтылым «Интервью» рөлдік ойыны. Жас журналист пен академик Асқар Жұмаділдаевтың 9-10 үнқатымнан тұратын сұхбатын көрсетеді. Досымен диалогты құрып, сұхбаттасады. «Жуан, жіңішке сұрақтар» әдісін пайдаланып сұхбаттасады. Жазылым Интерблсенді тақтада берілген сурет бойынша әңгіме құрайды.Мәтіннен теңеу, эпитеттерді тауып жазады. Олардың синоним,антонимін табады. Айтылым Диалогты сұрақтармен толықтырып, әрі қарай жалғасытрады. Жазылым Кестені толтырады. | Дескриптор: Жалпы – 4 балл. - Сұхбат құрады -Сұраққа жауап береді «Аяқталмаған сөйлемдер» тәсілі Дескриптор 3 балл -Теңеу,эпитеттерді табады -Себебін түсіндіреді. Смайликтер | Оқулық, жұмыс дәптерлері. | |||||
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. | «Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Үйге тапсырма | Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, т.б. 6, 7- тапсырмалар | | |