ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 05.12.2023
Просмотров: 479
Скачиваний: 4
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
СОДЕРЖАНИЕ
үйрету.
1-2такт.Шеңбер бойымен қозғалмай тұру.
3-18такт.Әуенінде шеңбер бойымен адымдай басып, жүру.
Әуен екінші рет қайталанғанда 3-16 тактіде шеңбер ішіне бұрылып тұрып, бір орында адымдау.
Музыкатыңдау:«Балбырауын» (Құрманғазы).
Композитор туралы мағлұмат беру, суретін көрсету. Құрманғазының күйлеріне тоқталу. Күйдің шығу тарихын айтып беру.
Ән айтар алдында дауыс жаттығуын жасап алып, әуенді таза айтуға ұмтылу.
Әнайту:«Балдырғандар әні» (Г. Жотаева).
Әнді орындап, сипаты мен мазмұнына мән беріп, талдап, әңгімелеу. Әнді орындау кезінде бір-бірін тыңдап, үндесіп айтуға көңіл аудару.
Таныс «Мен өнерлі баламын» әнін (М. Омаров) қайталау, әнді үйренуді жалғастыру. Жеке және хормен айту.
Билер:«Шабандоздар биі» (үнтаспада «Жұмыр қылыш», «Жұптасу биі» (чех халық әуені).
Музыкалықаспаптаойнау:«Еркем-ай» қазақтың халық әні
(өңдеген Б. Дәлденбай).
Педагог шығарманы орындайды. Жоғарғы регистр, аспаптың дыбысталу тембрін ажыратуды үйретеді. Аспаптарды таратып беріп, орындау ретін түсіндіреді.
Педагог қорытынды жасайды. Балаларды мадақтайды.
№ 9-10 ҰЙЫМДАСТЫРЫЛҒАН ОҚУ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЖОСПАРЫ
Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлімі: Музыка
Тақырыбы: «Күзгі серуен»
Мақсаты: Шығармалардың эмоциялық мазмұнын, олардың сипатын, көңіл күйін ажырату, әсерлі реңктерін ажырату.
Міндеттері: Әннің сипатын қабылдау, дауысын дұрыс келтіріп орындау, ырғақтық бейнесі мен динамикасын дәл беру. Музыка сипатына сәйкес ойын әрекеттерін орындау: музыкалық тіркестерге сәйкес қимылдарды өзгерту. Қимылдарды музыкаға ілесе орындауларын қадағалау. Музыка тыңдау арқылы күз көріністерін сезіне білуге үйрету. Күтілетін нәтижелер:
Жасайды: дауысын дұрыс келтіріп, ән орындайды.
Түсінеді: музыка сипатына сәйкес қимылдарды өзгерту.
Қолданады: музыкалық аспаптарда жеке және бүкіл топпен ойнайды. Қолданылатын көрнекті құралдар: күзгі бақтың суреттері, нота хрестоматиясы. Полилингвальді компонент: әуен – мелодия – melody.
Балалар музыка әуенімен музыка залына келіп, аяқтың ұшымен жеңіл жүгіріп, қол ұстасып, баяу тербеледі. Айналып, орнын ауыстырады.
Музыкалық-ырғақтық'>Музыкалық-ырғақтыққимылдар:«Марш» (Е. Андосов).
Марш екпінімен тізені көтере адымдай басуды, бірге қимылдауды үйрету. Педагог балалармен күзгі серуен туралы әңгіме өткізеді.
Музыкатыңдау:«Қазан» (П. Чайковский).
Балаларға музыканы тыңдатып, күздің қандай құбылыстарын елестете алғанын
сұрау. Ән айтар алдында дауыс жаттығуын жасап алып, әуенді таза айтуға ұмтылу.
Әнайту:«Күзгі әуен» (А. Досмағанбет).
Педагог әнді орындайды. Әннің мазмұнына көңіл бөліп, күз көріністерін елестету, шумағын жәй, сабырмен орындау.
Үйренген «Балдырғандар әні» әнін (Г. Жотаева) еске түсіру, сөздерін анық айтуға, ән ырғағымен орындауға баулу.
Билер: «Шабандоздар биі» (үнтаспада «Жұмыр қылыш», «Билеп үйренейік» жинағынан). Би қимылдарын үйренуді жалғастыру, еске сақтауға үйрету.
Ойындар,хороводтар:Ән-ойын "Етек-етек" (Т. Сарыбаева).
Ойын шартын түсіндіріп, атрибуттарды пайдаланып ойнау. Қызығушылықтарын арттыру. Музыкалық аспапта ойнау:«Еркем-ай» қазақтың халық әні (өңдеген Б. Дәлденбай). Балаларды музыкалық ұрмалы аспаптарында әуен ырғағымен еркін ойнауға үйретуді жалғастыру.
Педагог қорытынды жасайды. Балаларды мадақтайды.
№ 11-12 ҰЙЫМДАСТЫРЫЛҒАН ОҚУ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЖОСПАРЫ
Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлімі: Музыка
Тақырыбы: «Күз – жомарт»
Мақсаты: Домбырада орындалатын күй жанрымен таныстыру.
Міндеттері: Күйші Тәттімбет шығармашылығымен таныстыру. Музыкалық шығармаға өзінің қатынасын білдіру, оның мазмұны мен сипаты туралы пікірін айтуға үйрету.
Әннің сипатын қабылдау, дауысын дұрыс келтіріп орындау, ырғақтық бейнесі мен динамикасын дәл беру, әннің кіріспесін, басын, қайырмасын ажыратуға дамыту.
Әуеннің би сипатын сезіну, би қимылдарының элементтерін орындау.
Музыка сипатына сәйкес ойын әрекеттерін орындау, музыкалық тіркестерге сәйкес қозғалыстарды өзгерту. Музыка арқылы балалардың эстетикалық талғампаздығын дамыту.
Жасайды: күйді тыңдайды, ажыратады, әндерді орындайды, музыкалық тіркестерге сәйкес қозғалыстарды өзгертеді.
Түсінеді: күй жанрының ерекшеліктерін.
Қолданады: музыкаға сәйкес қимылдар және би қимылдарының элементтерін орындайды.
Қолданылатын көрнекі құралдар: күйші Тәттімбеттің портреті, күзгі жайлауды бейнелейтін суреттер, нота хрестоматиясы.
Полилингвальді компонент: жомарт – щедрая – generous.
Балалар музыка залына көңілді, екпінді музыка үнімен кіреді.
Үнтаспада көңілді әуен (педагогтің таңдауы бойынша).
Күй тыңдап тамаша, Әуенге ілесіп, Түрленіп, иіліп, Билейік жараса! –
деп балаларға өз беттерінше таныс би қимылдарын орындап, билеуді ұсынады.
Музыкалық-ырғақтық'>Музыкалық-ырғақтыққимылдар:«Жеңіл би» (Т. Ломова).
Балалар шеңбер бойында аяқтың ұшымен жүгіреді де, тоқтайды. Орындарында тұрып серіппе жасап, шеңбердің ортасына жиналып, қолдарын шапалақтайды да, артқа шегінгенде аяқты топылдатып қимылдар жасайды.
Музыкатыңдау:«Саржайлау» (Тәттімбет). Күй өнері туралы түсінік беру.
Күй – халық музыкасы. Балаларға жұмбақ жасырып, тапқырлықтарын сынайды.
Ұзын мойын, екі ішек. Қатар-қатар тепкішек. Басып қалсаң бір-бірлеп,
Күй шығады күмбірлеп. (Домбыра)
Күйді домбыра аспабында орындайды. Күй тыңдауды ұсынады.
Музыка тыңдай отырып балалардың көз алдына не елестете алғанын сұрақ-жауап арқылы талдау жасау. Күзгі жайлауды бейнелейтін суреттерін көрсету.
Әнайту:«Күзгі әуен» (А. Досмағанбет).
Өткен оқу қызметінде үйренген әнді әрі қарай жалғастыру.
Күз көріністерін елестете отырып әнді баяу, сазды етіп орындау.
Таныс «Балдырғандар әнін» (Г. Жотаева) еске түсіру, сөздерін анық айтуға, ән ырғағымен орындауға баулу.
Билер:«Шабандоздар биі» (үнтаспада «Жұмыр қылыш» «Билеп үйренейік» жинағынан). Би элементтерін еске сақтауға, мәнерлеп орындауға дағдыландыру.
Ойындар,хороводтар:«Қандай ырғақ» (К. Қуатбаев).
Педагог ойын шартын түсіндіреді. Балалар
1-2такт.Шеңбер бойымен қозғалмай тұру.
3-18такт.Әуенінде шеңбер бойымен адымдай басып, жүру.
Әуен екінші рет қайталанғанда 3-16 тактіде шеңбер ішіне бұрылып тұрып, бір орында адымдау.
Музыкатыңдау:«Балбырауын» (Құрманғазы).
Композитор туралы мағлұмат беру, суретін көрсету. Құрманғазының күйлеріне тоқталу. Күйдің шығу тарихын айтып беру.
Ән айтар алдында дауыс жаттығуын жасап алып, әуенді таза айтуға ұмтылу.
Әнайту:«Балдырғандар әні» (Г. Жотаева).
Әнді орындап, сипаты мен мазмұнына мән беріп, талдап, әңгімелеу. Әнді орындау кезінде бір-бірін тыңдап, үндесіп айтуға көңіл аудару.
Таныс «Мен өнерлі баламын» әнін (М. Омаров) қайталау, әнді үйренуді жалғастыру. Жеке және хормен айту.
Билер:«Шабандоздар биі» (үнтаспада «Жұмыр қылыш», «Жұптасу биі» (чех халық әуені).
Музыкалықаспаптаойнау:«Еркем-ай» қазақтың халық әні
(өңдеген Б. Дәлденбай).
Педагог шығарманы орындайды. Жоғарғы регистр, аспаптың дыбысталу тембрін ажыратуды үйретеді. Аспаптарды таратып беріп, орындау ретін түсіндіреді.
- 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 ... 40
Рефлексия
Педагог қорытынды жасайды. Балаларды мадақтайды.
-
Қандай музыкалық аспаптарда ойнадыңдар? -
Кімге қандай музыкалық аспаптар ұнады?
№ 9-10 ҰЙЫМДАСТЫРЫЛҒАН ОҚУ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЖОСПАРЫ
Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлімі: Музыка
Тақырыбы: «Күзгі серуен»
Мақсаты: Шығармалардың эмоциялық мазмұнын, олардың сипатын, көңіл күйін ажырату, әсерлі реңктерін ажырату.
Міндеттері: Әннің сипатын қабылдау, дауысын дұрыс келтіріп орындау, ырғақтық бейнесі мен динамикасын дәл беру. Музыка сипатына сәйкес ойын әрекеттерін орындау: музыкалық тіркестерге сәйкес қимылдарды өзгерту. Қимылдарды музыкаға ілесе орындауларын қадағалау. Музыка тыңдау арқылы күз көріністерін сезіне білуге үйрету. Күтілетін нәтижелер:
Жасайды: дауысын дұрыс келтіріп, ән орындайды.
Түсінеді: музыка сипатына сәйкес қимылдарды өзгерту.
Қолданады: музыкалық аспаптарда жеке және бүкіл топпен ойнайды. Қолданылатын көрнекті құралдар: күзгі бақтың суреттері, нота хрестоматиясы. Полилингвальді компонент: әуен – мелодия – melody.
ҰОҚ барысы
-
Ұйымдастыру кезеңі
Балалар музыка әуенімен музыка залына келіп, аяқтың ұшымен жеңіл жүгіріп, қол ұстасып, баяу тербеледі. Айналып, орнын ауыстырады.
-
Негізгі кезең
Музыкалық-ырғақтық'>Музыкалық-ырғақтыққимылдар:«Марш» (Е. Андосов).
Марш екпінімен тізені көтере адымдай басуды, бірге қимылдауды үйрету. Педагог балалармен күзгі серуен туралы әңгіме өткізеді.
Музыкатыңдау:«Қазан» (П. Чайковский).
Балаларға музыканы тыңдатып, күздің қандай құбылыстарын елестете алғанын
сұрау. Ән айтар алдында дауыс жаттығуын жасап алып, әуенді таза айтуға ұмтылу.
Әнайту:«Күзгі әуен» (А. Досмағанбет).
Педагог әнді орындайды. Әннің мазмұнына көңіл бөліп, күз көріністерін елестету, шумағын жәй, сабырмен орындау.
Үйренген «Балдырғандар әні» әнін (Г. Жотаева) еске түсіру, сөздерін анық айтуға, ән ырғағымен орындауға баулу.
Билер: «Шабандоздар биі» (үнтаспада «Жұмыр қылыш», «Билеп үйренейік» жинағынан). Би қимылдарын үйренуді жалғастыру, еске сақтауға үйрету.
Ойындар,хороводтар:Ән-ойын "Етек-етек" (Т. Сарыбаева).
Ойын шартын түсіндіріп, атрибуттарды пайдаланып ойнау. Қызығушылықтарын арттыру. Музыкалық аспапта ойнау:«Еркем-ай» қазақтың халық әні (өңдеген Б. Дәлденбай). Балаларды музыкалық ұрмалы аспаптарында әуен ырғағымен еркін ойнауға үйретуді жалғастыру.
- 1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 40
Рефлексия
Педагог қорытынды жасайды. Балаларды мадақтайды.
-
Балалар, бүгінгі оқу қызметінің қай бөлімі ұнады?
№ 11-12 ҰЙЫМДАСТЫРЫЛҒАН ОҚУ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЖОСПАРЫ
Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлімі: Музыка
Тақырыбы: «Күз – жомарт»
Мақсаты: Домбырада орындалатын күй жанрымен таныстыру.
Міндеттері: Күйші Тәттімбет шығармашылығымен таныстыру. Музыкалық шығармаға өзінің қатынасын білдіру, оның мазмұны мен сипаты туралы пікірін айтуға үйрету.
Әннің сипатын қабылдау, дауысын дұрыс келтіріп орындау, ырғақтық бейнесі мен динамикасын дәл беру, әннің кіріспесін, басын, қайырмасын ажыратуға дамыту.
Әуеннің би сипатын сезіну, би қимылдарының элементтерін орындау.
Музыка сипатына сәйкес ойын әрекеттерін орындау, музыкалық тіркестерге сәйкес қозғалыстарды өзгерту. Музыка арқылы балалардың эстетикалық талғампаздығын дамыту.
Күтілетін нәтижелер:
Жасайды: күйді тыңдайды, ажыратады, әндерді орындайды, музыкалық тіркестерге сәйкес қозғалыстарды өзгертеді.
Түсінеді: күй жанрының ерекшеліктерін.
Қолданады: музыкаға сәйкес қимылдар және би қимылдарының элементтерін орындайды.
Қолданылатын көрнекі құралдар: күйші Тәттімбеттің портреті, күзгі жайлауды бейнелейтін суреттер, нота хрестоматиясы.
Полилингвальді компонент: жомарт – щедрая – generous.
ҰОҚ барысы
-
Ұйымдастыру кезеңі
Балалар музыка залына көңілді, екпінді музыка үнімен кіреді.
Үнтаспада көңілді әуен (педагогтің таңдауы бойынша).
Күй тыңдап тамаша, Әуенге ілесіп, Түрленіп, иіліп, Билейік жараса! –
деп балаларға өз беттерінше таныс би қимылдарын орындап, билеуді ұсынады.
-
Негізгі кезең
Музыкалық-ырғақтық'>Музыкалық-ырғақтыққимылдар:«Жеңіл би» (Т. Ломова).
Балалар шеңбер бойында аяқтың ұшымен жүгіреді де, тоқтайды. Орындарында тұрып серіппе жасап, шеңбердің ортасына жиналып, қолдарын шапалақтайды да, артқа шегінгенде аяқты топылдатып қимылдар жасайды.
Музыкатыңдау:«Саржайлау» (Тәттімбет). Күй өнері туралы түсінік беру.
Күй – халық музыкасы. Балаларға жұмбақ жасырып, тапқырлықтарын сынайды.
Ұзын мойын, екі ішек. Қатар-қатар тепкішек. Басып қалсаң бір-бірлеп,
Күй шығады күмбірлеп. (Домбыра)
Күйді домбыра аспабында орындайды. Күй тыңдауды ұсынады.
Музыка тыңдай отырып балалардың көз алдына не елестете алғанын сұрақ-жауап арқылы талдау жасау. Күзгі жайлауды бейнелейтін суреттерін көрсету.
Әнайту:«Күзгі әуен» (А. Досмағанбет).
Өткен оқу қызметінде үйренген әнді әрі қарай жалғастыру.
Күз көріністерін елестете отырып әнді баяу, сазды етіп орындау.
Таныс «Балдырғандар әнін» (Г. Жотаева) еске түсіру, сөздерін анық айтуға, ән ырғағымен орындауға баулу.
Билер:«Шабандоздар биі» (үнтаспада «Жұмыр қылыш» «Билеп үйренейік» жинағынан). Би элементтерін еске сақтауға, мәнерлеп орындауға дағдыландыру.
Ойындар,хороводтар:«Қандай ырғақ» (К. Қуатбаев).
Педагог ойын шартын түсіндіреді. Балалар