ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 05.12.2023
Просмотров: 495
Скачиваний: 4
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
СОДЕРЖАНИЕ
ауысқанда әуенге сай қимылдар жасап, шеңбер құру.
Музыкалық-ырғақтық_қимылдар'>Музыкалық-ырғақтық қимылдар:«Ленталармен жаттығу» (В. Моцарт). Балалар шеңбер бойында, қолдарына лента ұстап, сол ленталармен музыкаға
ілесіп қимылдар жасайды, екі қолды кезек кезек көтеріп, бастан жоғары ұстап, айналады. Балалармен ана туралы әңгіме өткізу, өз сезімдері, ой-пікірлері туралы сұхбаттасу.
Балаларға әртүрлі көңіл күйдегі аналардың суреттерін көрсетіп, әңгіме құрастыру.
Музыкатыңдау:«Аман болшы, анашым» (Б. Қабиева).
Әнді тыңдап болып, әннің кім туралы айтылып отырғанын сұрау.
Ән айтар алдында дауыс жаттығуын орындатып, әуенді таза айтуға ұмтылу.
Әнайту:«Анашым» (Е. Хасанғалиев).
Педагог әнді орындап, мазмұны бойынша әңгіме өткізеді.
Әнді бір мезгілде бастау және аяқтау, әуенді дұрыс бере білу. Өткен оқу қызметінде үйренген әнді еске түсіру.
«Әже тілегі» (Т. Қоңыратбай), ән сөздерін анық айтуға, ән ырғағымен орындауға баулу.
Билер:«Киіз басу» («Келіншек» халық күйі, өңдеген Б. Дәлденбай). Қыздар қолдарына екі таяқша ұстап, биге шығады.
Қыздар шеңбер бойымен жүгіріп, таяқшаны бір-біріне соққылап,
Бір қатарға тізіліп, тізерлеп отырады. Таяқты жерге кезек-кезек ұрғылайды, «сабау сабап» отырған қимылды көрсетеді.
Таяқшаны жерге қойып, алақандарымен еденді шапалақтайды, Жүнді
жөндеп қойып жатқан қимылды көрсетеді.
Таяқтың біреуін алып, қамыр жайған секілді қимыл жасайды. Білектерін кезек-кезек жерге тигізіп, «киіз басуды» әрі қарай жалғастырады.
Орындарынан тұрып, таяқшаларын басынан жоғары көтеріп, бір-біріне соғып, шығып кетеді.
«Полька» эстон халық биі. Би қимылдарын үйренуді жалғастыру, қайталау. Әуенге ілесе мәнерлі орындауға дағдылану.
Ойындар, хороводтар:«Балақан да алақан» (Ө. Байділдаев). Педагог ойын шартын түсіндіреді.
Шеңберде тұрып, ырғаққа ілесіп шапалақпен қимылдар жасайды.
Музыкалықаспаптаойнау:«Күншуақ» (Е. Құсайынов).
Педагог шығарманы орындап, балалардан музыка ырғағына сәйкес қол соғуды сұрайды. Аспаптарды таратып беріп, орындау ретін түсіндіреді.
Балалар аспапта ойнағанда ырғақты ұстап, әуенге ілесе ұрмалы аспаптармен ойнайды.
Педагог қорытынды жасайды. Балаларды мадақтайды.
№ 49-50 ҰЙЫМДАСТЫРЫЛҒАН ОҚУ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЖОСПАРЫ
Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлімі: Музыка
Тақырыбы: «Домбыра сазы»
Мақсаты: Қазақтың қасиетті аспабы домбыраны қастерлей білуге, күй құдіретін түсіне білуге ұмтылдыру.
Міндеттері: Домбыраның дыбысталуы бейнеленген пьесаларды әсерлі реңкі мен музыкалық мәнерлілік құралдарын белгілей отырып тыңдау. Фортепианоның сүйемелдеуімен немесе сүйемелдеуінсіз, жалғыз немесе топпен ән айту, ұлттық билердің
элементтерін орындау, музыка сипатын би қимылдарында беру. Балаларға арналған аспаптарда ойнаудың қарапайым дағдыларын игеру.
Жасайды: фортепианоның сүйемелдеуімен немесе сүйемелдеуінсіз, жеке немесе топпен әндерді орындайды.
Түсінеді: домбыраның, күй үнінің ерекшелігін түсінеді.
Қолданады: әуенге лайық қимылдарды жасайды, ойын кезінде қолданады, аспаптарда ойнайды.
Қолданылатын көрнекі құралдар: қазақтың ұлттық аспабы домбыра, металлофон, нота хрестоматиясы.
Полилингвальді компонент: домбыра – домбра – dombra.
Көңілді әуенмен музыка залына келіп, жеңіл әуенмен жүгіру, жай жүру.
Музыкалық-ырғақтық қимылдар:«Айна» орыс халық әуені (өңдеген М. Раухвергер).
Бір бала ортаға шығып, түрлі қимылдарды көрсетіп тұрады,
балалар айнаның көрсеткен қимылдарын музыкаға ілесіп жасайды.
Музыка тыңдау:«Келіншек» халық күйі (өңдеген Б. Дәлденбай). Балаларға күй мағынасын түсіндіру.
Өлеңге қоспай-ақ әуенмен түрлі оқиғаларды суреттеуге болатынын түсіндіру. Қазақтың ұлттық аспабы домбыраны көрсету.
Ән айтар алдында дауыс жаттығуын жасап, әуенді таза айтуға ұмтылу.
Әнайту:«Домбыра сазы» (И. Нүсіпбаев).
Елдің жырын жырлаған, Қайғысын да толғаған, Домбырасыз ешқашан Жүрекке ем қонбаған, –
деп халқымыз қасиет тұтқан аспап туралы әнді И. Нүсіпбаев ағамыз жазған. Педагог әнді орындап, мазмұны бойынша әңгіме өткізеді.
Балаларға қайталап, қосылып айтуға үйретеді.
Әнді бір мезгілде бастау және аяқтау, әуенді дұрыс бере білу. Әнді асықпай, мәнеріне келтіріп орындау керек.
Өткен оқу қызметінде үйренген әнін еске түсіру. «Анашым»
(Е. Хасанғалиев) әнінің сөздерін анық айтуға, ән ырғағымен орындауға баулу.
Билер:«Апатайым-ай» биі («Билеп үйренейік» жинағынан). Би өте көңілді, жеңіл, ойнақы биленеді.
Ойындар,хороводтар:«Қос дабыл» (А. Райымқұлова).
Педагог ойын шартын түсіндіреді. Балаларды екі түрлі дыбысты ажырата білуге ұмтылдыру.
Музыкалықаспаптаойнау:«Ұйықташы, бөпешім» (В. Агафонников).
Педагог шығарманы орындап, балалардан музыка ырғағына сәйкес қол соғуды сұрайды. Аспаптарды таратып беріп, орындау ретін түсіндіреді.
Педагог қорытынды жасайды. Балаларды мадақтайды.
№ 51-52 ҰЙЫМДАСТЫРЫЛҒАН ОҚУ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЖОСПАРЫ
Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлімі: Музыка
Тақырыбы: «Көктем әндері»
Мақсаты: Мазмұнды музыкалық ойындарда қимылдардың сипатын беруге баулу. Міндеттері: Музыкалық дыбысталуының сипаттамасына сүйене отырып, бейненің мазмұны мен музыкалық мәнерлілік элементтерін байланыстыру.
Сезіммен, ырғақтық бейнесін сақтай отырып, сөздерді анық және фразалар арасында дұрыс тыныс алып әндерді айту. Сюжетті ойындарды сахналауға үйрету.
Балаларға арналған аспапта ойнаудың қарапайым дағдыларын игеру.
Жасайды: ән орындайды, сөздерді анық және фразалар арасында дұрыс тыныс алып айтады, музыканың сипатына сәйкес қозғалыстар жасайды.
Түсінеді: жыл құстары, қараторғай туралы мәліметтерді біледі, түсінеді.
Қолданады: аспаптарда ойнаудың қарапайым дағдыларын. Қолданылатын көрнекі құралдар: интерактивті тақта, көктем көріністері, түрлі түсті лента, жыл құстары туралы суреттер, бубен, нота хрестоматиясы. Полилингвальді компонент: көктем – весна – spring.
Көңілді әуенмен музыка залына келіп, жеңіл әуенмен жүгіру, жай жүру.
Музыкалық-ырғақтық_қимылдар'>Музыкалық-ырғақтық қимылдар:«Ленталармен жаттығу» (В. Моцарт). Түрлі түсті ленталармен әуенді сезіне ырғақтық қимылдарды бірге,
-
Негізгі кезең
Музыкалық-ырғақтық_қимылдар'>Музыкалық-ырғақтық қимылдар:«Ленталармен жаттығу» (В. Моцарт). Балалар шеңбер бойында, қолдарына лента ұстап, сол ленталармен музыкаға
ілесіп қимылдар жасайды, екі қолды кезек кезек көтеріп, бастан жоғары ұстап, айналады. Балалармен ана туралы әңгіме өткізу, өз сезімдері, ой-пікірлері туралы сұхбаттасу.
Балаларға әртүрлі көңіл күйдегі аналардың суреттерін көрсетіп, әңгіме құрастыру.
Музыкатыңдау:«Аман болшы, анашым» (Б. Қабиева).
Әнді тыңдап болып, әннің кім туралы айтылып отырғанын сұрау.
-
Музыканың көңіл күйі, сипаты қандай? -
Музыка тыңдап отырып сендер ана туралы не ойладыңдар?
Ән айтар алдында дауыс жаттығуын орындатып, әуенді таза айтуға ұмтылу.
Әнайту:«Анашым» (Е. Хасанғалиев).
Педагог әнді орындап, мазмұны бойынша әңгіме өткізеді.
-
Әнді тыңдағанда қандай әсерде болдыңдар? -
Әннің көңіл күйі қандай? -
Ән сендерге ұнады ма, несімен ұнады? Балаларға қайталап, қосылып айтуға үйретеді.
Әнді бір мезгілде бастау және аяқтау, әуенді дұрыс бере білу. Өткен оқу қызметінде үйренген әнді еске түсіру.
«Әже тілегі» (Т. Қоңыратбай), ән сөздерін анық айтуға, ән ырғағымен орындауға баулу.
Билер:«Киіз басу» («Келіншек» халық күйі, өңдеген Б. Дәлденбай). Қыздар қолдарына екі таяқша ұстап, биге шығады.
Қыздар шеңбер бойымен жүгіріп, таяқшаны бір-біріне соққылап,
Бір қатарға тізіліп, тізерлеп отырады. Таяқты жерге кезек-кезек ұрғылайды, «сабау сабап» отырған қимылды көрсетеді.
Таяқшаны жерге қойып, алақандарымен еденді шапалақтайды, Жүнді
жөндеп қойып жатқан қимылды көрсетеді.
Таяқтың біреуін алып, қамыр жайған секілді қимыл жасайды. Білектерін кезек-кезек жерге тигізіп, «киіз басуды» әрі қарай жалғастырады.
Орындарынан тұрып, таяқшаларын басынан жоғары көтеріп, бір-біріне соғып, шығып кетеді.
«Полька» эстон халық биі. Би қимылдарын үйренуді жалғастыру, қайталау. Әуенге ілесе мәнерлі орындауға дағдылану.
Ойындар, хороводтар:«Балақан да алақан» (Ө. Байділдаев). Педагог ойын шартын түсіндіреді.
Шеңберде тұрып, ырғаққа ілесіп шапалақпен қимылдар жасайды.
Музыкалықаспаптаойнау:«Күншуақ» (Е. Құсайынов).
Педагог шығарманы орындап, балалардан музыка ырғағына сәйкес қол соғуды сұрайды. Аспаптарды таратып беріп, орындау ретін түсіндіреді.
Балалар аспапта ойнағанда ырғақты ұстап, әуенге ілесе ұрмалы аспаптармен ойнайды.
- 1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 40
Рефлексия
Педагог қорытынды жасайды. Балаларды мадақтайды.
-
Бүгінгі оқу қызметінде қандай музыка тыңдадық? Не ұнады?
№ 49-50 ҰЙЫМДАСТЫРЫЛҒАН ОҚУ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЖОСПАРЫ
Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлімі: Музыка
Тақырыбы: «Домбыра сазы»
Мақсаты: Қазақтың қасиетті аспабы домбыраны қастерлей білуге, күй құдіретін түсіне білуге ұмтылдыру.
Міндеттері: Домбыраның дыбысталуы бейнеленген пьесаларды әсерлі реңкі мен музыкалық мәнерлілік құралдарын белгілей отырып тыңдау. Фортепианоның сүйемелдеуімен немесе сүйемелдеуінсіз, жалғыз немесе топпен ән айту, ұлттық билердің
элементтерін орындау, музыка сипатын би қимылдарында беру. Балаларға арналған аспаптарда ойнаудың қарапайым дағдыларын игеру.
Күтілетін нәтижелер:
Жасайды: фортепианоның сүйемелдеуімен немесе сүйемелдеуінсіз, жеке немесе топпен әндерді орындайды.
Түсінеді: домбыраның, күй үнінің ерекшелігін түсінеді.
Қолданады: әуенге лайық қимылдарды жасайды, ойын кезінде қолданады, аспаптарда ойнайды.
Қолданылатын көрнекі құралдар: қазақтың ұлттық аспабы домбыра, металлофон, нота хрестоматиясы.
Полилингвальді компонент: домбыра – домбра – dombra.
ҰОҚ барысы
-
Ұйымдастыру кезеңі
Көңілді әуенмен музыка залына келіп, жеңіл әуенмен жүгіру, жай жүру.
-
Негізгі кезең
Музыкалық-ырғақтық қимылдар:«Айна» орыс халық әуені (өңдеген М. Раухвергер).
Бір бала ортаға шығып, түрлі қимылдарды көрсетіп тұрады,
балалар айнаның көрсеткен қимылдарын музыкаға ілесіп жасайды.
Музыка тыңдау:«Келіншек» халық күйі (өңдеген Б. Дәлденбай). Балаларға күй мағынасын түсіндіру.
Өлеңге қоспай-ақ әуенмен түрлі оқиғаларды суреттеуге болатынын түсіндіру. Қазақтың ұлттық аспабы домбыраны көрсету.
Ән айтар алдында дауыс жаттығуын жасап, әуенді таза айтуға ұмтылу.
Әнайту:«Домбыра сазы» (И. Нүсіпбаев).
Елдің жырын жырлаған, Қайғысын да толғаған, Домбырасыз ешқашан Жүрекке ем қонбаған, –
деп халқымыз қасиет тұтқан аспап туралы әнді И. Нүсіпбаев ағамыз жазған. Педагог әнді орындап, мазмұны бойынша әңгіме өткізеді.
Балаларға қайталап, қосылып айтуға үйретеді.
Әнді бір мезгілде бастау және аяқтау, әуенді дұрыс бере білу. Әнді асықпай, мәнеріне келтіріп орындау керек.
Өткен оқу қызметінде үйренген әнін еске түсіру. «Анашым»
(Е. Хасанғалиев) әнінің сөздерін анық айтуға, ән ырғағымен орындауға баулу.
Билер:«Апатайым-ай» биі («Билеп үйренейік» жинағынан). Би өте көңілді, жеңіл, ойнақы биленеді.
Ойындар,хороводтар:«Қос дабыл» (А. Райымқұлова).
Педагог ойын шартын түсіндіреді. Балаларды екі түрлі дыбысты ажырата білуге ұмтылдыру.
Музыкалықаспаптаойнау:«Ұйықташы, бөпешім» (В. Агафонников).
Педагог шығарманы орындап, балалардан музыка ырғағына сәйкес қол соғуды сұрайды. Аспаптарды таратып беріп, орындау ретін түсіндіреді.
- 1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 40
Рефлексия
Педагог қорытынды жасайды. Балаларды мадақтайды.
-
Бүгінгі оқу қызметінде қандай ән тыңдадық? -
Ұлттық домбыра аспабының құрылысын білесіңдер ме? -
Домбырада қандай шығармалар орындалады?
№ 51-52 ҰЙЫМДАСТЫРЫЛҒАН ОҚУ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЖОСПАРЫ
Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлімі: Музыка
Тақырыбы: «Көктем әндері»
Мақсаты: Мазмұнды музыкалық ойындарда қимылдардың сипатын беруге баулу. Міндеттері: Музыкалық дыбысталуының сипаттамасына сүйене отырып, бейненің мазмұны мен музыкалық мәнерлілік элементтерін байланыстыру.
Сезіммен, ырғақтық бейнесін сақтай отырып, сөздерді анық және фразалар арасында дұрыс тыныс алып әндерді айту. Сюжетті ойындарды сахналауға үйрету.
Балаларға арналған аспапта ойнаудың қарапайым дағдыларын игеру.
Күтілетін нәтижелер:
Жасайды: ән орындайды, сөздерді анық және фразалар арасында дұрыс тыныс алып айтады, музыканың сипатына сәйкес қозғалыстар жасайды.
Түсінеді: жыл құстары, қараторғай туралы мәліметтерді біледі, түсінеді.
Қолданады: аспаптарда ойнаудың қарапайым дағдыларын. Қолданылатын көрнекі құралдар: интерактивті тақта, көктем көріністері, түрлі түсті лента, жыл құстары туралы суреттер, бубен, нота хрестоматиясы. Полилингвальді компонент: көктем – весна – spring.
ҰОҚ барысы
-
Ұйымдастыру кезеңі
Көңілді әуенмен музыка залына келіп, жеңіл әуенмен жүгіру, жай жүру.
-
Негізгі кезең
Музыкалық-ырғақтық_қимылдар'>Музыкалық-ырғақтық қимылдар:«Ленталармен жаттығу» (В. Моцарт). Түрлі түсті ленталармен әуенді сезіне ырғақтық қимылдарды бірге,