Файл: Ф. М. оыратбай, Т. Т. Сарыбаева.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 05.12.2023

Просмотров: 541

Скачиваний: 4

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

СОДЕРЖАНИЕ

Қоңыратбай Ф.М.

ТҮСІНІКТЕМЕ

I жартыжылдық

ІІ жартыжылдық

Шығармашылық білім беру саласы

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтиже:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Рефлексия

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Күтілетін нәтижелер:

ҰОҚ барысы

Пайдаланылған әдебиеттер








қолданып, би ойластыру. Жеңіл әуендерді ансамбльмен балаларға арналған музыкалық аспаптарда фортепианоның сүйемелдеуімен, уақытында қосылып айту, ырғақтық бейнесін анық бере отырып ойнауды дамыту. Балаларды ептілікке, жинақылыққа тәрбиелеу.

«Бақытты балалық шақ»

(«Мен бақытты баламын» СD),

«Полька» (М. Красев)

Билер: «Еркебұлан»

(«Билеп үйренейік» жинағынан)

Ойындар, хороводтар:

«Үйшік» (В. Витлин)

Музыкалық аспапта ойнау:

«Латыш полькасы» (М. Раухвергер)

«Ел қорғауға әзірміз»

67-68

2

Мақсаты: Музыка арқылы балаларды патриоттық сезімге тәрбиелеу.

Міңдеттері: Динамикалық ерекшелікті көрсете отырып, эмоционалды түрде ән айту, тынысты дұрыс алу. Музыкаға сәйкес заттармен қозғалу. Сюжетті ойындарды сахналауға үйрету, бейнелік би қозғалыстарын қолдана отырып, әндерді сахналау. Балаларды батырлыққа, жігерлілікке тәрбиелеу.

Музыка тыңдау:

«Ел қорғауға әзірміз» (К. Қуатбаев)

Ән айту:

«Момышұлы Бауыржан» (Е. Өміров)

«Біз бақытты баламыз» (К. Қуатбаев)

Музыкалық-ырғақтық қимылдар:

«Жеңіс күні»

Б. Бейсенова (үнтаспада)

«Ағаш ат» (Б. Қыдырбекова) Билер: «Полька» эстон халық биі Ойындар, хороводтар: «Кешікпе»

орыстың х.ә. (өңдеген М. Раухвергер)

Музыкалық аспапта ойнау:

«Құлыншақ» (С. Урбах)

«Жас ұландар»

69-70

2

Мақсаты: Музыка арқылы батырлыққа, ерлікке тәрбиелеу.

Міндеттері: Музыкалық дыбысталуының сипаттамасына сүйене отырып, бейненің мазмұны мен музыкалық мәнерлілік элементтерімен байланыстыру.

Қолмен бағытын көрсете отырып, әуеннің жоғарғы-төменгі қозғалысын ажырату.

Музыка сипатына сәйкес таныс би қимылдарын қолданып, би ойластыру.

Жеңіл әуендерді ансамбльмен, балаларға арналған музыкалық аспаптарда,

Музыка тыңдау: «Ел қорғауға әзірміз» (К. Қуатбаев).

Ән айту: «Балаларды қорғаймыз»

(А. Досмағанбет)

«Момышұлы Бауыржан» (Е. Өміров)

«Балдырғандар әні» (Г. Жотаева)

Музыкалық-ырғақтық қимылдар:

«Ағаш ат» (Б. Қыдырбекова) Билер: «Теңізшілер биі» («Билеп үйренейік» жинағынан) Ойындар, хороводтар:

«Алтын қақпа» (Т. Сарыбаева)








фортепианоның сүйемелдеуімен, уақытында қосылып айту, ырғақтық бейнесін анық бере отырып ойнауды дамыту. Музыка арқылы балалардың патриоттық сезімдерін ояту.

Музыкалық аспапта ойнау:

«Полька» (И. Штраус)

«Біз мектепке барамыз»

71-72

2

Мақсаты: Музыкалық ойын арқылы балаларды жылдамдыққа, ептілікке үйрету.

Міңдеттері: Музыкалық дыбысталуының сипаттамасына сүйене отырып, бейненің мазмұны мен музыкалық мәнерлілік элементтерімен байланыстыру, бір дыбыста құрылған әуеннің бөліктерін дәл ырғағымен дербес орындау. Түрлі сипаттағы музыкамен байланысты музыкалық-ойын бейнелерін: байсалды, баяу және көңілді, шаттанған, би күйін мәнерлі жеткізу. Жеңіл әуендерді ансамбльмен, балаларға арналған музыкалық аспаптарда, фортепианоның сүйемелдеуімен, уақытында қосылып айту, ырғақтық бейнесін анық бере отырып ойнауды дамыту. Балаларды ұйымшылдыққа, бірлікке тәрбиелеу.

Музыка тыңдау:

«Сәби қуанышы» (Е. Құсайынов)

Ән айту:

«Қош, балбұлақ балабақшамыз»

(Б. Жұмабекова)

«Балдырғандар әні» (Г. Жотаева)

«Балаларды қорғаймыз» (А. Досмағанбет)

Музыкалық-ырғақтық қимылдар:

«Гүлдер вальсі» (П. Чайковский, үнтаспада)

Билер: Биді балалардың қалауынша қайталау

Ойындар, хороводтар:

«Кім мектепке тез жиналады»

Музыкалық аспапта ойнау:

«Тамшылар» румын х.ә. (өңдеген Т. Попатенко)

1-2 ҰЙЫМДАСТЫРЫЛҒАН ОҚУ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЖОСПАРЫ
Білім беру саласы: Шығармашылық

Бөлімі: Музыка

Тақырыбы: «Білімің бұлағың»

Мақсаты: Музыка сипатына сәйкес ойын әрекеттерін

орындау: музыкалық тіркестерге сәйкес қимылдарды өзгерту.

Міндеттері: Домбырада орындалатын күй жанрымен таныстыру, күйші-композитор Дәулеткерей шығармашылығымен таныстыру. Әннің сипатын қабылдау, дауысын дұрыс келтіріп орындау, ырғақтық бейнесі мен динамикасын дәл беру, әннің кіріспесін, басын, қайырмасын ажыратуға үйрету. Балалардың музыкаға деген құштарлығын арттыру.

Күтілетін нәтижелер:


Жасайды: дауысын дәл келтіріп, әңдерді орындайды.

Түсінеді: қарапайым музыкалық терминдерді, "күй" жанрын.

Қолданады: музыкалық тіркестерге сәйкес қимылдарды орындайды.

Қолданылатын көрнекті құралдар: күйші Дәулеткерейдің суреті, домбыра аспабы, нота хрестоматиясы.

Полилингвальді компонент: білім знание knowledge.

ҰОҚ барысы


  1. Ұйымдастыру кезеңі

Балалар музыка залына музыка әуенімен келеді, шаттық шеңберін құрып, бір-біріне жылы лебіздерін алақан жылуымен жеткізеді.
  1. Негізгі кезең


Музыкалық-ырғақтық_қимылдар'>Музыкалық-ырғақтық қимылдар:«Қояндар», «Аю», «Түлкі», «Қасқыр» (Т. Ломова). Балалар шеңбер бойымен жүреді де, әр аңның музыкасы ойналғанда, сол аңның қимыл- қозғалысына лайық қимылдар жасайды.

Музыкатыңдау:«Қосалқа» (Дәулеткерей).

Қазақ даласының кең, табиғаты бай екенін айта отырып, қазақтың киелі аспабы домбыра туралы әңгімелеу. Аспапты көрсетіп, қызығушылықтарын арттыру.

Домбырада орындалатын күй жанрымен таныстыру. Домбыра аспабында ойналатын шығарма түрлерімен таныстыру.

Балалардан музыка тыңдап отырып көз алдарына не елестеткенін сұрау, қиялдарын шыңдау. Шашбаулары сылдырап, әсем жүріспен жәй басып келе жатқан қыздардың жүрісін көз алдарына елестету.

Күйші Дәулеткерейдің суретін көрсетіп, қысқаша өмірбаяны туралы мәлімет беру. («Қазақ композиторлары және музыкалық аспаптары» жинағынан)

Әнайту:«Білімің бұлағың» (Т. Қоңыратбай)

Балалармен білім күні туралы әңгіме өткізіп, болашақ туралы ой бөлісу.

Әннің
мазмұны туралы тоқталу. Білімдеген сөздің өзі әлемді, табиғатты тану, білу. Білімді адам жан-жақты адам, көп білу сауаттылықты арттырады.

Бұлақ таусылмайтын ағын су. Сондай ағын су сияқты білімді болу керек.

Ән айтар алдында ережелерді еске түсірейік. Иықты көтермей тыныс алып, денені тік ұстап, әнді еркін айту.

Билер:«Жұптасу биі» (чех халық әуені).

Балалар жұппен бірге әуенге ілесе отырып қимылдар жасайды.

Ойындар,хороводтар: «Айгөлек» қазақтың халық әні (өңдеген Б. Қыдырбекова). Педагог ойын шартын түсіндіреді.

Балалар екі топқа бөлініп, бір-біріне қарама-қарсы тұрады. Әнді кезектесіп айтып, бір баланы шақырады.

Бала қолды үзсе, қалаған досын алып қайтады, үзе алмаса, сол топта қалады.
  1. 1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   40